Policie dopadla muže, který znásilňoval ženy a vyhrožoval jim nožem

  13:50aktualizováno  13:50
Kriminalisté dopadli a obvinili muže z Liberecka z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla. Muž byl na základě evropského zatykače vydán do Německa, hrozí mu až deset let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

Dvaačtyřicetilý muž přepadl a okradl na Liberecku na přelomu let 2017 a 2018 několik žen. Jednu z obětí sexuálně obtěžoval, další znásilnil. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla.

„Muž si vyslechl obvinění ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Nyní se nachází ve Spolkové republice Německo, odkud na jeho osobu obdrželi kriminalisté Evropský zatýkací rozkaz pro sexuální delikt na jejich území,“ sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Muž přepadával ženy v podchodu i lesíku

Prvním případem se policisté začali zabývat v září loňského roku, kdy se na ně obrátila třiašedesátiletá žena. Tu neznámý muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě přepadl v podchodu silnice I/35 v ulici Žitavská. Po ženě požadoval peníze a mobil.

„Aby umocnil naléhavost svého požadavku, vytáhl nůž s dvaceticentimetrovou čepelí a ženě vyhrožoval zabitím, pokud se o činu někomu zmíní. Následně utekl i s mobilním telefonem,“ přiblížila Suchánková.

O dva měsíce později se na policejní služebnu dostavila devatenáctiletá dívka s oznámením o přepadení.

„Tentokrát neznámý pachatel přepadl dívku v lesíku poblíž liberecké přehrady a zaútočil na ni klackem, který jí přiložil ke krku. Chtěl její mobilní telefon. Poté, co se ho zmocnil, začal mladou dívku osahávat na intimních místech,“ popsala mluvčí. 

Utekl až poté, když začala křičet. Ještě předtím jí ale vyhrožoval smrtí, pokud vše oznámí. „Jedinou informací k popisu pachatele bylo tmavé oblečení a věk zřejmě kolem třiceti let.“

Muž vyžadoval sexuální praktiky

Další případ, který byl nahlášen začátkem prosince loňského roku, se od prvních dvou odlišoval, a to intenzitou jednání pachatele.

Zhruba padesátiletou ženu přepadl maskovaný muž poblíž garáží v ulici U Letky, srazil ji na zem a s nožem v ruce, který jí držel u krku, chtěl vydat peníze a mobil.

„Žena se mu z obavy o život snažila vyhovět, žádala ale vrácení sim karty. To ale útočník podmínil vykonáním sexuální praktiky, v čem vystrašená žena z obavy o svůj život vyhověla. Pachatel následně, opět s výhružkou zabití v případě oznámení přepadení, utekl,“ řekla Suchánková.

Pachatel o sobě dal znovu vědět až za dva měsíce, během února letošního roku. Podle Suchánkové se v tomto případě jednalo o velmi vyhrocené a zavrženíhodné jednání, které musela žena snést a nebyla schopna se mu nijak ubránit.

Ženu agresor středního věku přepadl poblíž Nákupního centra Globus a zatáhl ji za protihlukovou stěnu vedoucí kolem silnice k nákupnímu centru. S nožem v ruce, který ji držel u těla a vyhrožoval zabitím, chtěl vydat peníze a mobilní telefon. Pouze s těmito věcmi se ale nespokojil a ženu ještě opakovaně znásilnil a utekl. Následně podobné útoky na ženy ustaly.

Kriminalisté vydali muže do Německa

„Odhalení muže, který své jednání stupňoval, nebylo nijak lehké, a to jak z pohledu minimálního počtu zanechaných stop, tak i absence detailnějšího popisu útočníka. Kriminalisté proto měli velmi málo indicií k člověku, který útočil v různých časových intervalech a na různých místech v Liberci. Navíc i přes to, že vesměs všem ženám odcizil mobilní telefony, velmi rychle se jich zbavoval,“ zmínila Suchánková.

V době, kdy již měli kriminalisté natipováno, kdo by mohl mít přepadení na svědomí a plánovali jeho zadržení, obdrželi na stejného muže od německých policistů evropský zatýkací rozkaz, a to pro podezření ze spáchání sexuálního deliktu na jejich území.

„Po zadržení podezřelého tak byly zpracovány veškeré procesní úkony, tedy i domovní prohlídka, při níž kriminalisté zajistili osobní věci a doklady ženy ještě z dalšího doposud neobjasněného přepadení, a to z července 2017,“ objasnila Suchánková.

Kriminalisté následně obvinili muže z pěti trestných činů, kterých se měl dopustit na území Liberecka, konkrétně ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Následně jej, na základě Evropského zatýkacího rozkazu, vydali do Německa.

Muži z Liberecka hrozí v případě uznání viny před soudem až deset let ve vězení.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Najdete na iDNES.cz