Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přes sto let aukcí v Praze

  8:00
V metropoli se opět konají podzimní aukce obrazů a uměleckých předmětů. Ozdobou dražeb bude i nově objevené plátno Bílý kůň od Františka Kupky s vyvolávací cenou 25 milionů nebo ceněný olej od Toyen s názvem Mirage.

Mistr Kubišta: Zátiší s citrony Bohumila Kubišty, jehož vyvolávací cena je 18 milionů korun, mimo jiné ukazuje, jak zásadně zapůsobila Paříž na umělcovo dílo. | foto: Galerie Kodl

S příchodem podzimu nastává v Praze opět čas aukcí a dražeb. Historie dražeb výtvarného umění a starožitností v Praze i v celých českých zemích sahá 110 let do minulosti. Tradici zavedla Krasoumná jednota pro Čechy v roce 1912. Vůbec první aukci tehdy vedl tajemník jednoty Rudolf Weinert v prostorech Rudolfina.

Celý magazín

titulka city, 21.10.2022

Ještě dávno před první pražskou aukcí už ale v Praze umělecká díla shromažďovala řada sběratelů. Mezi nimi například i Jan Kodl, zakladatel rodinné sběratelské tradice. Kodl na konci 19. století zakoupil mimo jiné i Gamischovu obrazárnu a stal se tak sběratelem a mecenášem umění.

O mnoho let později Martin Kodl, člen čtvrté generace, ctící tuto rodinnou tradici, rozšířil činnost rodiny i na dražby. „První aukci jsem připravoval společně s přáteli v říjnu 1989. Úctyhodné tehdy bylo především samotné konání, vysoká návštěvnost a úžasná atmosféra. Velký sál Žofína ovládly neskutečné emoce. V období socialismu bylo pořádání aukcí nezákonné, tak jsme tehdy poněkud odvážně zahájili novodobou aukční éru naší země,“ vzpomíná Martin Kodl.

Kubišta a Kupka

O více než tři desetiletí později pořádá Galerie Kodl na konci listopadu už svůj 88. aukční den. Chloubou této aukce bude nově objevené plátno Bílý kůň od Františka Kupky, jehož vyvolávací cena činí 25 milionů korun. Další zajímavou položkou bude také velice vzácné Zátiší s citrony Bohumila Kubišty, které pochází z pražského intermezza mezi jeho dvěma pařížskými pobyty v roce 1909. Že je o umění velký zájem, ukazují například výsledky zdejší jarní aukce.

„Plátno Bohumila Kubišty Staropražský motiv se vydražilo za 123,6 milionu korun. Udělalo mi radost, že nejdražším obrazem dosud prodaným na našem trhu, který poprvé překonal hranici sta milionů, je dílo ryze českého autora. Poprvé v historii České republiky bylo také dosaženo celkové částky 440 milionů v jediné aukci. Hranici jednoho milionu korun pokořilo 55 položek,“ sděluje Martin Kodl.

Vzácné a zajímavé kousky, ale můžeme v Praze najít také u poměrně mladých aukčních galerií. Aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment and Gallery sice funguje teprve od roku 2009, její zakladatel Vladimír Lekeš ale obchoduje s uměním na mezinárodní úrovni už od sametové revoluce. Aukci galerie pořádá na začátku prosince ve výstavní síni Expo 58 ART na Letné. „Nejvyšší vyvolávací cenu bude mít sběratelsky ceněný olej od Toyen – Mirage. Vysoce atraktivní obraz pochází z roku 1967 a jedná se o jeden z vůbec nejdůležitějších olejů Toyen z jejího poválečného období. Obrazu bylo dáno stěžejní místo během nedávné výstavy Toyen v Paříži, v Musée d’Art Moderne de Paris,“ říká Lekeš s tím, že vyvolávací cena obrazu je 12 milionů korun.

Kromě vzácné Toyen čeká na návštěvníky aukce také olej Jasné jarní ráno z roku 1894 od jedné z nejvýznamnějších rakouských malířek Marie Egner nebo olej Otakara Kubína Výhled do zahrady z umělcova ateliéru „Bouda“, který vznikl v roce 1906. Neméně zajímavou nabídku chystá na svou vánoční aukci Galerie Platýz, kterou v roce 2012 založili manželé Lukešovi. Nabídka bude obsahovat zajímavé obrazy například od Bedřicha Knüpfera či Jana Zrzavého, dále pak úchvatnou plastiku Otakara Švece či díla současníků, jako jsou Pasta Oner či Kristián Kodet. Úspěch chystané aukce předestírá například výsledek podzimní dražby, která skončila tento týden se stoprocentním úspěchem.

Zájem přetrvává

Česká společnost se nachází ve složité situaci už několik let. Dlouhé roky pandemie, postupující ekonomická krize, válka. Navzdory tomu, že kvůli inflaci Češi fakticky chudnou, jejich snaha co nejvíce investovat nejen do umění neklesá. Právě zájem o aukce uměleckých děl je dokonce rekordní.

Poválečná Toyen: Sběratelsky ceněný olej od Toyen - Mirage pochází z roku 1967 a jedná se o jeden z vůbec nejdůležitějších olejů Toyen z jejího poválečného období. | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

„Za umělecká díla v minulém roce sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Loňský obrat je nejvyšší v novodobé historii tuzemského aukčního trhu. To svědčí o stále stoupajícím zájmu, který je nejlepší zárukou, že se investice do umění nyní i v příštích letech vyplatí. Nacházíme se v podobné situaci jako v roce 2008, kdy krize odstartovala zájem o alternativní investice,“ vysvětluje Martin Kodl. „Malým bonusem je i to, že obraz nebo jiný umělecký předmět vás navíc může potěšit i esteticky, což akcie moc nesvedou,“ dodává.

Tento trend potvrzuje také Vladimír Lekeš z Adolf Loos Apartment and Gallery, podle kterého se v poslední době také velmi dobře daří nadchnout pro sbírání umění mladé lidi.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

KVÍZ: Milujete zahradničení? Luxusní knihy Zelenina z ekozahrady rozdány

29. dubna 2024,  aktualizováno  7.5 11:28

VIDEO: Co chutná líp, sekaný, nebo mletý burger? Vyzkoušejte to podle videa

11. května 2024

10. května 2024

Jací jste v kuchyni, jak si umíte užít jídlo? Prozradí to váš horoskop

10. května 2024

Co ještě nevíte o kočkách? Jak můžou zezelenat nebo zdědit miliony

9. května 2024

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt