ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Děsil se vysílačů 5G, tak na ně vzal kleště. Jinde je zkouší zapálit

  • 38
Na vrub mu připisují různé zdravotní problémy, domnívají se, že může i za rychlejší šíření koronavirové epidemie. Lidé ovlivnění fámami o 5G pak podnikají těžko pochopitelné kroky, cíleně ničí vysílače operátorů. První případ řeší už i česká policie.

Téměř sedmisettisícovou škodu způsobil jednatřicetiletý muž z Jihlavska, který od začátku září poškodil celkem devět vysílačů tuzemských mobilních operátorů. Vyšetřovatelé připouští, že muž, kterého zadrželi na začátku listopadu a jemuž hrozí až šestiletý trest vězení, mohl takto konat pod vlivem fám o škodlivosti sítí páté generace.

Dotyčný naštěstí nezvolil tak drastické řešení jako mnozí jemu podobní ze zahraničí, „pouze“ pákovými kleštěmi přestřihl kabely vedoucí do technologického zázemí vysílačů. Vysílače tím však vyřadil z provozu, mobilní uživatelé se kvůli tomu nemohli dovolat ani na integrovaný záchranný systém.

Zahraniční odpůrci 5G sahají po drastičtějším řešení. Vysílače rovnou podpalují. Dosažený výsledek je stejný, tedy z provozu vyřazený vysílač, nicméně škoda může být výrazně vyšší. Například loni v dubnu ohrozil noční požár vysílače v britském Huddersfieldu i lidské životy. Technologie, které se staly terčem žháře, byly totiž nainstalovány na vysloužilém komínu stojícím v těsné blízkosti bývalého mlýna přestavěného na bytový dům (viz Žhářské útoky na 5G vysílače ohrožují už i životy. Živí je absurdní fáma).

21. dubna 2020

Se žhářskými útoky na 5G vysílače mají bohaté zkušenosti i ve Francii. Vyšetřovatelé jednomu z nich připsali i požár, který na začátku loňského prosince poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Vyřazení vysílače na vrcholu masivu Etoile poblíž Marseille pocítily miliony lidí. Bylo přerušeno vysílání 25 televizních stanic a 19 rádií, zákazníci mobilních operátorů Bouygues Télécom, Free a SFR pak byli bez 5G internetu (viz Požár vyřadil důležitý vysílač ve Francii. Podezření padá na odpůrce 5G).

K jednomu z posledních cílených útoků proti 5G došlo letos v říjnu v australském Sydney. Několikaměsíční boj lidí žijících na zdejším poloostrově Vaucluse, kterým se znelíbil záměr operátora modernizovat místní vysílač, ukončil až neznámý žhář. Patrně ovlivněn peticí, v níž její autorka poukazovala na četné zdravotní problémy místních, se rozhodl stožár vysílače polít petrolejem a zapálit. Lidem je však spíše k smíchu, operátor totiž poté informoval, že na technologicky nevyhovující 4G vysílač instaloval pouze abnormálně velký zesilovač (viz Vysílač podpálil patrně v domnění, že jde o 5G. Teď je žhář za hlupáka).

Fámy o riziku 5G chtěl v Česku rozprášit ČTÚ

Koncem roku 2019 se v souvislosti s blížící se aukcí kmitočtů pro sítě páté generace začaly objevovat četné fámy o škodlivost této technologie. Konspirační teoretici nezmiňovali jen nepříznivý vliv na lidské zdraví, ale i na další živé organismy. Český telekomunikační úřad proto na sociálních sítích vyzval, aby mu lidé přeposlali řetězové e-maily proti 5G. Daný hoax hodlal následně zveřejnit a vyvrátit (viz Uvařené mozky, mrtví ptáci i včely. Úřad chce rozprášit fámy o riziku 5G).

Fámy o 5G a koronaviru šíří konspirační kampaně, chytly se i celebrity

Kampaň brojící proti nástupu nové technologie, která bude mít podle konspiračních teoretiků nedozírné dopady na lidské zdraví, se podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) dostala do Česka v létě 2019.

V roce 2020 se zvedla v Jeseníku, lázeňském městě, které bylo vybráno jako jedno z testovacích míst tuzemských 5G sítí. Část obyvatel se začala bouřit, a to kvůli obavám z údajných možných negativních vlivů na zdraví. Proti testování nové technologie vznikla i petice.

Jednou z četných fám loňského roku je, že 5G způsobuje rychlejší šíření koronaviru. Proti tomuto tvrzení se však ohradili i vědci, označili jej doslova za „úplný odpad“.

Dezinformátoři jen šíří strach mezi občany

APMS v roce 2019 podotkla, že dezinformační kampaň proti 5G je založena na jednoduché myšlence, a to na šíření strachu mezi občany. „Konkrétně se snaží vyvolat dojem, že 5G sítě ‚lidem uvaří hlavu‘ či jinak ohrozí jejich zdraví,“ vysvětlovala.

Prezentovat 5G jako novou hrozbu podle asociace nedává smysl. Směrodatný je pouze vyzařovaný výkon, pro 5G přitom platí stejné limity jako pro dosavadní technologie. Vliv mobilních telefonů a vysílačů na zdraví je fyzikálně zcela nezávislý na typu služby, která je provozována – ať už jde o 2G, 3G, 4G či 5G sítě.

Loni proti APMS ve spolupráci s profesorem Janem Vrbou z Českého vysokého účetní technického v Praze (ČVUT) uskutečnila měření úrovně elektromagnetického záření 5G v reálném provozu. Měření ukázalo, že je násobně nižší, než dovolují české hygienické limity (viz 5G mozek neuvaří. Intenzita záření je hluboko pod limitem, ukázalo měření).

9. listopadu 2020