Máte Vodafone nebo T-Mobile? Začněte se učit rusky

aktualizováno 
Pamatujete si ještě azbuku? Jestli ne, asi ji zkuste oprášit. Možná ji totiž budete potřebovat. O Vodafone i Deutsche Telekom se ucházejí zájemci z Ruska.

Budeme telefonovat s ruským operátorem? | foto: Profimedia.cz

Fotbalový klub? Mám. Tým F1? Mám. Banku? Mám. Tak co bych si ještě mohl koupit? Mám to, mobilního operátora, to bude super. Tak přesně takhle možná v současnosti uvažuje pár ruských oligarchů a nám se může stát, že budeme volat s ruským operátorem.

Tak co říkáte, jak by se vám líbilo stát se zákazníkem ruského operátora? Že ne? Možná se vás na to nikdo nebude ptát. Alfa Group vlastněná ruskými oligarchy totiž ohlásila, že začala vyjednávat s několika evropskými operátory o majetkovém propojení.

Vodafone RU

Ruský Vodafone 

Podle informací britského listu The Times se zdá, že nejkonkrétněji vypadají jednání s Vodafone, ale Kirill Babaev, viceprezident společnosti Altimo, ta je dceřinou společností Alfa Group, k tomu řekl: „Jednáme s Vodafone a s několika dalšími velkými evropskými telekomunikačními operátory.“ Těmi dalšími by podle dostupných informací měly být France Telekom (vlastnící Orange) a Deutsche Telekom (T-Mobile). Nicméně zpráva ruské agentury Interfax hovoří i o španělské Telefonice.

Mediální zástupci obou operátorů, jak Vodafone tak T-Mobile, zprávy dementovali. Na druhou stranu, máme v čerstvé paměti, jak ještě několik hodin před podpisem dohody o akvizici Oskara Vodafonem, obě strany tuto informaci popíraly.

Altimo není na telekomunikačním trhu žádným nováčkem, drží 33 % akcií ruského mobilního operátora VimpelCom, jehož tržní hodnota se odhaduje na 13 miliard dolarů a je kótován v indexu Nasdaq, a také 25% podíl v dalším ruském operátorovi Megafon. Alfa Group drží také podíly v ukrajinském operátorovi Kyivstar a tureckém Turkcellu. Tito operátoři poskytují služby 100 milionům zákazníků. Jen pro srovnání, Vodafone má nyní přes 190 milionů zákazníků na celém světě.

Vodafone RU

Alfa Group drží kromě telekomunikačních operátorů podíly v několika společnostech z oblasti ropného a plynového průmyslu či komerčního i privátního bankovnictví. Jedněmi z vlastníků Alfa Group jsou i miliardáři Pjotr Aven a Michail Fridman, ten ve svém vyjádření pro ruskou agenturu Interfax řekl: „Chceme posílit svoje pozice v západní Evropě.“

Jak plyne z vyjádření zástupců společnosti Altimo, Alfa Group by ráda získala 20% podíl ve Vodafone Group. Měla by vzniknout joint-venture, do níž Alfa Group vloží asi 15 miliard liber (zhruba 630 miliard Kč). Přitom současný majetek společnosti Altimo se odhaduje na 5,25 miliardy liber (220 miliard Kč) a tržní kapitalizace Vodafone je odhadována na 72 miliard liber (3 biliony Kč). Podle vyjádření zástupců Alfa Group by nový operátor působící v Rusku i v západní Evropě mohl vzniknout zhruba za 12 až 18 měsíců.

Ruský T-Mobile

Kromě zájmu Alfa Group se stále častěji objevují zprávy o jednáních Deutsche Telekom, vlastníka T-Mobile, s další významnou ruskou skupinou Sistema. Ta stojí za ruským operátorem MTS. Jedním z vlastníků společnosti Sistema je ruský oligarcha Vladimír Jevtušenko, který má podle spekulací velmi dobré vztahy s ruskou vládou a lidmi kolem prezidenta Putina. Jevtušenkovi patří 93. pozice v žebříčku nejbohatších lidí na světě.

Podle informací publikovaných v německém deníku Die Welt, se snaží Sistema získat v první fázi blokační balík 25 % akcií Deutsche Telekom a další akcie pak nakoupit prostřednictvím burzy. Spekulace prohlubuje i to, že jako poradce společnosti Sistema pracuje i bývalý CEO Deutsche Telekom Ron Sommer.

Vodafone RU

Zajímavé je, že představitelé Deutsche Telekom zprvu veškeré informace o jednáních popírali, následně ale představitelé této skupiny prohlásili, že v případě, že by nějaká jednání probíhala, vše by se odehrávalo podle podmínek Deutsche Telekom a ne na základě diktátu Sistemy. Německé noviny spekulují, že by pro svůj záměr získat podíl v Deutsche Telekom mohla Sistema získat i spolupráci americké firmy Blackstone, která v současnosti vlastní 4,5 % akcií Deutsche Telekom, a v níž se také angažoval Ron Sommer.

Je to jen hra?

Podobné zprávy mohou často působit jako rozbuška. Když Roman Abramovič kupoval Chealsea FC, spustil se kolem této zprávy obrovský poprask a řada komentátorů mluvila o konci anglického fotbalu. Nakonec Abramovič vybudoval jeden z nejlepších fotbalových týmů na světě. Většina současných operátorů jsou veřejně obchodovatelné společnosti, není tedy vyloučeno, že někdo koupí minoritní podíly, ale tak se děje ve spoustě dalších odvětví.

Kromě západní Evropy se Altimo podle svého mluvčího poohlíží po možnostech spolupráce s asijskými operátory. V zorném poli je Vietnam, Indie a Indonésie.

A naopak, spolu s Alfa Group drží podíl v Megafonu také Telenor, který chce svůj vliv v tomto operátorovi dokonce posílit. Snad právě tahle informace může být jedním ze zdrojů současných spekulací. Arun Sarin, výkonný ředitel Vodafone, nedávno prohlásil, že Rusko je jedním z potenciálních trhů, na nichž by se rád Vodafone angažoval.

Přitom podle analytiků je současný ruský trh již saturován a  jedinou možností, jak úspěšně vstoupit na ruský mobilní trh, je tak nějaká forma spolupráce se stávajícím ruským operátorem. Současná mediální prohlášení ruských oligarchů tak mohou být jen vzkazem pro představitele Vodafone, že jsou připraveni jednat.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

Zahraniční operátoři zlevňují, u českých to nejspíš nehrozí, tvrdí dTest

Ilustrační snímek

Podle loňské analýzy Evropské komise patří čeští operátoři k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických...

O2 mění tarify. Věrným zákazníkům zvyšuje data na dvojnásobek

Nové tarify Free od O2

O2 od února změní tarifní nabídku. Nové budou názvy tarifů, věrní zákazníci dostanou dvojnásobek dat a přibude i zcela...

Škoda Superb 2,0 TDi 140kW...
Škoda Superb 2,0 TDi 140kW...

r.v. 2015, naj. 120 624 km, diesel
488 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz