ČTÚ proti všem?

  • 44
Žádný z telekomunikačních operátorů jednajících v současnosti o propojovacích dohodách není spokojen s cenovým rozhodnutím ČTÚ. Českému Telecomu se ceny zdají příliš nízké, alternativním operátorům naopak vysoké. Projeví se toto rozhodnutí na cenách pro koncové zákazníky?

Návrat
Kliknutím sem se vrátíte na hlavní článek o propojení sítí

Nepřehlédněte!
Další články související s propojením telekomunikačních sítí, které doporučujeme:
Metody používané pro stanovení výše poplatků za propojení telekomunikačních sítí
Univerzální služba
Schéma hovorů mezi telekomunikačními sítěmi
Slovníček pojmů používaných v článcích o propojování sítí
Propojení mezi operátory sítí GSM
Operátoři pevných telekomunikačních sítí jsou nespokojeni s cenovým rozhodnutím ČTÚ
Ceny za propojení pevných telekomunikačních sítí stanovené ČTÚ
Alternativní operátoři pevných telekomunikačních sítí se dohodli na cenách za propojení sítí
Diskriminovat hovory do jiné sítě se operátorům vyplatí
Přehled námi zjištěných propojovacích poplatků
Webové stránky, dokumenty
Instituce a důležité dokumenty
Český Telekomunikační Úřad
Cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým se stanoví ceny za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí
Cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým se stanoví způsob výpočtu cen za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí
Ministerstvo dopravy a spojů - sekce telekomunikací
Telekomunikační zákon (151/2000 Sb.)
Přehled všech předpisů, vztahujících se k telekomunikačnímu zákonu
Národní telekomunikační politika České republiky
Operátoři pevných sítí
Aliatel
Contactel
Český Telecom
eTel (Globix)
GTS Czech (Dattel)
Operátoři sítí GSM
Český Mobil
EuroTel
RadioMobil
Český telekomunikační úřad v pátek 12. ledna 2001 stanovil maximální ceny za propojení pevných telekomunikačních sítí – ceny jsou zde. Jednající telekomunikační operátoři se v zákonem stanovené lhůtě 90 dnů nedokázali právě na cenách dohodnout – proto musel ceny stanovit ČTÚ. S těmito cenami nesouhlasí žádná ze zúčastněných stran. Českému Telecomu se zdají ceny příliš nízké. Zástupci alternativních operátorů naopak vyjadřují svoji nelibost nad tím, že ceny za propojení stanovené ČTÚ jsou podle jejich údajů příliš vysoké.

Nyní musí Český Telecom s Aliatelem a Contactelem opět zasednout k jednacímu stolu a podepsat propojovací dohody. Ceny stanovené ČTÚ jsou maximální. Pokud se jednající společnosti dohodnou na jiných cenách, nemusí se cenovým rozhodnutím řídit. Vzhledem k tomu, že stanoviska alternativních operátorů a Českého Telecomu jsou právě v otázce propojovacích cen protichůdná, je pokračování jednání o jiných cenách velmi nepravděpodobné.

Pokud Český Telecom s Aliatelem a Contactelem nyní nepodepíšou propojovací dohodu, hrozí všem jednajícím společnostem pokuta. Ta může být podle telekomunikačního zákona až pět milionů korun. Předseda ČTÚ David Stádník už dříve prohlásil, že jeho úřad v takovém případě nebude váhat s udělením nejvyšší možné pokuty.

Alternativní operátoři (Aliatel, eTel, Contactel, GTS, UPC) se ve čtvrtek 11. ledna 2001 dohodli na propojení svých síti. Zveřejnili pouze průměrnou cenu za propojení – 31 haléřů. Za tímto bleskovým krokem (ještě ve středu nehodlali zástupci alternativních operátorů vůbec přiznat, že spolu jednají) nelze sledovat nic jiného než nepřímý tlak na ČTÚ – jím stanovené ceny jsou vyšší než toto číslo. Alternativní operátoři chtěli dát najevo, že oni požadují menší částky než jejich úhlavní konkurent Český Telecom. Pokud totiž náklady na propojení sítí budou pro alternativní operátory vysoké, nebudou moci svým zákazníkům nabídnout nižší ceny, než nabízí svým zákazníkům Český Telecom. A právě nižší ceny jsou jejich hlavním argumentem v konkurenčním boji.

Český Telecom s cenovými návrhy alternativních operátorů nesouhlasí. Nesouhlasí také s cenovým rozhodnutím ČTÚ, kterému se ale bude muset podřídit. Hlavní výhradou Českého Telecomu je nízká míra zisku, se kterou počítá ČTÚ. Ten totiž považuje za přiměřený zisk 6 %, což je méně, než nabízejí podstatně jistější státní obligace (6,9 %). S tímto argumentem je třeba souhlasit – například francouzský regulátor telekomunikačního trhu počítá se ziskem 11,75 % a s podobnou mírou zisku pracují i regulátoři v jiných zemích. Český Telecom se obává toho, že nízká míra zisku mu neumožní investovat do rozvoje sítě. Licence Českého Telecomu totiž tuto společnost nutí poskytovat univerzální službu (více zde) – tuto povinnost alternativní operátoři nemají.

Současná výše propojovacích poplatků v nejbližší době neovlivní ceny za volání v pevných sítích. ČTÚ ve svém cenovém rozhodnutí vycházel z údajů, které mu dodali sami telekomunikační operátoři. Stanovené ceny by tedy měly pokrývat skutečné náklady na propojení. Jisté je jen to, že všichni telekomunikační operátoři budou o cenách dále jednat, byť už budou mít uzavřené smlouvy se současnými cenami.