VIDEO: Liberec slíbil pláž na náměstí. Lidé si z hromady písku utahují

  6:30aktualizováno  6:30
V pátek se v Liberci otvírá minipláž, která zatím místo dychtivého očekávání prázdninové atrakce přinesla vlnu posměchu. Výsledná podoba totiž zcela ignoruje původní designové návrhy studentů a ze všeho nejvíc připomíná pískoviště. Dojem podle kritiků nevylepšují ani tři palmy.

Od nynější podoby pláže se škola distancuje. „Zaslechl jsem, že z časových důvodů se nemohly realizovat kreativní návrhy našich studentů. Je to škoda, ale beru to jako fakt. V každém případě se však naše škola důrazně distancuje od díla, které se na náměstí tvoří a v žádném případě nesmí být pískoviště spojováno se jménem naší školy,“ uvedl ředitel Střední školy tvorby a designu nábytku v Kateřinkách Václav Tichý.

Fotogalerie

„Předpokládám, že ta fůra písku ohraničená trámy, aby ji déšť nespláchl, je jen polotovar. Ale doufám, že stávající stav bude dokončen tak, aby vytvářel příjemný prostor pro posezení, relaxaci, občerstvení a setkávání Liberečanů i zahraničních návštěvníků našeho krásného města. Zatím to tak rozhodně nevypadá,“ zhodnotil ve čtvrtek dokončovací práce na náměstí ředitel Tichý.

Město přitom od počátku oceňovalo kvalitu devíti studentských návrhů, které mohly opravdu celý prostor před radnicí zatraktivnit. „Návrhy splnily naše očekávání, chtěli jsme něco víc, než jen ohrádku s pískem. Naopak bude těžké se pro jeden návrh rozhodnout, každý nese nějaký vtip,“ zhodnotil krátce po dokončení studentských prací vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu David Pastva.

Z pláže si lidé utahují

Jenže právě zmíněný vtip nové atrakci podle kritiků chybí. Naopak se sama stala terčem posměšků na sociálních sítích. Lidé se smějí třeba vytvořené animaci s hercem Johnem Travoltou, který jen na hromadě písku udiveně kroutí hlavou.

Lidé v souvislosti s pláží o to nazlobeněji poukazují na to, že by mělo město investovat třeba do opravy zanedbané liberecké přehrady. Navzdory novým schůdkům do vody vypadá ostudně.

„Návrhy studentů byly velmi hezké, ale realizace by vyšla na víc než tři sta tisíc. Kdybychom hned napoprvé takovou sumu vydali, kritiky lidí by byly ještě větší,“ reagoval primátor Tibor Batthyány (ANO).

Podle dřívějšího vyjádření Pavlíny Kuchtové z oddělení cestovního ruchu libereckého magistrátu by také výroba podle studentských návrhů trvala tři čtvrtě roku. Do začátku prázdnin by se nestihla. „Proto jsme nakonec oslovili místní firmu, která vyrábí dětská pískoviště,“ vysvětlila Pavlína Kuchtová.

Na nic většího není prostor, zní z radnice

Podle primátora jsou výtky před dokončením celé atrakce nespravedlivé. „Od počátku jsme říkali, že se jedná o plochu pouhých padesáti metrů čtverečních, protože na nic většího není prostor. A že jde o dřevěnou konstrukci s pískem. Pojem pláž byla spíš recese. Atrakce měla hlavně přitáhnout lidi do centra a doplnit kulturní léto na náměstí, kde se chystají nejrůznější akce. Ostatně, děti si tam hrají už teď,“ reagoval na kritiku primátor Batthyány.

Zdůraznil, že hodnocení by bylo spravedlivější dělat až na konci léta. Jenže v náhledu na výslednou podobu pláže není zajedno ani samotné vedení města.

„Myslím, že nápad na oživení centra byl dobrý, ale realizace dobrá není. Bohužel se šetřilo na nesprávném místě. Říkáme tomu sice pláž, ale je to pískoviště,“ pronesl primátorův ekonomický náměstek Jan Korytář (Změna pro Liberec).

„Takové věci si mohou dovolit města, která mají ostatní věci v pořádku a pak vytvářejí třešničky na dortu. Chápu kritiky, kteří třeba upozorňují na špatný stav přehrady,“ doplnil Korytář. „O výsledné podobě kolega Korytář věděl a nikdy jsem nezaznamenal, že by s tím měl problém,“ opáčil primátor Batthyány.

Podle Langra jde o nadsázku

Nepochopení podstaty mrzí i náměstka Ivana Langra (Změna pro Liberec). „Nejdůležitější byl od začátku kulturní program, který běží na náměstí během celého léta. Rozhodně nikdy nebylo naším úmyslem postavit na náměstí velkou pláž po vzoru Paříže, na které by se lidé programově opalovali. Pláž byl jen neotřelý přívažek kulturních akcí, kde mohou rodiče odložit dítě. To se dokáže zabavit, když budou rodiče sledovat koncert. Jde opravdu jen o hravou nadsázku,“ řekl Langr.

Podle něho si lidé nyní v Liberci mohou udělat netradiční selfie s palmami a radnicí v pozadí. Hravá nadsázka může podle něj, jak napsal na Facebooku, pomoci rozbít „to zapšklo, zaprděno a zatuchlo, které – nejen podle mě – na Liberci dlouhodobě leží jako deka, aniž bychom si však dělali ambice na to povznést samotnou pláž na onen pupek libereckého všehodění.“

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sto lidí ročně umře v Libereckém kraji předčasně kvůli špatnému ovzduší

Šaldovo náměstí, Letná nebo průmyslová zóna Jih. Místa, která jsou z pohledu kvality ovzduší nejhorší v Liberci....

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

Za úspěchem Sevy je retro vlna, říká výrobce legendární stavebnice

Asi neexistuje třicátník nebo čtyřicátník, který by si v 80. a 90. letech ve školní družině a doma nehrál s plastovou...

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz