Platba je možná zatím pro klienty, kteří mají účet u Moneta Money Bank, mBank nebo J&T Banky, během zimy s tím počítá i Komerční banka. Kolik lidí bude moci službu využít, společnost Google neuvedla. Podmínkou je totiž zařízení s Androidem 4.4 a vyšším a přístroj také musí podporovat systém NFC, aby se mohlo zařízení zkontaktovat s mobilem. Podíl uživatelů Androidu se starší verzí systému (nižší než Android 4.4) je celosvětově kolem sedmi procent, v Česku by měl být nižší.
Systém má být podle Googlu bezpečný. Metoda by neměla odesílat při platbě číslo platební karty a neměla by ho ani ukládat do telefonu. Při platbě by se měl vytvořit virtuální kód, který se přiřadí k jednotlivé transakci. U nízkých částek stačí telefon „probudit“, při platbě nad 500 korun bude třeba zadat PIN nebo odemknout obrazovku.
Při ztrátě mobilního zařízení je možné androidy uzamknout na dálku novým heslem nebo vymazat celý jejich obsah. Podle zástupců Googlu tak není nutné deaktivovat platební kartu, protože informace o ní v telefonu není.
Jak například uvedla Moneta Money Bank, zákazníci budou moci při transakcích čerpat stejné výhody v podobě slev a odměn od obchodů a partnerů, jako kdyby platili fyzickou kartou.
Android Pay míří do Česka. Placení androidím smartphonem bude hračka |
„Zákazníci si mobilní platby osvojují čím dál více. Už 67 procent Čechů používá své telefony k on-line bankovnictví a každodenním platbám. Dnes, kdy se u nás spouští služba Android Pay, která používá technologii Visa, je zřejmé, že platit pomocí mobilní peněženky bude preferovaný způsob většiny zákazníků,“ uvedl manažer Visy pro ČR a SR Marcel Gajdoš. Zákazníci však mohou používat i konkurenční platební karty od MasterCard.
ČR je v první dvacítce zemí, kde se systém spouští. Slovensko by mělo podle společnosti následovat v dohledné době. Android Pay už dva roky funguje například v USA.
Prakticky, jak to funguje:
- Potřeba je smartphone s Androidem 4.4 a vyšším a podporou NFC. To dnes většina přístrojů splňuje, ale u starších a současných nejlevnějších přístrojů to platit nemusí.
- Do smartphonu je potřeba stáhnout aplikaci Android Pay, je zdarma.
- Následně se do aplikace zadají údaje o platební kartě. Karta musí být vydaná bankou, která službu podporuje, což jsou zatím Moneta Money Bank, mBank a J&T Banka, v nejbližších dnech či týdnech se přidá Komerční Banka a později Fio Banka. Další budou pravděpodobně následovat v příštím roce. Zadává se číslo karty, platnost a CVC kód na zadní straně karty. U některé banky je nutné volat na infolinku.
- Některé banky mají vlastní řešení placení mobilem, jako například ČSOB. Pokud nebude výslovně uvedeno, tak jsou tyto systémy na Android Pay nezávislé.
- V telefonu může být uloženo více karet, výhodou je, že se zde neukládají čísla karet, obchodník uvidí jen virtuální číslo. Při ztrátě mobilu není potřeba kartu blokovat, nutné je dálkové vymazání a blokace telefonu, což systém Android umožňuje.
- Aktivace služby je snadná. Po zadání údajů z platební karty přijde SMS s ověřením a odkaz, na kterém je nutné odsouhlasit obchodní podmínky. Následně přijde kód, který je nutné zadat do aplikace Android Pay.
- Pozor, telefon musí být zabezpečen pro odemčení. Pokud už nějaké nemáte, je třeba vytvořit a aktivovat PIN, heslo, grafický prvek, otisk prstu nebo sken obličeje. V praxi jsou nejvýhodnější dvě poslední varianty, ale ty některé levnější smartphony neumožňují.
- Platit mobilem s Android Pay lze podle Googlu na zhruba 150 tisících míst. V principu tam, kde lze platit bezkontaktní kartou. Ale v praxi to všude nepůjde, bezproblémové by to mělo být tam, kde lze platit platební nálepkou. Lze očekávat, že počet obchodníků, u kterých bude možné platit mobilem přes Android Pay, se bude rozrůstat. Obchodník může terminál označit logem Android Pay nebo logem bezkontaktní platby s nálepkou.
- Při platbě do částky 500 korun stačí mobil před přiložením k terminálu jen probudit, aby se rozsvítil displej (to je analogie k bezkontaktním platbám samotnou platební kartou, kdy se nezadává PIN). Při platbě vyšší částky je nutné telefon odblokovat, tedy zadat PIN, nebo heslo, grafický prvek, otisk prstu, nebo naskenovat obličej.
- Není tedy potřeba pamatovat si PIN platební karty nebo si zadávat nějaký nový. Stačí stejné odemčení jako u samotného telefonu.
- Platbu lze provádět i v off-line režimu, tedy bez připojení k internetu. K němu je přesto nutné se občas připojit, aby si telefon vyměnil bezpečnostní klíče se servery služby. Jak často, zatím Google nezveřejnil. Ale kdo používá smartphone obvyklým způsobem, tak připojení nemusí řešit, běžný provoz výměnu klíčů zabezpečí.
- S Android Pay lze platit v tuzemsku i v zahraničí.
- Platba za virtuální obsah (aplikace, hry, filmy a podobné) bude dostupná později.
- Platit lze i s hodinkami, které využívají platformu Android Wear. Pak se nepřikládá k platebnímu terminálu mobil, ale jen hodinky.
- Aplikace ukládá údaje o platbách, kdo má rád pořádek v účtech, bude nadšený. V rámci aplikace lze ukládat i věrnostní karty a ty pak překládat u obchodníků v mobilu.