„Na skládce byly pneumatiky, sporáky, mikrovlnné trouby, videorekordéry a další věci, které se neskládkují, protože podléhají povinnosti zpětného odběru. Stejně tak tam bylo šest tun dalšího nepovoleného odpadu jako je stavební suť bez potřebných dokladů,“ řekla ředitelka oblastního inspektorátu Hana Kolářová.
Purum se proti výši pokuty odvolal, prý je nepřiměřeně vysoká. „V žádném případě se nejednalo o ohrožení životního prostředí, jen o drobný administrativní nedostatek,“ tvrdí jednatel Daniel Kraft.
To ale Kolářová odmítá, výši pokuty potvrdilo i ministerstvo životního prostředí. Navíc před čtrnácti dny dostal Purum za skládku v Osečné další pokutu ve výši čtyři sta padesát tisíc.
„Měli tam volně položený, ničím nepřikrytý azbest. To je velmi nebezpečné, azbest se musí skládkovat zakrytý, protože se z něj uvolňují vlákna, která jsou karcinogenní. Hned vedle skládky vede cyklostezka, vítr tam může azbestová vlákna rozfoukávat,“ zmínila Kolářová.
Potok zapáchal, voda byla zakalená
Pokutu za nepovolené nakládání s odpady dostala i firma C. Bau. Ta do lesa u Ploužnického potoka na Českolipsku navezla zeminu s příměsí stavebních materiálů.
„Zavezli tam dvě stě metrů dlouhý úvoz, přičemž poškodili minimálně padesát dva stromů. Firma v činnosti pokračovala i přes zákaz stavebního úřadu v Ralsku. Stavební suť zaplnila i tři sta metrů čtverečních v údolní nivě,“ zdůvodňuje čtvrtmilionovou pokutu mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Jandová. Právě pokuty za odpady uděluje inspekce nejčastěji.
„Hodně také řešíme stížnosti na recyklační linky stavebních hmot. Nejvíc jich je u Rychnova u Jablonce, jedna fungovala bez povolení. Když jsme po firmě Famachala chtěli doklady, přestali s námi komunikovat a linku rychle přeprodali. Kontrolujeme často i recyklační linku Perena v Krásné Studánce, která je hned vedle obytných domů. Stížnosti lidí na prašnost a hlučnost chápeme, ale vše je, bohužel, na základě řádného povolení, protože si obec neohlídala územní plán, který tam tuto činnost povoluje,“ vysvětluje Kolářová.
Na problémy narazili inspektoři také u rekreačních objektů v Krkonoších. Dvě třetiny kontrolovaných zařízení neměly povolení pro odběr a vypouštění vod.
„Nejvyšší pokutu jsme udělili provozovatelům horských chat Dvoračky a Štumpovka nad Rokytnicí. Potok, který tam teče, celý zapáchal, voda byla zakalená, protože čistička odpadních vod vůbec nefungovala. Už se ale pracuje na nápravě,“ uvedla Kolářová. Kontroly vypouštění a odebírání vod bude ČIŽP provádět i nadále.
„Je to jedno z opatření v rámci boje proti suchu. Dlouho k tomu všichni přistupovali, jako že je vody dost, ale vidíme, že to tak není. S tím souvisí i kontroly vodních elektráren, které odebírají víc vody z řek, než mají povoleno. Momentálně řešíme v kraji dva takové případy, ale obávám se, že jich bude mnohem víc,“ řekl generální ředitel ČIŽP Erik Geuss.