Turismus: Ročně do pivovaru na návštěvu zavítá 60 tisíc návštěvníků. Budvar se chce dostat na 200 tisíc. Lákat je má například na centrum sladovna. | foto: Petr Lundák, MAFRA

Budvar byl rekordní a piva chce ještě více

Národní podnik chystá velké investice do varny, hodlá přilákat ještě víc návštěvníků a letos by se měl pustit do opravy Malého pivovaru.

Investice za stovky milionů korun do centra národního pivovarnictví, vylepšená a zvětšená kapacita varny,rekonstrukce Malého pivovaru v centru Českých Budějovic. To jsou některé z velkých plánů Budějovického Budvaru.

Celý magazín

tit

Ten má za sebou další úspěšný rok. Loni uvařil rekordních 1,865 milionu hektolitrů piva. Meziročně je to o 4,3 procenta víc. Aby mohl národní podnik dál růst, tak letos za 60 milionů rozšíří kapacitu varny. Pak bude moci výstav postupně zvyšovat až na 2,1 milionu hektolitrů.

„Dále chceme zainvestovat do solární elektrárny a plánujeme obnovu IT systémů,“ přiblížila Barbora Povišerová, manažerka komunikace Budvaru. A pomalu se blíží i další zásadní projekt. „V roce 2026 chceme začít modernizovat návštěvnické centrum i areál za stovky milionů korun,“ uvedl ředitel národního podniku Petr Dvořák.

Zatímco dnes do pivovaru ročně zavítá 60 tisíc návštěvníků, v budoucnu to má být až 200 tisíc. Budvar a jeho pivo jsou lákadlem, které vábí turisty z celého světa. Ti se za několik let mohou těšit na úplně nové centrum Sladovna. Dále je v plánech stezka nad pivovarem, vyhlídka i parkovací dům. Stavět v Budvaru chtějí v letech 2026 a 2027, otevřít v roce 2028, kdy budou České Budějovice evropským hlavním městem kultury.

„Pracovně tomu říkáme pivovar otevřený a zelený. Chceme do klasického pivovarského areálu přivést zeleň, zadržování vody, snižovat teplotu celé té betonové masy. Pivovar významně zazelenit. Měl by to být malý městský park v centru průmyslového areálu. Jde nám o to, jak pustit návštěvníky až k varně, aniž bychom jakkoli narušovali provoz a rozvoj pivovaru,“ řekl ředitel.

Masné krámy a provozovatel

Podnik provozuje rovněž Masné krámy a Malý pivovar v centru Českých Budějovic. O legendární restauraci se loni dost mluvilo v souvislosti s tím, že právě provoz Masných krámů Budvar opustí. Vypsal proto soutěž, která ale doposud neskončila. „Situace v segmentu pohostinství je složitá a plná nejistot. Naším primární cílem je najít toho nejvhodnějšího kandidáta a jednání stále pokračují,“ upřesnila Povišerová. To Malý pivovar je dlouhodobě zavřený, a to hotel i restaurace. Budvar plánovanou opravu odložil, ale vrátí se k ní. „Předpokládáme, že v posledním kvartále letošního roku zahájíme rekonstrukci hotelu i restaurace,“ uvedla manažerka komunikace.

Tržby za loňský rok budou podle všeho rekordní, přes tři miliardy. „Dosáhli jsme 1,865 prodaného hektolitru, vyrostli jsme o 77 tisíc hektolitrů. To je skvělý výsledek. Těší mě, že se nám podařilo vyrůst jak na domácím trhu o necelá čtyři procenta, tak v exportním, téměř o pět procent,“ sdělil ředitel.

Čistý zisk by se mohl vrátit k číslům z let 2021 a 2020, kdy přesáhl 300 milionů. Předloni byl 200 milionů. V exportu se národnímu podniku povedlo nahradit ztrátu ruského trhu, kam po začátku války na Ukrajině přestal vyvážet.

Prodej rostl loni na všech významných trzích. K hlavním patří Německo, Anglie, Slovensko či Polsko. Budvar loni vyvezl přes sedmdesát procent produkce. Roste prodej piva v plechovkách, proti tomu odbyt točeného stagnuje. „Plech to ale víc než vyrovnává,“ konstatoval ředitel Budvaru Dvořák.