Navigace, které myslí za vás – novinky TomTom na IFA 2008

aktualizováno 
Navigace už dávnou nejsou jen k tomu, aby vás odvedly z místa na místo. Úkolem současných navigací je pomoci řidiči projet trasu co nejlépe a nejrychleji. V podstatě tak budou přemýšlet za vás.

Sednout do auta, zapnout navigaci a nechat se bez problémů zavést z místa na místo, to je pro řadu řidičů dnes už úplně běžné. Navigace ale nemusíte používat jen při cestách na místa, která neznáte. I když projíždíte známými ulicemi a míříte na místo, kam jezdíte často, může vám navigace pomoci. Aspoň se o to výrobci snaží. Jedním z důkazů je nový TomTom Go 940, doplněný o služby Live.

Samotný přístroj se nijak výrazně neliší od přístrojů představených v minulých měsících. Mírných úprav v designu si všimne pouze specialista na tyto produkty. Příjemným vylepšením je ale rozšíření možností hlasového ovládání, kdy řadu pokynů nemusí uživatel zadávat prostřednictvím dotykového displeje, ale pouze hlasovým pokynem. To výrazně přispívá k vyšší bezpečnosti při řízení.

TomTom Go 940 se službami Live

Z pohledu uživatele jsou ale mnohem důležitější právě přidané služby. Přístroj má totiž v sobě integrovanou SIM kartu, takže může nabídnout doplňkové služby skutečně v reálném čase.

Tím nejdůležitějším jsou pochopitelně přesnější dopravní informace. TomTom na rozdíl od většiny ostatních producentů nespoléhá jen na dopravní informace šířené přes rádiové vysílání (RDS-TMC), ale data o dopravní situaci přístroje stahují pomocí mobilních datových přenosů. Nová služba HD Traffic využívá nejen běžných zdrojů dopravních informací, ale také informací získávaných ve spolupráci s mobilním operátorem (ve většině zemí je to Vodafone).

TomTom Go 940 se službami Live

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live 

Uživatel na svém zařízení posílání takových informací pochopitelně musí povolit. Podle vyjádření zástupců TomTom by měla služba nabídnout výrazně vyšší pokrytí než TMC-RDS. Informace jsou navíc aktualizovány každé 3 minuty. Služba je prozatím dostupná pouze v Nizozemsku, ale do konce roku ji chce TomTom nabídnout také v Německu, Velké Británii, Francii a Švýcarsku. Pro Česko se bohužel zatím se službou nepočítá.

Kromě toho nabízí sada služeb Live možnost získávat v reálném čase informace i o radarech. Nejde přitom jen o statické využívání informací jako u jiných přístrojů. TomTom Go 940 jako jeden z mála dovolí řidičům okamžitě do přístroje zadat i mobilní radar a informaci odeslat na web. Odsud se pak automaticky rozešle i do ostatních připojených přístrojů.

Aby řidič nemusel přemýšlet o tom, kterou trasu zvolit, nabízí TomTom kromě dopravních informací i tzv. Inteligentní trasy (IQ Routes). Obvykle totiž při plánování trasy vychází navigace z průměrných rychlostí na silnici konkrétního typu a podle toho odhaduje, která trasa je nejrychlejší. To ale v realitě nemusí být (a často není) pravda. Na rychlost průjezdu má totiž pochopitelně vliv i doprava. A i ta se mění během dne.

TomTom Go 940 se službami Live

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live

Inteligentní trasy tak vycházejí opět z měření získaných z přístrojů uživatelů, kteří konkrétní trasu projíždějí. Systém je tak schopen velmi přesně odhadnout, jaká je průměrná rychlost v daném úseku a v daném čase, a podle toho vypočítat trasu. Tím pádem už by neměly nastávat situace, kdy vás bude navigace nutit najet na dálnici, ačkoli cesta po volnějších komunikacích první třídy bude rychlejší.

K pohodlnějšímu cestování mají přispět i další z Live služeb – informace o cenách pohonných hmot a lokální informace. V menu přístroje bude možné najít pravidelně aktualizovanou databázi informací o cenách na čerpacích stanicích. V navigaci tak bude možné zadat, že chcete zajet k nejlevnější benzinové pumpě v okolí.

Díky integrovanému vyhledávání Google navíc navigace TomTom Live umožní najít přes internet i lokální informace. Pokud například zadáte do vyhledávače slovo "sushi", nabídne vám všechny restaurace s touto kuchyní v okolí. Kromě adresy získáte i krátkou charakteristiku či telefonní číslo pro rezervaci místa. Na místo se pak můžete nechat navigovat.

Opět nejde o jednorázově nahrané POI informace, ale o skutečné vyhledávání využívající mobilní datové přenosy. Informace jsou tak vždy mnohem aktuálnější. Pochopitelně nemusíte vyhledávat jen informace o restauracích, ale třeba i adresy firem nebo jiná zajímavá místa.

TomTom Go 940 se službami Live

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live 

TomTom Go 940 se službami Live TomTom Go 940 se službami Live

Služby TomTom Live jsou prozatím dostupné jen pro západní Evropu. Jak už jsme se zmínili, k internetu přistupují navigace TomTom pomocí integrované SIM karty. Ta je dodávána přímo s přístrojem a uživatel ji nemůže vyměnit. Ve většině zemí má TomTom smlouvu s Vodafonem. Cena za měsíční využívání služby je nastavena na 9,95 eura a zahrnuje i datové přenosy. K tomu, jak je služba zpoplatněna při roamingu, se ale zástupci TomTom na tiskové konferenci nevyjádřili.

Cena modelu TomTom Go 940 Live by měla začínat na 349 eurech a přístroj by měl být na trhu dostupný během podzimu letošního roku.

  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Motorola připravuje velký návrat se smartphonem Moto X. Nebude z Číny

Někdejší přední výrobce mobilních telefonů Motorola chystá velký návrat na trh. Plánuje výrobu smartphonu s názvem Moto...

Navigační systém Galileo slaví historický milník, zaměřil svůj první cíl

Evropský navigační systém Galileo, do nějž Evropa pumpuje miliardy eur, funguje. Historického milníku systém dosáhl v...

Nová „černá skříňka“ pro řidiče: Mio MiVue 388 upozorní na radary

Stále populárnější kategorie kamer do automobilů se rozrostla o zajímavou novinku z dílen známého výrobce navigací Mio....

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz