Žádné čistky nechystáme, vzkazuje nový liberecký hejtman Půta

  16:46aktualizováno  16:46
Ve funkci hejtmana Libereckého kraje se zabydluje Martin Půta, jehož strana Starostové pro Liberecký kraj vyhrála podzimní volby. Chce, aby úřad šetřil a aby byla práce krajských politiků průhledná. Oproti svým předchůdcům ve vedení plánuje řadu změn.

Martin Půta ve své hejtmanské kanceláři. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedna věc je opoziční role a volební kampaň, druhá řídit takový kolos. Cítíte velkou zodpovědnost, nebojíte se jí?
Cítím, a proto jsem po svém zvolení neskákal do stropu ani nejásal. Když mi všichni lidé gratulovali a posílali blahopřejné esemesky, tak jsem myslel na to, co mi budou asi tak říkat a psát za rok.

Není to něco podobného, jako strčit při svatbě hlavu do chomoutu?
Horší. V manželství se to vyřeší většinou doma za zavřenými dveřmi. Tady to má podstatně širší dopad na všechny, nebo skoro na všechny lidi v kraji. To je ta zodpovědnost.

V předvolebních kampaních se většinou maže voličům med kolem pusy. Mám pocit, že jste toho taky hodně naslibovali...
My jsme slibovali jen věci, které by měly být v našich silách skutečně realizovat. Některé kroky se udělat musí a nepůjde to vždy s úsměvem. Nebudeme to ale dělat jako naši předchůdci od stolu, vše chceme slušně a rozumně se  všemi stranami prodiskutovat.

Po roce 2000 se v Liberci rušily mateřské školy jen kvůli tomu, aby se ušetřilo. Přitom existovala studie, která říkala, že dětí bude přibývat. Nyní se školky draze staví.
To je přesně případ, kterého se musíme vyvarovat. Při optimalizaci středních škol budeme muset plánovat nejméně čtrnáct let dopředu. Nemůžeme rušit školky a pak je znovu dávat do provozu. Což samozřejmě neplatí jen o školství.

Jak spíte?
Špatně jsem spal v poslední  době jen dvakrát. Před volbami, kdy se mi v hlavě honilo, jestli jsme v kampani udělali všechno, co jsem mohli. Problém s usnutím jsem měl ještě po ustanovující schůzi krajského zastupitelstva. Řídit ji byl tak velký adrenalin, že chvíli trvalo, než jsem se uklidnil. Jinak spím dobře.

Těsně před tím, než jste se stal  hejtmanem, se na internetu objevily pomluvy, že jste  agentem polské atomové lobby a že jste opsal diplomovou práci manželky. Dal jste to policii?
Ne. Dospěl jsem k názoru, že každý rozumný člověk, kdo to četl, musel vědět, že to jsou bláboly a pomluvy. Jak jsem mohl opsat diplomovou práci od manželky, když ji psala o postižených a já o fungování samospráv tří sousedních zemí?

Poletují kolem vás různí lidé, nabízejí služby, mají nejrůznější nápady. Jak bude těžké se s tím tlakem vypořádat? Což samozřejmě neplatí jen o vás, ale i o ostatních radních.
Myslím, že já osobně to ustojím. Mám  desetiletou praxi ze starostování. Za mnou také ze začátku chodili různí lidé, já se však naučil rozpoznávat, jestli přicházejí ve svém  zájmu, nebo v zájmu  města. Pravda je, že se to někteří radní budou muset naučit. Musí vědět, že když jednou tu čáru přestoupí, pak už není návrat.

Máte nástroje, jak je kontrolovat?
Před námi to dělali tak, že radní  pro svou oblast předložil svůj rezortní návrh a ostatní to odsouhlasili. Tak to dělat nebudeme. Chceme o tom diskutovat, ptát se předkladatele, jak to myslel, jestli je to potřeba. Je to dobrá cesta, jak nějaké vedlejší úmysly odhalit. Když zveřejníme zápisy z rady, bude to moci kontrolovat i veřejnost.

Kolik má krajský úřad zaměstnanců?
Čtyři sta deset.

Před volbami jste slibovali, že snížíte aparát a tím ušetříte. To slibovaly před vámi všechny krajské vlády a nikomu se to nepodařilo.
Dohodli jsme se, že s tím nebudeme tři měsíce hýbat. Všichni se musíme nejdřív seznámit se svými resorty a teprve potom budeme navrhovat personální změny. Žádné čistky se dělat nechystáme.

Nedávno jsem dostal udavačský dopis, v němž mě pisatel upozorňoval, že každý radní má tři asistentky, zatímco jejich předchůdcům stačila jedna.
Shodli jsme se na tom, že právě to budeme řešit jako první. Každému z nás bude stačit jedna.

Tím  ale vznikne skoro dvacet nezaměstnaných.
Když je nějaká soukromá firma na tom dobře, tak může mít takových míst třeba padesát. To jsou jejich, soukromé peníze. Takhle se ale stát ani kraj chovat nemůže. Slíbili jsme, že budeme šetřit. Proto si z nás nikdo nenechá postavit nové kanceláře a budeme jezdit v autech po svých předchůdcích.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Čtení v korunách stromů nic nebrání, Vratislavice dostaly desítky milionů

Novou knihovnu a spolkové centrum ve Vratislavicích nad Nisou má propojit...

Novou knihovnu a spolkové centrum začnou letos stavět ve Vratislavicích. Součástí komplexu nad Kulturním centrem...

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Najdete na iDNES.cz