Eurotarif určující nižší ceny roamingu při používání mobilního telefonu v rámci Evropské unie byl jedním z hlavních cílů evropské komisařky Viviane Redingové.
K její cti je nutno přičíst, že už samotná diskuse o možnosti regulace přinutila operátory výrazně snížit ceny za roaming. Jenže právě tento tlak vedl nakonec k tomu, že v řadě případů je regulovaný tarif pouze střelou do prázdna.
Operátoři totiž představili zvýhodněné nabídky, které jsou v řadě případů mnohem výhodnější, než je Evropskou komisí nadiktovaná cena.
Zvýhodnění EU snižuje ceny volání uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie. Za minutu odchozího hovoru zákazník zaplatí 16,54 Kč, minuta příchozího volání přijde na 8,09 Kč. Ceny ostatních roamingových služeb (SMS, MMS, datové přenosy, hovory mimo EU) jsou účtovány sazbami základního roamingového ceníku.
Zákazníci proto o regulovaný tarif nejeví příliš velký zájem a volí tarifní zvýhodnění operátorů. Ti postupně převádí na Eurotarif všechny zákazníky, kteří si nezvolí jiné zvýhodnění. Automaticky budou také na Eurotarif převedeni všichni majitelé předplacených karet.
O Eurotarif se zákazníci neperou
Operátoři v Evropské unii musí začít nabízet Eurotarif nejpozději od začátku září letošního roku. V Česku ho Telefónica O2 a T-Mobile aktivují již od srpna, ode dneška ho aktivuje svým zákazníkům i Vodafone. Zatímco T-Mobile nabízí Eurotarif jako jedno ze zvýhodnění ke svému standardnímu Happy Roamingu, Vodafone jej integroval přímo na svou základní nabídku World Roaming.
Na druhou stranu T-Mobile dává poměrně férovou možnost kdykoli si změnit roamingový tarif. A to dokonce, alespoň podle tvrzení představitelů T-Mobile na tiskové konferenci, i několikrát za měsíc. Zákazníci tak mohou před odjezdem do zemí, kde není Cestovatel k dispozici, přejít na Eurotarif a obráceně. Je ovšem nutné počítat s tím, že změna tarifu může trvat i celý den, takže změnu je dobré udělat s dostatečným předstihem.
U T-Mobile si musíte předem vybrat: buď Cestovatel nebo Eurotarif. Cestovatel umožňuje volat v 11 zemích, kde má T-Mobile partnerské sítě, za sestavovací poplatek 34,51 Kč plus 4,76 Kč za minutu. U příchozího hovoru pak platíte jen sestavovací poplatek. To znamená, že při porovnání s Eurotarifem je Cestovatel výhodnější už při hovoru trvajícím čtyři minuty, totéž platí u příchozího hovoru. Cestovatel navíc obsahuje i zvýhodněnou cenu na datové přenosy a SMS, na které Viviane Reding jaksi pozapomněla. Ještě výhodněji vychází v porovnání s Eurotarifem Vodafone Passport.
Podle statistik operátorů to ale vypadá, že zákazníci na populismus Evropské komise neskočili. Za první měsíc si u T-Mobile aktivovalo Eurotarif zhruba 30 tisíc zákazníků, přičemž Cestovatele si za stejnou dobu aktivovalo více než 20 tisíc zákazníků. Také podle informací z Vodafone se na Eurotarif informovalo jen několik desítek zákazníků. Na druhou stranu, majitelé předplacených karet na výběr nemají a operátoři jim Eurotarif aktivují automaticky. Vzhledem k tomu, že pro ně nejsou obvykle žádné roamingové balíčky k dispozici, díky Eurotarifu opravdu ušetří.
V roamingu jako doma
Statistiky operátorů ukazují, že letos zavedená tarifní zvýhodnění zákazníci oceňují. Je totiž mnohem pohodlnější u příchozího hovoru zaplatit sestavovací poplatek a pak se už nestarat o délku hovoru. Používání telefonu při roamingu se tak přiblíží používání v domácí síti. Například podle T-Mobile odeslali zákazníci z roamingu po zavedení zvýhodnění Cestovatel dvojnásobek SMS, provolali třikrát více minut, a u příchozích hovorů se počet minut dokonce zvýšil sedmkrát. Podobné statistiky potvrzují i zkušenosti Vodafone s Passportem..