| foto: Archiv Jihomoravské dětské léčebny

Jeskyně vrací dětem zdraví. Nová léčebna otevře na jaře

V Ostrově u Macochy se v březnu otevře nová léčebna pro děti s respiračními a kožními nemocemi. Oproti té původní v ní může pobývat trojnásobně více pacientů. Místní krasová jeskyně je jedinou, která se u nás využívá pro speleoterapii.

Dětská léčebna na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku je jedinou v celé České republice, která využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. Po téměř čtyřiceti letech nahradil původní objekt moderní komplex několika budov a první pacienti se tam nastěhují začátkem března.

Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, kde se léčí pacienti od čtyř do osmnácti let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. Jeskynní klima je unikátní bezalergenní prostředí, ve kterém tráví děti dvě až tři hodiny denně jak aktivním tréninkem, tak odpočinkem. Po zbytek času se prostředí takzvaně čistí.

Celý magazín

tit

„Krasová jeskyně není volně přístupná veřejnosti, což se odráží mimo jiné na čistotě vnitřního prostředí. Její pozitivní vliv na zdraví dětí uznávají dětští lékaři, alergologové a imunologové a speleoterapii hradí zdravotní pojišťovny. Zájem o pobyt v ní je obrovský, a proto jsme se rozhodli nahradit starou léčebnu novou, o větší kapacitě a v blízkosti jeskyně,“ říká lékařka Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Kapacita léčebny narostla až třikrát. Nabídne ubytování pro 78 lidí – děti a jejich doprovod. „Jsem rád, že se tento léčebný projekt, který pomáhá dětem zlepšit jejich život, podařilo dotáhnout do konce. První pacienti by se v nové léčebně měli zabydlet na začátku března,“ okomentoval převzetí stavby jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Přírodní léčba umí divy

Na děti čekají i nové procedury – Kneippův chodník, sauna či bazén se slanou vodou. Nová léčebna dále zahrnuje stravovací část, nechybí ani čtyři třídy základní školy, ambulance, vyšetřovna, tělocvična, venkovní sportoviště nebo arboretum a parkoviště.

„Jedná se o architektonicky zajímavou stavbu zapadající do CHKO Moravský kras, která využívá obnovitelných zdrojů energie a má samozřejmě nízké provozní náklady. Na tuto výstavbu jsme pyšní. Byla například vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+,“ upozornil krajský radní pro investice Vladimír Šmerda. Opakovaný pobyt v jeskyni dokáže děti posílit natolik, že mimo jiné lépe čelí infekcím, klesá jejich nemocnost a nemusí tolik užívat antibiotika. Přírodní krasová jeskyně s vodou poskytuje čisté, klimaticky stálé prostředí bez alergenů, s vlhkostí, která dělá nemocným dobře.

„V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů, a to šestkrát vyšší než v malých a dvacetkrát vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů a zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucím k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, která ničí bakterie a viry,“ vysvětluje Bednaříková. Odborníci se shodují, že umělé jeskyně nebo tolik populární solné nemohou ty přírodní nahradit.

Podle přednosty kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Milana Sovy je vliv jeskynního prostředí na respirační nemoci nepopiratelný. „Za posledních padesát let významně stoupl výskyt astmatu a alergií. Mezi teorie, proč se tak děje, patří kromě znečištěného prostředí i to, že děti vyrůstají ve sterilním prostředí, nevytvářejí si přirozené protilátky a jsou tak hypersenzitivní na vnější podněty,“ uvádí Sova.

Chronická respirační onemocnění typu astma jsou tak podle něj často důsledkem nepodchycených alergií v dětství. „Cokoli, co pomůže posílit schopnost organismu s vlivy prostředí bojovat a vyhnout se tak pozdějším dopadům na respirační systém, vítáme,“ uzavírá Sova.


Témata: Články