Změna v čele s Kocumovou rozjíždí ostrou kampaň. Pustí se do hejtmana Půty

  17:06aktualizováno  17:06
Hejtman obviněný z korupce, kritizovaný výlet politiků na fotbalové utkání do Amsterdamu nebo stavba Evropského domu za desítky miliony korun. Změna pro Liberecký kraj rozjíždí ostrou volební kampaň. A netají se tím, že v ní chce přiblížit některé kauzy, které za sebou vláčí vládnoucí Starostové, a především hejtman Martin Půta.

Lídr Změny Zuzana Kocumová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nechceme to hnát do extrémů, určitě nebudeme zacházet za hranice slušnosti. Budu ráda, když naše kampaň bude pozitivní, a ne postavená na nenávisti a strachu. Ale určitě v ní překvapíme,“ uvedla Zuzana Kocumová, lídr hnutí.

Její kolega Jan Korytář, který obsadil na kandidátce desátou pozici si myslí, že je správné dostat k voličům informace, o nichž se už tolik veřejně nemluví.

Narážel tím na obvinění hejtmana z korupce, kdy měl údajně přijmout úplatek v souvislosti se zakázkou na opravu kostela Máří Magdalény v Liberci.

„Někteří lidé o tom vůbec nevědí, a podle mě je správné, aby se to k voličům dostalo, samozřejmě korektním a srozumitelným způsobem,“ zmínil Korytář, který se chce dostat nejen do krajského zastupitelstva, ale obsadit i post senátora.

Půtu takové prohlášení vůbec nepřekvapuje a spíše mu přijde úsměvné. „Je zábavné, když na obviněného hejtmana poukáže odsouzená Kocumová a pan Korytář, který je v mé kauze namočený o hodně víc, než by sám chtěl,“ zmínil hejtman.

Starostové chtějí jít pozitivním směrem

Samotní Starostové podle něj povedou kampaň pozitivním směrem a zaměří se v ní spíše na věci, které se na kraji povedly, a které je ještě zapotřebí udělat.

„A pro mě rozhodně není kraj prostor mezi radnicí a sídlem Protikorupčního pracoviště jako pro některé kolegy ze Změny,“ zdůraznil s tím, že Změna proti Starostům už dva roky jede štvavou kampaň a sama žádný program ani nemá.

„To už ukázala v krajském zastupitelstvu, všechno, co zavání nějakou prací a konkrétní činností je pro ně příliš složité,“ pronesl hejtman.

Na krajskou kampaň má Změna rozpočet dva miliony korun. Třetinu tvoří peníze samotných kandidátů a jejich příznivců. V čele kandidátky stojí krajská i liberecká zastupitelska a také sportovkyně Zuzana Kocumová, dvojkou je vysokoškolský učitel Josef Šedlbauer, trojkou pak jablonecká zastupitelka, právnička a mediátorka Michaela Tejmlová.

Do první pětky se pak ještě vešel podnikatel Jiří Římánek a u čísla pět voliči najdou jméno Ivany Jablonovské, která provozuje vyhlášenou cukrárnu ve Stráži pod Ralskem.

Polovina žen, polovina mužů

Na kandidátce je přesně polovina žen a polovina mužů, oproti minulým volbám je na ní 28 nových tváří z mnoha oborů i z celého kraje. Pokud volby hnutí vyhraje, zaměřit se chce na zdravotnictví, životní styl i sociální služby.

„Nejpalčivějším problémem je výše mezd. Abychom motivovali i muže vstupem do této oblasti, chceme jim navýšit platy, a to i z prostředků kraje,“ prohlásila Michaela Tejmlová.

Podle Josefa Sedlbauera zase bude největší investicí příštího volebního období modernizace krajské nemocnice v Liberci. „Vedení kraje musí být zárukou, že se z něj nestane zmanipulovaná předražená zakázka, jakých známe řadu z minulosti,“ upozornil.

V případě, že Změna vyhraje volby, rezolutně vylučuje partnerství pouze s komunisty. Nejblíže jí je ANO a programem také Starostové.

Tato hnutí jsou pro ni ostatně i největšími soupeři. Kocumová si nicméně nedokáže představit spolupráci s Půtou. Naopak například ODS pro ni moc velkou hrozbu nepředstavuje. „Myslím, že nemají zas tak velkou šanci, ani u nich nevidím žádné velké téma,“ prohlásila.

Lídr ODS Dan Ramzer zase nepovažuje Změnu za právě solidního partnera. Nepřekvapuje jej ani směr, kterým bude vést svou kampaň. „Nejdříve se vymezovali proti nám, pak ČSSD, teď vůči Starostům. Nicméně já sám jsem nikdy s paní Kocumovou ani panem Korytářem nejednal a nemohu dopředu říci, zda s nimi budu spolupracovat nebo ne. Karty rozdají voliči,“ dodal Ramzer s tím, že dopředu je jisté jen to, že ODS nepůjde do koalice s KSČM.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Najdete na iDNES.cz