Světový úspěch botaniky: v Liberci rozmnožují extrémně vzácný cykas

  16:30aktualizováno  16:30
Liberecká botanická zahrada bojuje kvůli nedostatku peněz o přežití, navzdory tomu se může pyšnit ojedinělým úspěchem. Podařilo se jí opylit nejmenší cykasotvarou rostlinu světa Zamia kickxii.

Unikátní rostlina v liberecké botanické zahradě. | foto: Miloslav Studnička

Přísně mezinárodně chráněná rostlina se vyskytuje jen na Kubě. A aby to neměla na světě tak jednoduché, může ji v přírodě opylit pouze jeden druh kubánského broučka z rodu Pharaxonota. A právě to byl doposud ve středoevropských podmínkách neřešitelný problém.

"Předešlé naše pokusy vpravit pyl mechanicky do samičí šištice nefungovaly," přiblížil ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička.

Uspěl až díky dosud tajné metodě, kterou vyvinul Art Vogel z Botanické zahrady v Leidenu. Ten ji poprvé použil na jiné cykasotvaré rostlině v Holandsku. Metodu hodlá před tím, než by se s ní seznámila veřejnost, nejprve publikovat v původní vědecké práci. Její použití v Liberci bylo možné jen díky vzájemnému přátelství obou botaniků.

O tom, jak vysoce jemnou operaci nejmenší cykas na světě podstoupil, svědčí skutečnost, že pyl bylo zapotřebí dopravit do samičí šištice injekcí.

"Opylení se mi povedlo dokonce třikrát u různých šištic, to znamená, že metoda skutečně funguje. Nyní vysetá semena nabobtnala a zdá se, že klíčí," raduje se Miloslav Studnička.

Rostlina kvete jenom na Kubě

Radost z úspěchu má i Jan Vytopil, provozovatel webu cykasy.cz. "Jedná se o vůbec první umělé opylení jakéhokoliv cykasu v podmínkách botanických zahrad České republiky. Mám z toho radost také proto, že kubánské cykasy jsou obecně na světě extrémně vzácné," řekl Jan Vytopil.

 To, že jsou cykasy takovým klenotem potvrzuje i Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN. "Ta cykasy označila za nejohroženější skupinu rostlin světa. Některé druhy již v přírodě zcela vyhynuly, počty dalších se odhadují na několik kusů. Jedná se o skutečnou vzácnost," doplnil Jan Vytopil.

Botanická zahrada v Liberci se může pyšnit mnoha raritami, v cykasech ale drží hned několik prvenství. Má patrně největší kolekci kubánských cykasotvarých v České republice, možná i na světě.

Roste v ní také vůbec nejvzácnější velký cykas na našem území a současně jedna z nejvzácnějších rostlin světa - mikrocykas krásný. Je zároveň jedinou zahradou, která má specializovaný evoluční skleník věnovaný pravěkým rostlinám.

Botanická zachránila i Castrův národní poklad

O věhlasu a kvalitě zahrady svědčí mimo jiné i to, že se podílela na záchraně kriticky ohroženého Mikrocykasu krásného (Microcycas calocoma). Také ten se ve volné přírodě vyskytuje už jen ve stovkách kusů pouze na Kubě. Diktátor Fidel Castro ji mimo jiné dekretem prohlásil za součást národního pokladu Kuby.

V Evropě pěstují kriticky ohrožený mikrocykas jen tři botanické zahrady a jednou z nich je právě liberecká zahrada. Její rostlina byla nejvhodnější k darování pylu. Požádali o něj botanikové z Montgomery Botanical Center, floridského pracoviště na záchranu vymírajících druhů. Potřebovali rozšířit genetickou rozmanitost svých rostlin. Kvůli mezinárodní izolovanosti Kuby totiž množí rostliny na Floridě jen mezi sebou. Pouze liberecká rostlina nebyla zaručeně spřízněná s rostlinami z Floridy.

  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Soud otevřel kauzu dotačního podvodu s lázněmi, jednání uťali dělníci

Krajský soud začal projednávat obří dotační podvod při stavbě chrastavských lázní. V kauze je obžalováno dvanáct lidí a...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Města válčí se suchem. Sekačky mají stopku, namísto trávníků vyrostou louky

Nejdřív tři, pak pět centimetrů. Na tyto výšky se v Liberci sekaly veřejné trávníky. Trvající extrémní sucha teď nutí...

Ohnivé žábě se bude dařit líp, dostala prosluněné tůňky

Pro své typické červené skvrny na břiše se tato žába jmenuje kuňka ohnivá a patří k silně ohroženým druhům. Žije jen na...

Bílí tygři trpí spoustou genetických vad, ti od Berouska v Liberci šilhají

Dvě tygřice zabavené Ludvíku Berouskovi jsou už měsíc a půl v dočasném azylu liberecké zoologické zahrady. Podle...

Pomník architektu Loosovi leží na hromadě, univerzita chystá jeho návrat

Památník světoznámého architekta Adolfa Loose v Liberci dostal novou naději na obnovu a návrat na důstojné místo....

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz