Na rozdíl od zlodějů za sebou policisté nenechávali vylomené zámky a rozbité sklo, ale jen kontrolní lístek o tom, že neodhalili žádné narušení domu. A to ani v jednom z padesátky případů. Přesto policie v předchozích dvou letech zaznamenala nejvíce vloupání do chalup a chat právě na Českolipsku.
„V roce 2023 jsme měli v kraji celkem 112 případů, z toho 42 na Českolipsku. Pak následovalo Jablonecko s 31, Semily s 21 a na Liberecku jich bylo 18. Podařilo se nám objasnit 69 případů,“ řekla Vladimíra Šrýtrová, mluvčí krajské policie. V roce 2022 oproti tomu řešili policisté v kraji 118 případů, na Českolipsku opět nejvíce - čtyřicet.
Útlum „vloupaček“ nastal v roce 2021, který skončil s výrazně nižším skóre 88. „Domníváme se, že to způsobil covid, kdy lidé trávili více času na svých chatách. Ty nezůstávaly opuštěné, a tím pádem se případy vloupání eliminovaly,“ vysvětlila Šrýtrová.
Někteří chataři zloděje ale takřka lákají. Nechávají drahé předměty na dohled oken. Nemají žaluzie, rolety ani okenice. Na odiv tak vystavují například elektrické spotřebiče. Problémy bývají i s uskladněním zahradního nářadí a techniky, jako jsou motorové pily, sekačky, křovinořezy a další.
Když je lidé neschovají do zděné chaty, ale nechají je třeba v kůlně, tak k nim - přes snadno vylomitelný zámek - mají zloději snadnější přístup. Podle zkušeností policistů jdou buď po drahých věcech, které prodají, nebo se přijdou do chalup najíst a přespat. Ti otrlejší pokračují se stejným úmyslem zase o dům dál.
Vraníci se nezaleknou ani rámusu
O opuštěnosti chat v lese u Bílého kamene není pochyb. Nikde není ani živáčka. Okenice jsou zavřené, občas visí na napnuté šňůře mezi borovicemi zapomenuté oblečení, které se na jaře bude hodit spíše už jen na hadr, a hromady srovnaného dříví čekají na návrat chatařů. Mezi objekty se pohybují uniformovaní policisté, zkušeně je obhlížejí a hledají známky jakéhokoliv vniknutí nebo narušení.
Zajímají je dveře, okna, přístupové cesty, vstupy i přilehlé budovy. Preventivní obchůzky se účastní i dva pětiletí starokladrubští vraníci, kteří mají za sebou speciální zkoušky. Kromě podobných akcí tak mohou být nasazeni i na fotbalových utkáních, kde přicházejí do kontaktu s neukázněnými fanoušky, nebo na demonstracích, kde by se neměli zaleknout ani rámusu a hlasitých zvuků.
Policisté na koních měli při přehlídce ostrý zásah, vypátrali zraněnou ženu |
„Kontroly na koních jsou rychlejší než přesuny pěšky a ze sedla vidíme víc věcí. A hlavně – když policisté jedou autem, tak je potenciální zloděj vidí. Zatímco my na koni jsme méně nápadní. Dnes jsme neobjevili nic, žádný narušený objekt jsme nenašli,“ shrnula Tereza Mašková z oddělení služební hipologie ve Frýdlantu, zatímco v rukou třímala otěže.
„V následujících dnech nás s koňmi čeká Jizerská 50, kde budeme dělat dohled. Jinak jezdíme po celém kraji. Například Turnov a lokality, kde jsou chatové oblasti a velký pohyb turistů,“ dodala.
Kontrola za minutu
Krajské ředitelství policie Libereckého kraje má hipologické oddělení od roku 2021. Policisté na koních bojují ve špatně dostupném terénu u hranic s Polskem a Německem s přeshraniční kriminalitou, kam by se s běžnými dopravními prostředky hůře dostávali. Kontrola jedné chaty v Doksech „koňmo“ trvá minutu či dvě.
„Vysíláme kolegy na koních do Starých Splavů, kde je hodně chat, chodí tam i sezonně. Fungují jako klasická pořádková policie, mají u sebe bloky, takže mohou všechno řešit na místě příkazem,“ popsal Pavel Hamšík, zástupce vedoucího obvodního oddělení policie v Doksech, podle nějž se tamější kriminalita spíše přesouvá do kyberprostoru. Mluvčí krajské policie potvrzuje, že jde o celorepublikový trend.
„Ročně evidujeme dvě stě událostí, toho vloupání tady ve finále tolik není. Hodně se tu potýkáme s napadením, to když začnou festivaly a lidé se opijí a pak se někde poperou. Řešíme i občanské soužití a v poslední době se hodně rozmohla kybernetická kriminalita. „Vloupání do chat nám spíš upadá, kdežto máme hodně podvedených lidí, kteří investovali na internetu nebo klikli na podvodný odkaz,“ uzavřel Hamšík.