Rozpadla se kvůli němu koalice v Liberci, nyní se bazén začal stavět

  17:11aktualizováno  17:11
Stavba nového bazénu, která byla jednou z příčin rozpadu liberecké koalice, začala. Kontroverzní pětadvacetimetrový bazén bude stát hned vedle stávajícího a postaví jej společnost Syner, která ve veřejné soutěži zvítězila s nejnižší nabídkovou cenou.

Dělníci likvidují plochu určenou pro plážový volejbal. Místo ní zde vyroste nový plavecký bazén. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dostavba bazénu bude stát 147 milionů korun. Projekt z 85 procent financují evropské fondy, zbytek zaplatí město. Opozice ale varuje, že se stavba může městu prodražit. Zvažuje i podnět k Evropské komisi. Od počátku navíc tvrdila, že výběrové řízení bylo výhodné jen pro úzký okruh stavebních firem.

Nový bazén

První plavci se do bazénu podívají za rok. Bazén bude mít šest drah a variabilní výšku hladiny pro výuku dětí všech věkových skupin.

Ve speciální potápěčské věži budou moci trénovat potápěči, záchranáři nebo policisté. Bazén bude bezbariérový.

Návštěvník se na jednu vstupenku dostane do obou bazénů. Mezi oběma bazény se plánuje slaný bazének se vzduchovými masážními lehátky. Dostanou se do něj i handicapovaní lidé.

V bazénu bude také nová nerezová skluzavka a parní i finská suchá sauna.

"Náš názor se nezměnil. Vidíme v tom také pořád velká rizika pro město. V situaci, kdy má město jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, to nepovažujeme za šťastný krok a je to vyhazování peněz. Jedno z rizik je, že se stavba výrazně prodraží," obává se Jaromír Baxa, liberecký zastupitel za Změnu pro Liberec a odvolaný náměstek primátora pro ekonomiku.

Jeho stranický kolega a později odvolaný liberecký primátor Jan Korytář odmítl tuto zakázku spolu s tou na opravu libereckých lázní podepsat (více zde). Udělalo to až nové vedení města.

"Jsem přesvědčen o tom, že pokud by se udělalo nové výběrové řízení, klesla by cena. Regionální rada nám navíc odpověděla, že harmonogramy čerpání peněz je možné měnit. Domnívám se, že město účelově tvrdilo, že to možné není a s podpisem se musí spěchat," řekl Korytář.

Město bazén potřebuje

Stávající ekonomický náměstek Jiří Šolc tvrdí, že bazén město potřebovalo. "Za tři, čtyři roky budou školy plné dětí, které se budou muset učit plavat. Kdybychom neudělali nic, nebudou mít kde," odpověděl Šolc.

"Město by také muselo investovat do oprav stávajících školních bazénů, bylo by to mnohem dražší než stavba jednoho nového, navíc placeného z dotace. I provoz nového bazénu bude ekonomičtější," vypočítal náměstek výhody rozjeté stavby.

Ve městě zatím fungují tři školní bazény. Technický stav minimálně jednoho je takový, že je jeho další provozování nejisté. Bazén ve škole Švermova muselo město dokonce pro jeho havarijní stav před časem uzavřít.

Nebezpečí, že se stavba výrazně prodraží, si prý město pohlídá. Smlouva řeší postup víceprací. "Riziko prodražení je u každé stavby, ale udělali jsme všechno pro to, abychom ho minimalizovali. Kontrolních dnů se bude účastnit nově zřízená komise pro veřejné zakázky, docházet tam bude ještě náš člověk od investic," ubezpečil náměstek Šolc.

Stavba se návštěvníků nedotkne

Dostavba prý bude respektovat architekturu současného plaveckého bazénu. "Snažili jsme se dodržet původní architekturu velkých prosklených ploch a obkladu trapézovým plechem. Přístavba je také z větší části prosklená, také jsme použili obklad plechem, aby obě stavby souzněly," přiblížil Michal Tomášek, hlavní projektant ze společnosti AS Project CZ.

"Lidi, kteří k nám chodí s dětmi, se věčně nemohou dostat k nám do bazénu, protože je tam pořád plavecký výcvik. Výrazně se stále zmenšuje kapacita, nový bazén je potřeba," řekl ředitel bazénu Jan Švec.

Stavba se návštěvníků nedotkne, k propojení obou areálů dojde příští rok během pravidelné odstávky. Technologie bude mít bazén vlastní, návštěvníci ale projdou přes jednu pokladnu, oba bazény budou mít společné sociální zařízení nebo šatny. Cena za vstupné zůstane podle Švece stejná.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Horský záchranář nesouhlasí s trestem za způsobenou smrt lyžaře, dovolá se

Ilustrační snímek

K Nejvyššímu soudu se chce dovolat záchranář, se kterým se před dvěma lety srazil lyžař na sjezdovce na Ještědu. Muž...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Najdete na iDNES.cz