Greenpeace obsadili rypadlo v dole Turów. Krade Česku vodu, tvrdí aktivisté

  • 72
Šestnáct aktivistů z polské pobočky Greenpeace ve středu ráno obsadilo rypadlo v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Na konstrukci vyvěsili transparent „Klimatická krize? Je*at na to“ s logy státní těžební společnosti PGE a Ministerstva energetiky. Na rypadle zůstávají i v odpoledních hodinách.

Greenpeace akcí upozorňuje na plány PGE pokračovat v těžbě a spalování uhlí, které podporuje Ministerstvo energetiky. 

„Kvůli těžbě na dole Turów zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody. V současné době se přitom těžba stále více přibližuje českým hranicím,“ uvádí Greenpeace v prohlášení. 

Vadí jim především to, že v Turówě žádá firma o prodloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí místní lidé na Hrádecku a Frýdlantsku, zástupci Libereckého kraje i česká vláda. Na akci proto nechyběl i transparent v češtině, na kterém stojí “Voda je víc než uhlí“.

„Je neuvěřitelné, že chce PGE těžit v dole Turów až do roku 2044. Důl krade vodu z českého území a každým dnem se kvůli nezákonnému povolení rozšiřuje a přibližuje českým hranicím. Není možné, aby PGE a polský stát ignorovaly práva evropských občanů i ochranu životního prostředí. Uhlí ani peníze nenahradí vodu ve studnách místních lidí či v krajině, která je obklopuje,“ říká koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

Středeční akci zorganizovala polská pobočka Greenpeace. „Jsme uprostřed klimatické krize, přesto místo útlumu uhlí PGE stále připravuje nové uhelné investice a plánuje spalovat uhlí ještě po roce 2040. To je nepřijatelné. PGE je největší ničitel klimatu v Polsku, ale přesto odmítá přijmout jakoukoli zodpovědnost a dokonce blokuje možnosti místních lidí na spravedlivou transformaci od uhlí k čistější ekonomice,“ dodává vedoucí energetické a klimatické kampaně v Greenpeace Polsko Joanna Flisowská.

Česká republika v únoru podala na Polsko žalobu k Soudnímu dvoru EU, v níž požaduje zastavení těžby předběžným opatřením.  Česká pobočka organizace Greenpeace a místní lidé požadovali podání žaloby už od začátku minulého roku.

Situaci to nepomůže, míní hejtman

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta ale ze středečního počínání aktivistů příliš nadšený není. „Tato akce je z pohledu aktivistů tradiční, na druhou stranu to úplně nepřispívá už tak vyhrocené situaci. Nevidím v tom nic dobrého, včetně toho urážlivého nápisu na rypadle,“ uvedl pro iDNES.cz hejtman.

Podobně vidí situaci i starosta nedalekého Hrádku nad Nisou Josef Horinka. „Nejsem s nimi zajedno v tom, že bych podporoval lezení na rypadlo nebo komín, případně poutání se ke stromu. Pokud má někdo pocit, že je to správná cesta, nechť tak činí. Ale město používá legitimní boj, čili právní cestu,“ uvedl Horinka.

Podle mluvčího české pobočky Greenpeace Lukáše Hrábka aktivisté zůstávají na rypadle i v pozdních odpoledních hodinách. „Možná v dole zůstanou i přes noc,“ sdělil Hrábek.