Nosí ho i premiér. Co je tak zajímavého na chytrých prstenech?

  • 27
O chytrých náramcích, které měří vaši tělesnou aktivitu, slyšel už nejspíše každý. Naopak chytré prsteny jsou stále poněkud obskurní kategorií nositelné elektroniky. K čemu jsou a co je vůbec na výběr?

Ultrahuman Ring Air

Možná jste v uplynulých dnech zaznamenali zprávu, že premiér Petr Fiala nosí speciální tmavý prsten, který není pouze na okrasu. Chytré prsteny přitom nejsou úplnou novinkou na trhu, ovšem vzhledem ke složitosti konstrukce čidel v takto malém těle ještě nejsou příliš rozšířené. A to především proto, že si musíte poměrně hodně připlatit, aby něco pořádného takový chytrý prsten uměl. Pro mainstreamového zákazníka je stále výhodnější koupit si levný chytrý náramek, který toho bude pravděpodobně umět více.

Výhoda chytrého prstenu je přitom poměrně jasná: je to věc, která vás vůbec nemusí rozptylovat. Zatímco takový chytrý náramek nebo chytré hodinky pořád primárně slouží k alespoň minimální interakci (ukazatel času, čtení notifikací, přepínání hudby v mobilu), chytrý prsten prostě jen nasadíte a můžete na něj po dobu výdrže baterie vlastně zapomenout. Interakce probíhá pouze prostřednictvím smartphonu, kde můžete kontrolovat sebraná data.

Ultrahuman Ring Air
Oura Ring

Mnoha lidem navíc vadí mít náramek nebo hodinky neustále na ruce a mohou si takové zařízení třeba brát třeba pouze ve chvíli, když jdou ven (na cvičení, do práce), a naopak doma a hlavně na spaní jej mít na ruce nechtějí. U prstenu, který má kontrolovat vaše zdraví opravdu nepřetržitě, je zvykání si na jeho nošení daleko přirozenější a opravdu jej tak musíte sundavat pouze v případě, že je potřeba jej nabít.

Situace na trhu chytrých prstenů se překvapivě od toho s běžnými chytrými zařízeními, jako jsou zmíněné náramky, hodinky či smartphony, poměrně dost liší. Existují sice informace, že patenty na vlastní chytré prsteny podaly světoznámé značky jako Samsung či Apple, ovšem aktuálně nikdo z nich s konkrétním plánem na takové zařízení nepřišel. Trh nyní pokrývají zcela odlišní výrobci, než které znáte z obchodů, kde si třeba vybíráte nový mobil.

A co vlastně takový chytrý prsten dělá? Primárně prakticky to samé co chytré náramky, s jistými limity. Chytré prsteny jsou většinou vybaveny stejnými (byť samozřejmě kompaktnějšími) senzory pro měření srdečního tepu, okysličení krve, kvality spánku nebo i třeba teploty těla. Vedle toho pak existují i modely s NFC štítky, kterými můžete v obchodě nahradit platební kartu.

Oura Ring

Aktuálně je pomyslným Applem mezi chytrými prsteny značka Oura, která nabízí už třetí generaci chytrého prstenu Oura Ring. Ten se umí spojit s mobily se systémy Android i iOS a umí měřit srdeční aktivitu, kyslík v krvi, dýchání a tělesnou teplotu. Zvládá také měřit kvalitu spánku a počet kroků za den. Jeho integrovaná baterie vystačí až na týden provozu.

Oura Ring
Oura Ring

Prsten je dostupný ve dvou provedeních: Heritage a Horizon. První jmenovaný má část těla plochou, druhý pak nabídne klasické zaoblené tělo. Oba prsteny spojuje ovšem fakt, že za kompletní měření statistiky musíte platit měsíční předplatné. To činí šest amerických dolarů (asi 130 korun). Bez něj vám aplikace nabídne jen hodně omezená data.

Pořizovací cena prstenu Oura Ring není nízká. Heritage je o trochu levnější, v základní verzi (černé či stříbrné) vyjde na 314 eur (asi 7,5 tisíce korun), za příplatek je pak matná černá a zlatá varianta. Kulatý Horizon začíná na 367 eurech (asi 8 750 korunách) a rovněž si můžete připlatit za matnou černou, zlatou či růžové zlato.

Ultrahuman Air

Značka Ultrahuman představuje v tuto chvíli docela obstojnou alternativu k prstenům značky Oura. Hlavní výhodou je, že nemusíte platit žádné předplatné, abyste se dostali k naměřeným datům. Ultrahuman Air přitom disponuje prakticky stejnými senzory jako Oura Ring.

Ultrahuman Ring Air
Ultrahuman Ring Air

Stejně jako konkurenční Oura Ring vám Ultrahuman Air pohlídá tepovou frekvenci, okysličení krve, spánek i teplotu kůže. Propojí se rovněž se systémy Android a iOS a na jedno nabití vydrží také zhruba týden v provozu. Za příplatek je tu i bonus v podobě samostatného zařízení na měření glukózy v krvi, které spolupracuje s prstenem.

Ultrahuman Ring Air vyjde na 349 amerických dolarů, což je bez daně asi 7,5 tisíce korun. Daň samozřejmě při nákupu ze Spojených států (evropský obchod na rozdíl od Oury Ultrahuman nemá) budete muset zaplatit. Ohledně barevných variant se informace trochu rozcházejí, prsten by měl být údajně dostupný ve čtyřech barevných provedeních, na oficiálních stránkách je však k dispozici pouze jedna (matná černá).

Movano Evie

Již brzy půjde zakoupit chytrý prsten navržený speciálně pro ženy. Evie Ring od společnosti Movano se vyznačuje jednak odlišným designem, který není obtočený okolo celého prstu, nýbrž je v jednom místě přerušený. Výrobce jej bude nabízet ve vícero materiálových provedeních.

Evie Ring
Evie Ring

Zaměření na ženy je patrné také ve funkcích, které jsou orientovány na sledování cyklu, ovulace a dalších specifik. Na to se pak váže i propojení se zbytkem měřených aktivit, včetně kvality spánku, denní aktivity a podobně. Jinak řečeno, jde o chytrý prsten s většinou funkcí jako Oura Ring, ovšem s vyšším důrazem kladeným na potřeby žen.

Prsten by se rovněž do budoucna měl naučit také pracovat s daty dalších měřičů, jako jsou glukóza v krvi nebo krevní tlak. Zařízení teprve dorazí na trh, ovšem stane se tak brzy, během letošního září. Prsten bude oproti modelu od Oury levnější, vyjde na 269 amerických dolarů, tedy asi 5 700 korun bez daně.

RingPay a další

Rozšířenou, avšak méně chytrou alternativou je například prsten McLear RingPay, který sice v sobě nemá zabudované žádné senzory na měření zdraví, ovšem je vybaven NFC štítkem pro placení v obchodě. S trochou nadsázky s takovou věcí můžete v obchodě platit jako rytíř Jedi: pouhým mávnutím ruky nad čtečkou.

McLear RingPay je oproti zmíněným zařízením docela levnou záležitostí, vyjde totiž na 89 britských liber (asi 2,5 tisíce korun) a samozřejmě jej třeba ani není nutné nabíjet. Zařízení je zatím určeno pouze pro využití na britském trhu, ale výrobce slibuje, že prsten chystá rozšířit do dalších regionů.

Circular Ring

RingPay

Mezi další zástupce chytrých prstenů pak lze zařadit třeba Circular Ring, který má podobné funkce a jen nepatrně nižší cenu než Oura či Ultrahuman. Nebo třeba model Go2sleep Ring, který má poněkud nevzhledný design. Je ovšem určený primárně na měřený kvality spánku a je i výrazně levnější než modely značek Oura nebo Ultrahuman.

Všechny dosud zmíněné modely chytrých prstenů se bohužel musejí objednávat ze zahraničí. U některých budete mít štěstí alespoň na evropskou distribuci, kde bude už započítaná daň a nejspíše bude i jednodušší doprava, jinde budete muset počítat s tím, že zařízení k vám poputuje ze Spojených států, což bude obnášet ještě celní řízení a doplatek za daň.

AliExpress

Na chytré prsteny narazíte samozřejmě i na čínských tržištích, jako je třeba AliExpress, ovšem v žádném případě nemůžete počítat s tím, že zařízení budou dosahovat byť jen vzdálené kvality modelů typu Oura.

Povětšinou při zadání hesla „smart ring“ server nabídne modely se zabudovaným NFC štítkem, což ještě neznamená, že s prstenem budete skutečně moci platit. Taková věc se bude hodit spíše do domácnosti, kde využíváte NFC štítky například na různé programovatelné akce se světly, klimatizací a podobně.

Nabídka prstenů na AliExpressu

Další modely vypadají o poznání jednodušeji a nabízejí třeba zastoupení dálkové spouště pro fotoaparát nebo naopak celou formulku chytrého prstenu povyšují na něco mezi prstenem a náramkem, jelikož se výrobce rozhodl na už tak poměrně rozměrné zařízení vtěsnat rovnou celý displej s ukazatelem ušlých kroků. A to prostě nemůže být pohodlné nosit na prstu.

Několik modelů, které se tváří jako opravdové chytré prsteny se zabudovanými měřiči srdeční aktivity, okysličení krve či teploty kůže, jsme na AliExpressu také zaznamenali, ovšem jde o podezřele levná zařízení s málo hodnoceními. Vzhledem k tomu, že už jsme v minulosti párkrát nějakou takovou na oko velice výhodnou nabídku z tržiště objednali a pokaždé nám dorazila prakticky nepoužitelná věc, nemáme v takové nabídky velkou důvěru.