Autobus už nezmeškáte, jeho aktuální polohu uvidíte na mobilu či internetu

aktualizováno 
Čekání na autobus může být díky navigaci GPS mnohem pohodlnější. Jedním pohledem na displej mobilu zjistíte, zda autobus do stanice přijede včas, nebo bude mít zpoždění.

Autobusy v Chicagu bude možné sledovat pomocí GPS. | foto: Profimedia.cz

Dopravní podnik amerického Chicaga vybaví všechny své autobusy navigačním systémem GPS (Global Positioning System), který umožní sledovat na internetu, kde se vůz právě nachází.

Z počítače doma nebo v zaměstnání nebo z mobilního telefonu s přístupem na internet budou cestující také moci zjistit odhadovaný čas, kdy dorazí na jejich zastávku, aby předešli dlouhému čekání.

Doprava bude plynulejší

Po testech, které začaly loni v srpnu, budou v prvních autobusech instalována navigační zařízení letos v létě. Začátkem příštího roku by už jimi mělo být vybaveno všech 2000 městských autobusů na 154 linkách s více než 12 000 zastávkami v Chicagu a jeho 40 příměstských částech, uvedl deník Chicago Tribune.

Městský dopravní úřad CTA je podle listu prvním dopravním podnikem ve Spojených státech, který navigační systém využívá v tak rozsáhlém měřítku. CTA chce novým opatřením také předcházet shlukům autobusů, kdy jich najednou přijede několik a poté dlouhou dobu nejede žádný.

"Nyní netušíme, kde se naše autobusy zrovna nacházejí, víme jen, kde by měly být podle jízdního řádu," cituje deník prezidenta CTA Franka Kruesiho. Nový sledovací systém podle něho zásadně změní způsob řízení autobusové dopravy.

Informace budou chodit emailem i na mobil

Informace o příjezdu na každou zastávku budou na internetové stránce CTA obnovovány vždy po 15 sekundách. Nová služba také cestujícím umožní objednat si automatické vzkazy do elektronické pošty, které je upozorní, když jejich autobus dorazí na některou z předcházejících zastávek, aby tak mohli včas dojít na tu svoji. V plánu je i stejná služba pro mobilní telefony.

Údaje o odhadovaném čase příjezdu autobusu získané prostřednictvím GPS by se měly časem objevit i na obrazovkách umístěných na nejrušnějších zastávkách. Nový systém přijde město na 24 milionů dolarů. Jen za loňský rok využilo autobusů v Chicagu na 300 milionů zákazníků.

Praha podobný systém nezamítá

Dopravní podnik hlavního města Prahy používá GPS navigaci ve svých vozech již delší dobu. "Autobusy máme vybaveny tzv. pasivními GPS přijímači. Tento systém však slouží prozatím jen našim dispečerům pro interní kontrolu dopravy," řekla pro iDNES.cz Michaela Kuchařová, tisková mluvčí DPP.

Dodala také, že možnost budoucího nasazení stávajícího systému pro koncové zákazníky dopravní podnik nezamítá. Poukázala ale na finanční náročnost řešení. "Primárně bude toto zařízení sloužit interně k řízení autobusové dopravy. V budoucnu bychom mohli o zpřístupnění aplikace pro koncové zákazníky uvažovat, šlo by ale o finančně náročnou investici," řekla.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Autonavigaci znali už před osmdesáti lety, ale do cíle nedovedla

Automobilová navigace Iter Avto z 30. let dvacátého století

Navigace neodmyslitelně patří k výbavě moderního řidiče a někteří by bez ní nedojeli snad ani do práce. Snímání polohy...

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Aplikace PhoneMaps na iPhonu

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Navigace do mobilu je zdarma i v zahraničí a bez dat. Musíte dobře vybrat

Navigace v mobilu off-line (ilustrační snímek)

Mapy České republiky, Evropy i celého světa můžete mít uložené v paměti telefonu. Na cestách v zahraničí se pak...

Najdete na iDNES.cz