Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Duchovní otec mobilů: dnešní telefony jsou obludy, málokdo se v nich vyzná

Doporučujeme
První člověk na světě, který si zavolal z mobilního telefonu, byl americký inženýr Martin Cooper. Bylo to v roce 1973 v New Yorku a u ucha tehdy držel téměř dvoukilový prototyp mobilu. Vytvořit něco jako mobil ho napadlo při sledování seriálu Star Trek. Líbil se mu přístroj, který používal kapitán Kirk.

„Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak neudrželi,“ říká duchovní otec mobilů Martin Cooper o prvním prototypu. | foto: wikihow.com

Když Martin Cooper tehdy stál na jedné z newyorských ulic a telefonoval z prvního mobilu na světě, nenapadlo ho, že to bude úspěch. A ani ve snu by si netroufal odhadnout, jakého vývoje se jeho myšlenka v budoucnu dočká.

Seznamte se s Martinem Cooperem

Martin Cooper se narodil v roce 1928 v Chicagu, ve státě Illinois. Je inženýrem elektrotechniky a proslavil se jako duchovní otec myšlenky na vývoj mobilního telefonu. První prototyp prý dokázal sestrojit se svým týmem za pouhých 90 dní.

Jako první si se svým týmem z americké Motoroly zavolal v roce 1973 z prototypu mobilu z ulic New Yorku. Vývoj prvního mobilu vedl jako viceprezident a šéf divize vývoje americké Motoroly, později se stal korporátním ředitelem této společnosti pro výzkum a vývoj.

Výsledek jeho usilovné práce komerčně Motorola uvedla až v roce 1983. Cooper však firmu opustil ještě před startem prodeje prvního mobilu.

Dnes působí jako ředitel frimy ArrayComm, která se zabývá vývojem tzv. chytrých antén a vylepšováním bezdrátových sítí. Je jejím zakladatelem a vlastníkem.

Nápad na sestrojení mobilního telefonu mu pomohla uskutečnit americká Motorola. První prototyp se objevil právě v roce 1973, tedy před více než 35 lety. Jednoduché to však nebylo, jelikož neexistovala žádná infrastruktura. Pro první pokus se tedy musela vymyslet i příslušná síť.

"V podstatě jsme zastavili veškerý dosavadní vývoj v naší společnosti a všichni jsme pracovali na telefonu a infrastruktuře, aby celá věc fungovala," řekl BBC Cooper.

Inspirace přišla ze Star Treku

Na myšlenku vývoje mobilního telefonu ho přivedl komunikátor, který používal kapitán Kirk z populární ságy Star Trek. Vývoj prvního mobilu prý v přepočtu na dnešní hodnotu peněz stál neuvěřitelný jeden milion dolarů, tedy při současném kurzu asi 20 milionů korun.

"Ještě v roce 1983 stál mobilní telefon 4 000 dolarů, což by byl dnes ekvivalent více než deseti tisíc dolarů," říká Cooper. Mobil tedy v roce 1983 vyšel zájemce zhruba na 200 tisíc korun, což je při dnešních cenách i těch nejlépe vybavených mobilů více než desetinásobek.

V té době to byl ale telefon vážící přes kilogram a nesl název Motorola DynaTAC 8000X. Právě tento první komerčně prodávaný mobil na světě byl výsledkem usilovného vývoje Cooprova týmu.

Cesta k prvnímu mobilu byla trnitá

Cesta k vývoji prvního prototypu prý nebyla vůbec snadná. Před týmem Martina Coopera stála na tu dobu velmi složitá otázka, jak vměstnat tisíce součástek do navrženého těla telefonu. "Naši designéři odvedli perfektní práci, přesto jsme po čase skončili u přístroje vážícího téměř dvě kila," říká dnes Cooper.

"Podstatnou část tohoto prvního telefonu tvořila ve skutečnosti baterie, která vážila čtyřikrát až pětkrát více než dnes váží celé mobilní telefony," vysvětluje Cooper důvod vysoké váhy telefonu.

"Baterie vydržela jen 20 minut, ale to zdaleka nebyl největší problém. Telefon jste totiž tak dlouho u ucha beztak neudrželi," dodává.

Kdo nemá mobil, jako by nebyl

Největší překážkou po komerčním uvedení prvního mobilu však byla velmi omezená dostupnost signálu mobilní sítě. Do té doby se používala jen pro telefony umístěné v automobilech, nikdo prozatím nepočítal s tím, že se s podobným zařízením bude moci volně pohybovat kdekoli.

"Naší výzvou bylo tenkrát vybudovat příslušnou síť s příslibem, že nám bude stačit pouze pásmo 3 MHz pro pokrytí celého světa," vysvětluje Cooper. Toto pásmo tehdy znamenalo zhruba pět běžných televizních kanálů. Už v té době totiž se svým týmem doufal, že si jednou bude moct svůj mobil pořídit téměř každý.

"Vlastně jsme tehdy dokonce i žertovali, že kdo se v budoucnu narodí, přidělí se mu mobilní číslo. A pokud nevezme hovor, bude v podstatě mrtvý," poodkrývá vizionářské myšlenky svého týmu Cooper.

"Neměli jsme ani tušení, že za méně než 35 let bude mít mobilní telefon polovina lidí na světě," říká. Nepředstavitelná pro něj byla i myšlenka, že si budou lidé mobilní telefony jen tak mezi sebou dávat.

Dnešní mobily jsou obludy

Mobilní telefon byl přitom původně vyvinut jako důležitý pomocník pro doktory a zdravotnický personál ke zvýšení kvality jejich komunikace. I budoucí telefony by na toto původní poslání neměly dle Coopera zapomínat. "Mobilní telefony by měly lidem v budoucnu usnadnit život. Pro mě je nejdůležitější, aby byly součástí revoluční zdravotnické péče," říká dnes už 81letý Cooper.

Dnešní mobily jsou podle něj "obludy". Moderní chytré telefony prý zcela změnily trh a způsob, jak lidé své přístroje využívají. Technologie se z původního telefonování začaly soustředit na další funkce jako je hudební přehrávač, navigace či integrovaný fotoaparát.

"Vždyť jen manuál k dnešním telefonům je větší a těžší, než samotné přístroje," podivuje se Cooper. "Dobrá technologie je intuitivní, dnešní mobily vás ale nutí, abyste se stali inženýry," vysvětluje.

A jaká je podle něj budoucnost? Mobily se prý v budoucnu přesunou lidem doslova do kůže a stanou se jejich otroky: "V daleké budoucnosti se zřejmě telefony budou vkládat přímo pod kůži za uchem, a to společně s velmi výkonným počítačem, který se tak v podstatě stane vaším otrokem," uzavírá své povídání pro BBC vynálezce prvního mobilu.

Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...