Umíralo se tu, teď se silnice na Frýdlantsko dočká chodníků

  11:22aktualizováno  11:22
V srpnu má začít oprava více než tříkilometrového úseku silnice v Oldřichově v Hájích. Pro chodce je to dobrá zpráva, dostanou chodníky, po kterých Oldřichov v Hájích léta volá. Řidiči se ale musí připravit na omezení a uzavírky silnice, která je nejkratší cestou do Raspenavy nebo Hejnic.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Rekonstrukce začne během srpna po dokončení opravy mostu ve Frýdlantu–Větrově. Některé stavební práce si vyžádají úplnou uzavírku provozu. Proto řidiči jedoucí do Frýdlantského výběžku budou muset zvolit trasu přes Albrechtický kopec,“ upozornil náměstek hejtmana Jan Sviták.

Celá akce má trvat tři sta dní, podle předpokladu má skončit na podzim příštího roku. Opravovat se bude úsek přibližně od ekocentra až po konec obce v části Filipka. O uzavírkách se ale ještě nerozhodlo.

„Podle předběžné zprávy by většina stavby měla probíhat jednosměrným provozem na semafory. Nicméně se obávám, že krátkodobým úplným uzavírkám se nevyhneme,“ řekl starosta Oldřichova v Hájích Jaromír Tichý.

„Rozhodně bude muset být úplná uzavírka při pokládce povrchů. Předpokládám, že tam bude úplná uzavírka po jednotlivých úsecích, jak se bude postupovat Oldřichovem. Silnice musí být přístupná pro nákladní dopravu, která zajíždí do místních firem,“ řekl ředitel Krajské správy silnic Jan Růžička.

Celkové náklady na opravu včetně výstavby nových chodníků přesáhnou 147 milionů korun. Z toho jen chodníky vyjdou na 32 milionů korun. Tuto stavbu připravuje obec. Zhruba polovinou jí přispěje stát. 

V Oldřichově zemřel chodec

Chodci jsou zatím v Oldřichově na úzké silnici ve velkém nebezpečí. Zejména, když se na jejich úrovni vyhýbají dvě auta. Smrtelnou srážku chodce tu ostatně už policisté v minulosti řešili.

„Při bezpečnostní inspekci stavu této silnice vyšlo najevo velké množství závad. Chodci tam nebyli v bezpečí, protože silnice je úzká a jezdí tam i nákladní auta. Nebezpečné byly i pevné překážky. Třeba propustky nebo zábradlí. Jsme proto rádi, že se silnice začne konečně opravovat,“ uvedl policista Vlastimil Malý z libereckého dopravního inspektorátu.

„V úřadě jsem šestnáct let a celou dobu se snažím něco s dopravou udělat, chodci jsou tu v obrovském nebezpečí. Dlouho to sice trvalo, ale doufáme, že se teď silnici podaří na desítky let vyřešit,“ uvedl starosta Tichý. 

Z chystané stavby se radují i archeologové. Při plánovaném výzkumu, který má trvat přes 200 dní, budou mít možnost prozkoumat středověké vrstvy.

„Oldřichov je středověká ves, první písemná zmínka o ní je z roku 1381. Vedla tudy jedna z nejstarších cest na Frýdlant,“ nastínil archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. 

Podle něj současná silnice kopíruje původní cestu. „Předpokládáme, že objevíme i zbytky původních středověkých usedlostí, které cestu lemovaly,“ věří Brestovanský. 

Opravovaný úsek

Opravovaný úsek

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Za odnesení dopravní značky zaplatil bývalý náměstek Korytář pokutu

Politik svévolně odstranil dopravní značky

Svévolné odstranění značky zákazu vjezdu vyšlo bývalého náměstka libereckého primátora Jana Korytáře draho. Musel...

Politici odsuzují pletky BusLine. Mnoho let vydíral kraj, říkají

Jedním z vyřazených dopravců je i firma BusLine. (ilustrační snímek)

Antimonopolní úřad pomohl firmě BusLine ve stamilionových sporech. Jeho ředitel Petr Rafaj pak letěl s lidmi z BusLine...

Lasvit vzdává hold předkům. V Novém Boru oživil historické sídlo sklářů

Majitel a zakladatel Lasvitu Leon Jakimič v novém sídle společnosti.

Přímo v srdci sklářského kraje vybudovala své sídlo společnost Lasvit. Propojila přitom několik budov, z nichž dvě z...

Najdete na iDNES.cz