Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropané chodí na internet z iPhonů, symbian využívají v Africe a Asii

  12:46
V Evropě, Severní Americe a Austrálii slouží nejčastěji k přístupu k mobilnímu internetu přístroje s iOS od Apple. Prakticky ve zbytku světa vládne mobilnímu webu symbian. Vyplývá to z výzkumu společností StatCounter a Pingdom.

Provoz na mobilním internetu podle regionů a operačních systémů | foto: Pingdom

V České republice se o prvenství přetahují operační systémy Symbian a Apple OS, za listopad oba se zhruba třicetiprocentním podílem. Třetí android má aktuálně asi sedmnáctiprocentní podíl a na čtvrtém místě jsou mobily Sony Ericsson se svým proprietálním systémem. Vývoj za poslední dva roky zobrazuje graf, z kterého je patrné, že ještě před dvěma lety symbian na našem trhu zcela dominoval.

Statistiky přístupů na web podle mobilních operačních systémů

Prodejnost smartphonů je jen jedna stránka věci. Mobilní operátory více zajímá, nakolik jsou zákazníci následně schopni své chytré telefony využít. O tomto potenciálu hodně vypovídá průzkum společností StatCounter a Pingdom. Firmy sledovaly přístup k internetu z mobilních zařízení. Ze statistik vyplývá, že v celosvětovém měřítku nejčastěji uživatelé mobilů k internetu přistupují z telefonů vybavených operačním systémem Symbian. Ten drží podíl asi 33 procent. Se zhruba 22 procenty se ale mocně dotahuje iOS od Apple a na záda mu mocně dýchá BlackBerry OS, který má na svědomí téměř 19 % celosvětového mobilního internetového provozu. S jedenácti procenty má velké ambice k růstu i android.

Symbian vládne v Africe, Asii a Jižní Americe

Ze statistik vyplývá, že symbian si své vedení drží pouze díky nadvládě v Africe, Asii a Jižní Americe. Nejlépe se mu daří v Africe, kde má v přístupech na internet z mobilu podíl přes 75 %, v Asii je to asi 58 % a Jižní Americe zhruba 52 %. V těchto regionech přitom mají stále relativně zaznamenání hodný podíl i hloupé platformy Samsungu a Sony Ericssonu.

Provoz na mobilním internetu podle regionů a operačních systémů

To v Severní Americe, Evropě a Austrálii a Oceánii vládne mobilnímu webu systém iOS od Apple. Velkým překvapením je, že v Severní Americe je tato nadvláda zdaleka nejmenší. Systém od Apple tam má zhruba 37% podíl, v Evropě je to asi 44 procent a australsko-oceánský region iOS ovládá dokonce ze 72 procent.

V Severní Americe je dvojkou mobilního internetu BlackBerry OS se zhruba 30% podílem, následován Androidem s 22 %. Symbian si drží zhruba čtyři procenta a hloupé platformy Samsungu a Sony Ericssonu pouze paběrkují. I Evropa, někdejší bašta symbianu (z hlediska prodejů to stále platí), nejvíce surfuje s iPhony a iPody Touch. Dvojkou je stejně jako v USA BlackBerry OS s asi 19 %. Třetí místo se 16 % drží symbian, zuby nehty se ale musí bránit dotírajícímu androidu, který má asi dvanáctiprocentní podíl. Ještě těsnější situace je v australsko-oceánském regionu, kde drží symbian druhou pozici s podílem jen něco přes 10 %, třetí je android s asi osmi procenty a šest procent patří BlackBerry OS.

Apple vítězí v Kanadě a na Kubě

Velmi zajímavé je podívat se na statistiky nejúspěšnějších zemí pro jednotlivé systémy. Třeba iOS překvapivě nedrtí mobilní internet v USA. Zato s 83,7 % vládne Kanadě, obrovským překvapením může být druhé místo Kuby. Následuje Švýcarsko, Austrálie a Irsko. Těsně za první desítkou se umístilo Japonsko s podílem iPhonu 61,4 %. To jen dokazuje, jak se úspěšně dovedl tento telefon infiltrovat do donedávna nedobytné tvrze japonských mobilních služeb.

Android milují v Jižní Koreji

Android velmi překvapivě válcuje internet v Jižní Koreji. Tam má podíl 78,3 % a je to jediný trh, kde systém získal nadpoloviční většinu. Druhé je naše sousední Rakousko s 27,3 %, třetí místo patří Tchaj-wanu s 26,5 %. Za zmínku stojí páté Slovinsko (24 %) nebo šesté místo v USA s 23,3 %.

BlackBerry vede nečekaně v Dominikánské republice (57,1 %), druhá je Guatemala (45,5 %) a třetí Velká Británie (38,9 %). USA jsou šesté s 32 % a "QWERTY maniakální" Indonésie zaujímá s 31,7 % místo sedmé. Symbian je jedničkou ve 100 zemích, přičemž v 75 z nich má nadpoloviční podíl. První desítka je ale z našeho hlediska celkem exotická: Čad, Lybie, Súdán, Irák, Omán, Jordán, Egypt, Somálsko, Mosambik a Paraguay. Podíly na internetovém provozu se v top ten pohybují od 94 % do 83,9 %.

Kompletní čísla z výzkumu můžete v angličtině prostudovat na serveru Pingdom. Velmi zajímavé je sledovat, jak často používání chytrých telefonů vlastně nesouvisí s tržním podílem. Překvapivé také je, že domácké systémy ne vždy mají na svých domovských trzích nejlepší pozici. Třeba BlackBerry je na tom z hlediska podílu lépe v Británii než v USA, iOS vládne na starém kontinentu také silněji. Pozoruhodné je také zjištění, že tradiční systémy mají přeci jen stále velmi silné slovo. I přes silně rostoucí popularitu je totiž Android často až ten čtvrtý vzadu. Jenže vzhledem k naznačeným trendům tomu dlouho být nemusí.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...