Liberecký kraj má novou vládu. Starostové a Změna si plácli jen spolu

  11:17aktualizováno  11:17
Budoucí vláda Libereckého kraje je dohodnuta. Jak se předpokládalo, Starostové utvoří křehkou koalici se Změnou. Budou mít jen jeden hlas přes polovinu. Dosud vládnoucí ČSSD odchází do opozice společně s komunisty a ODS.

Lídr Starostů Martin Půta takto oslavoval vítězství ve volbách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vznik nové vlády oznámil budoucí hejtman a jednička Starostů Martin Půta. Ten ještě minulý týden nabízel možnost spolupráce s ODS i ČSSD, i když ne koaliční.

Strany měly podporovat volební program koalice. Za to by je čekala místa radních. Nakonec to obě partaje odmítly a zvolily si opoziční lavice. Komunisty Starostové nechtěli.

V radě kraje usedne pět zástupců Starostů a čtyři členové Změny. Jména zatím nejsou jasná, s výjimkou Půty, jehož považuje za jediného kandidáta na hejtmana jak jeho strana tak i Změna.

"Rád bych si pod sebe vzal rozvoj kraje a územní plánování," řekl Půta.

Vzkaz z nové koalice: Čtyři roky vydržíme

Ten je přesvědčený, že koalice se Změnou vydrží celé čtyři roky. "Když změníme v zastupitelstvu způsob práce, najdeme pro naše plány podporu i lidí z jiných stran. Šli do voleb přeci proto, aby pracovali pro Liberecký kraj."

Lídr Změny Jan Korytář přistupuje ke koalici se Starosty pragmaticky. "Ani pro jednoho z nás by nebylo výhodné, kdyby se koalice neudržela."

Podle Půty se ale noví radní musí chovat úplně jinak než jejich předchůdci. "Aby obhájili své názory před ostatními, neobejdou se bez pokory."  

Člen regionální rady ODS Jiří Stodůlka z Frýdlantu řekl s nadsázkou, že dává koalici Starostů a Změny "rok, maximálně dva."

"Míček odpovědnosti za kraj je teď na jejich straně a my můžeme jen vytěžit z toho, že jsme v opozici," dodal Stodůlka. "Jsem zvědavý, kde Starostové a Změna vezmou asfalt na opravy silnic, jak se postarají o krajské nemocnice v Liberci a České Lípě a jak se vyrovnají s nedostatkem žáků na středních školách a jestli nějaké zruší."

ODS chce být v opozici hodně slyšet

V minulých čtyřech letech byla ODS v opozici proti ČSSD, ale narozdíl od bojovných Starostů zabředla do pasivity a častokrát se s vládnoucí sociální demokracií shodovala.

"Takovou opozici neopozici si už nemůžeme dovolit," upozornil Stodůlka. "Jinak bychom v příštích krajských volbách spadli pod pět procent hlasů."

Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj před KSČM a Změnou pro Liberecký kraj. Z 45 mandátů jich starostové získali 13, komunisté a Změna pro Liberecký kraj mají shodně po deseti mandátech. Čtvrtí sociální demokraté obsadili sedm křesel a pátá ODS pět.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz