Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Jablonci se přou o sochu rytíře, je prý symbolem německého vlastenectví

  13:23
Sedmdesát let od skončení druhé světové války budí v Jablonci nad Nisou opět vášně socha rytíře Rüdigera z Bechelaren. Kopie obřího díla významného evropského sochaře Franze Metznera se má vrátit na Horní náměstí. Jenže mnozí ji považují za symbol německého vlastenectví.

Kašna na Horním náměstí se sochou rytíře Rüdigera. | foto: archiv města Jablonec

Příští rok Jablonec oslaví 150 let od povýšení na město. Radnice chce umístěním bájné postavy německé mytologie náměstí vrátit do původní podoby a město ke kořenům.

Socha byla v květnu roku 1945 českými vlastenci stržena, opatřena nápisem „Rüdiger se hlásí jako antifašista Národnímu výboru“ a jako symbol tehdy nenáviděného Německa tažena za nákladním autem.

Nyní by ji pryč „hnali“ někteří jablonečtí zastupitelé. Podle nich je rytíř z Báje o Nibelunzích kontroverzní, důkazem německého vlastenectví a do Jablonce nepatří.

Socha, která se na Horním náměstí spolu s kašnou objevila v roce 1930, se nelíbí například zastupiteli za ODS a znalci jablonecké historie Václavu Vostřákovi. Ten proti instalaci kopie Metznerova díla chystá petici.

Socha měla stát původně ve Vídni

„Ta socha tam nemá co dělat. S Jabloncem nemá vůbec nic společného. Měla stát ve Vídni, jenže ta neměla peníze a tehdy bohatý Jablonec ji odkoupil. Navíc má vévodit kašně, kam se tak akorát budou chodit mýt někteří nepřizpůsobiví občané, jak už to dělají u kašny na Dolním náměstí,“ ohradil se proti záměru vedení města Vostřák.

Socha měla skutečně původně stát ve Vídni. Za 250 tisíc tehdejších korun ji do Jablonce přivezl starosta Karl R. Fischer. Milovník umění, ale také muž, který nechal v roce 1930 vydat v Berlíně publikaci, jež měla být manifestací úspěchů německé samosprávy v dřívějších Sudetech. A v publikaci byla zmíněna i socha Rüdigera.

Socha rytíře Rüdigera

Dílo významného německého sochaře Franze Metznera stálo na Horním náměstí v Jablonci od roku 1930 do roku 1945. Do města ale dorazilo dříve, od roku 1923 byla socha dočasně umístěna u kostela sv. Anny. Na konci 2. světové války byl Rüdiger jako symbol nenáviděného Německa stržen. V 60. letech putovala socha do německého Kaufbeurenu. Tam je dodnes. Původně měla socha stát ve Vídni na počest výročí nepovedeného atentátu na císaře Františka Josefa I. Jablonec ji odkoupil. Socha byla bronzová a měřila takřka tři metry.
Rytíř Rudiger je bájná postava z německé mytologie, konkrétně z Písně o Nibelunzích. Jde v podstatě o kladného hrdinu, který však byl v dobách před válkou a za 2. světové války zneužit jako symbol německého vlastenectví.

To, že socha může být symbolem německého vlastenectví, se nelíbí také Miloši Zahradníkovi, zastupiteli za ČSSD.

„Instalací sochy se vracíme do doby, kdy tu žila velká skupina Němců a malá skupina Čechů. To může budit kontroverze mezi obyvateli. Jde o sochu německého rytíře - válečníka, o symbol německého vlastenectví. Proto by se to celé mělo podrobit větší diskuzi s občany,“ upozornil Zahradník.

Podle historiků Jiřího Hejdy a Zdeňka Pokorného se mělo umístění Rüdigera do Jablonce stát projevem „opravdového němectví“.

„V období poversailleského revizionismu byla píseň o Nibelunzích nejčastěji interpretována jako píseň ‚o bojích na hranicích‘, píseň o východní expanzi. Podle pozdní interpretace měl Rüdiger zosobňovat spor dvojí loajality - k národu a k Československé republice,“ píší autoři v knize Pomníky a zapomníky.

Dvojí spor o loajalitu

Dvojím sporem se myslí to, že Rüdiger byl podle báje vyhnán v bojích germánských kmenů z rodného Porýní a útočiště našel jako vysoko postavený leník u hunského Etzela a slíbil mu věrnost.

Když od něho dostal příkaz zabít své přátele z Burgundska, rozhodoval se mezi věrností leníka a věrností přítele. A to je právě ono dilema dvojí loajality, v němž se rek ocitl. Nakonec svou zbraň proti Burgundům obrátil, ale předem jim rytířsky odevzdal svůj štít a v boji zahynul.

Podle primátora Petra Beitla (ODS) jsou vášně okolo Rüdigera neopodstatněné.

„Rytíř je jednoznačně kladnou postavou. Navíc socha byla instalována v době, kdy byl Jablonec na špici ve svém tehdejším hospodářském vývoji. Ano, Jablonec je česko-německé město, a socha byla instalována v kontextu s kostelem a architektem Zaschem, který se sochařem Metznerem spolupracoval na svých realizacích po Evropě. Socha může být pokládána za jednu z nejvýznamnějších památek tohoto druhu v Jablonci. To, že rytíř Riedeger se pak stal trnem v oku poválečných vztahů mezi Němci a Čechy, je pravda. Hodně soch, které jsou instalovány v Praze, je například děláno na základě řeckých bájí, a osobně nevidím kontext, který by měl občany Jablonce urážet,“ řekl primátor.

„Zatím je odsouhlasen jen záměr. Ještě než se pustíme do diskuze o soše s veřejností, vše by mělo být vysvětleno odborně. Lidé by měli vědět, kdo byl architekt Zasche a sochař Metzner.“

Náměstí se historicky a urbanisticky doplní, míní odborníci

Podobný názor má i Beitlův náměstek Lukáš Pleticha (ČSSD). „Socha Metznera bylo světové dílo do světové metropole, měla připomínat atentát na našeho tehdejšího císaře Františka Josefa, který ho přežil. Ke čtyřicátému výročí mu chtěl Metzner postavit tuto kašnu,“ uvedl Pleticha.

Iniciativa za návrat kašny s Rüdigerem vzešla od několika jabloneckých odborníků, mezi nimiž jsou architekti i historici.

„Snaha o návrat kašny a sochy je správný krok. Tento chybějící fragment by zpětně Horní náměstí urbanisticky a historicky doplnil. Byl by to i impuls k tomu, aby se s náměstím začalo něco dělat. Není v uspokojivém stavu,“ sdělil nedávno kurátor městské galerie Jan Strnad a jeden ze signatářů iniciativy adresované vedení města a schválené zářijovým zastupitelstvem.

Socha je v současnosti umístěna ve čtvrti Neugablonz v německém Kaufbeurenu. Nový domov tam nalezlo několik tisíc Němců vysídlených po válce z Jablonce nad Nisou a okolí. Město kašnu a sochu odkoupilo v šedesátých letech minulého století.

Právě zde si jablonecká strana vyžádala dokumentaci ke kašně, aby se mohla postavit replika Metznerova díla. Na ní chce město mimo jiné spolupracovat se střední sochařskou školou v Hořicích. Cena repliky zatím není známá. Radnice by ale část peněz chtěla sehnat z Česko-německého fondu budoucnosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Lanovkou na Ještěd za 500 korun? Liberečtí se svezou levněji, slibuje město

30. dubna 2024  11:16

K vysílači a hotelu Ještěd bude jezdit nová lanovka typu jedné kabiny zavěšené na dvou lanech. Její...

Pozor, kam šlapete. Motýli si v obchodním domě sedají na zem i návštěvníky

27. dubna 2024  8:12

Blankytně modrý s křídly ve tvaru srdce. Černý s oranžovými puntíky. Nebo hnědý, jehož vzorování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pif paf, slýchává před tréninky táta Krčmář. Ve střelbě nám ujel vlak, říká

27. dubna 2024  11:27

Biatlonista Michal Krčmář měl po skončení sezony úplně jiné starosti než vrcholový sport. K...

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

25. dubna 2024  14:50

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lanovka na Ještěd bude delší a jen s jednou kabinou. Hotová má být za pět let

25. dubna 2024  18:15

Je rozhodnuto. Zastupitelé Liberce si dnes v podvečer odhlasovali, že k vysílači a hotelu Ještěd...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Moderní galerie, ale i night club v lázních. Dotace z unie ne vždy pomohly

2. května 2024

Od velkolepého vstupu České republiky do Evropské unie (EU) uplynuly už dvě dekády. Díky podpoře z...

Hasiči, zdravotníci i policisté vyjedou v Turnově z jednoho areálu

1. května 2024  8:52

Jedna budova pro hasiče, druhá pro policisty a třetí pro zdravotnickou záchrannou službu. Společný...

Investoři usilují o větrné elektrárny na Liberecku, část místních protestuje

30. dubna 2024  15:22

Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných...

Pronájem bytu 1kk, 27 m2
Pronájem bytu 1kk, 27 m2

Generála Svobody, Liberec - Liberec XIII-Nové Pavlovice
11 000 Kč/měsíc

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...