Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Ostudná místa Liberce: esence zmaru na náměstí, jáma i rumiště

Seriál   4:06
Ve stínu honosných nákupních galerií a architektonických skvostů vybudovaných předky v podobě radnice či muzea vláčí Liberec celou řadu ohyzdných vředů. Vybydlené domy, zarostlé parky, poválečnou periferii hned vedle centra nebo mnohahektarová rumiště - pomníky smělých developerských plánů, které vzala voda.

Redakce MF DNES vybrala šest exemplárně odstrašujících příkladů nezájmu o veřejný prostor a nekoncepčního či nulového přístupu k urbanismu. A také ukázek, kdy zástupci města dovolili investorům, aby zprznili podobu Liberce. Pojem dobré místo k životu kvůli tomu bere za své.

1.Okolí Papírového náměstí

Jen pár kroků od dolního centra Liberce se ocitnete v území, které vypadá jako nějaká periferie ponechaná svému osudu aspoň čtyři kilometry za městem. Vy jste přitom v samém srdci Liberce. Papírové náměstí a především přilehlé uličky vrátí zbloudilce někam do hloubi padesátých let.

Pojem zbloudilec je tu namístě. Až na několik barů při hlavní ulici totiž není důvod, proč sem vůbec chodit. Tedy, pokud nestojíte o fotografie do soutěže na téma esence zmaru, nezájmu, deprese, nepořádku a beznaděje. Staré činžáky bez omítky namnoze s vytlučenými okny se tu tyčí osamoceně jako zuby staré domorodé ženy.

Papírové náměstí a další

Mezi křovím vykukují dokonce ruiny bez střechy. Hromady sutě pokrývají travnaté plácky. Nedaleko stojí vypálený dům, opodál maringotka s nápisem čistírna peří, ale zákazníci nikde. Když auta doskáčou po vlnobití dlažby a řidiči si nepřekousnou jazyk, natrefí i tady na parkovací automaty!

Snad jako hra na „gangsta čtvrť“, snad znamení, že se dají v místě sehnat drogy, snad jen jako živý street-art, visí na drátech za tkaničky svázané boty.

A nepřehlédnutelné obří graffiti plačící postavy s nápisem neničte nám centrum pokrývá cihly jednoho z domů. Odkazuje na snahu investorů starou zástavbu zbourat a postavit tu velký bytový komplex. Těžko říct, jestli je to správná cesta. Tiché území, ze kterého stoupají do upravenější části města staré schody nebo křivolaká dlažba, má totiž navzdory všemu negativnímu své kouzlo. Nekompromisní zlatokopectví developerů ho zabije.

Naopak citlivý přístup architektů inspirovaných upřímným zájem lidí o pohodlný život centru ve dvoupatrových domech mezi dvorky, obchůdky nebo kavárnami, by dokázal celé místo vzkřísit k novému životu.

„Celé území nabízí úžasné možnosti vybudovat tam skutečnou čtvrť, kde se budou lidé rádi procházet a budou tam chtít bydlet. Městská část má totiž kouzlo, jen je zanedbaná. Chceme, aby městu začalo na této části záležet,“ uvedl před časem Rudolf Hůlka, předseda občanského sdružení Zbytek. Sdružuje liberecké architekty, ale i lidi, kterým není lhostejný osud této zdevastované čtvrti.

„Veškeré pozemky v této lokalitě jsou v nově pořizovaném územním plánu Liberce zařazeny do ploch smíšených centrálních, označovaných jako „C“. To je kategorie určená pro bytovou a komerční výstavbu v centru,“ uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány.

Doufá, že i zmíněný plán na stavbu kontroverzního bytového domu na Papírovém náměstí odstartuje novou éru území. „Rozhodně si to zaslouží. Součástí plánované výstavby bude rovněž rekonstrukce přilehlých komunikací,“ řekl primátor.

2.Rumiště po Textilaně

Na začátku byl smělý plán na stavbu prvního obchodně zábavního centra v Liberci za 1,2 miliardy. Architekti na něm začali pracovat už v roce 2005. Krátce poté, co padla k zemi věhlasná továrna Textilana. Plán ale zkrachoval.

Stejně tak se nepodařilo dotáhnout záměr na stavbu obytných domů. Neprošel ani plán na stavbu nové liberecké nemocnice. O třináct let později tak zůstává jen deset minut pěší chůze od dolního centra Liberce jen zpustlá pláň.

Možná i Liberečanům, kteří kolem jezdí v tramvaji, přestala vadit. Rozlehlé rumiště zakryly stromy a keře, které si místo mezi rozbitými betonovými bloky a cihlami vybraly za svůj domov. Přitom je to neradostný pohled.

Rumiště po Textilaně.

Rumiště po Textilaně.

Zpustlým devítihektarovým pozemkem se neutěšeně proplétá jako tlustá anakonda všudypřítomný liberecký parovod. Opodál stojí železobetonové monstrum bez oken. Na pohled děsí a přitahuje jen bezdomovce, vyznavače urbexu nebo alternativní umělce. Je to budova někdejší tkalcovny, pozdějšího Blaupunktu, kde za války běžela výroba rádií do válečných letadel.

Skelet se při demolici Textilany nezboural. Na případného neopatrného zvědavce číhají na rumišti i skrytá nebezpečí. Třeba odkryté podzemní betonové koryto Harcovského potoka, který pod někdejší Textilanou protéká.

Skupina holandských investorů se chce pozemku zbavit a prodává jej. „Jednání teď probíhají. Kdy přesně se to podaří, se nedá říct. K prodeji dojde pravděpodobně někdy během tohoto roku nebo začátkem toho příštího,“ nastínil David Nitra, který působí jako prostředník při jednání s holandskými investory. Blaupunkt bude součástí prodeje.

„Nemusí se bourat, je staticky v pořádku. Dá se zrekonstruovat. Jednalo se i o tom, jak by se budova dala využít,“ uvedl Nitra.

Posteskl si jen, že návrh územního plánu v místě příliš omezuje případné budoucí majitele pozemku. Například diktuje, kde mají být zelené pásy.„Mám obavu, že než se tu něco postaví, už tu nebudu,“ glosoval vyhlídky území postarší chodec.

3.Liberecká tiskárna

Bývala to jedna z největších tiskařských továren Rakouska-Uherska. Z tiskárny vybavené nejmodernější technikou odcházel ke čtenářům například význačný deník Reichenberger Zeitung.

Později to byla součást národního podniku Severografia. Dnes jde už jen o opuštěný a každým rokem víc a víc chátrající komplex v samém centru Liberce.

Pohled na domy z ulice 8. března nebo ulice Boženy Němcové působí skličujícím dojmem. Přilehlé domky z ulice 8. března jsou vybydlené, na vývěsním štítu s nápisem akvaristika je znát, že se tu rybičky prodávaly před hodně dávným časem.

Liberecká tiskárna.

Liberecká tiskárna.

Z domků padá omítka, fasáda nebo zrezivělé ploty slouží jako podklad pro klikyháky sprejerů. Ze střechy samotné tiskárny rostou dokonce stromky. Komplex slouží jako útočiště bezdomovců, v prosinci dokonce kvůli nim hořelo.

„Bezdomovce nestačíme vyhánět. Lidí, co se tam zdržují, jsou mraky,“ posteskl si nynější majitel Josef Semrád.

Tiskárna několikrát změnila majitele. Ten současný před třemi lety hovořil o tom, že pro zdevastovaný industriální komplex hledá investory a nové využití. Mluvil o postupné opravě industriální i bytové části. Odhady mluvily až o 400 milionech korun.

„Bydlení se nabízí v přilehlých vilách, ve věžích by zase mohly být loftové byty. To vše by mohly doplnit služby, restaurace, kavárny nebo obchody. Územní plán ale umožňuje třeba i drobnou výrobu,“ nastínil tehdy Josef Semrád. Od původního plánu ale prý dnes neustoupil.

„Projekt není mrtvý, snažíme se ho dotáhnout, ale je to velmi administrativně náročné. Pořád vyřizujeme stavební povolení na první etapu. Už jsme snad před závěrem. Dosáhli jsme kompromisu s památkáři a pořád se držíme varianty, že komplex budeme postupně obnovovat,“ potvrdil Josef Semrád. „Na první etapu máme i příslib financí,“ dodal Semrád.

4.Jáma Perštýn

Ještě před čtyřmi desítkami let byl kopec na Perštýně posetý domky. Do doby, než se tam začala chystat výstavba sídliště. Domy šly k zemi, z výstavby ale kvůli radonu sešlo. Zůstal jen holý kopec, ale s krásným výhledem na město.

Modeloval Perštýn do doby, než v novém tisíciletí vstoupil do hry majitel stavební firmy Integra. Získal pozemky a v roce 2007 je prodal firmě ECE. Ta chtěla v místě postavit další rozlehlou nákupní galerii.

Jáma na Perštýně.

Jáma na Perštýně.

Kvůli ní se začala hloubit obrovská jáma. Většina kopce se kvůli připravované stavbě odtěžila. Mezitím ale z ambiciózního plánu stavby nákupního centra sešlo. O Perštýně se pak mluvilo dokonce až v Londýně. To když ECE zažalovala Českou republiku kvůli zmařené investici. Tvrdila, že jí Liberec brzdil vydání stavebního povolení. Mezinárodní arbitráž o 1,8 miliardy korun nakonec firma prohrála. Liberci ale zůstala ohavná jáma bez jakéhokoliv využití v těsné blízkosti dolního centra.

Krajské město hyzdí díra už deset let. Na rozdíl od obyvatel Liberce ji už přijala příroda. Opuštěné staveniště obrůstají stromy, uprostřed se objevilo jezero. Jedinou výhodou místa dnes je, že nabízí nová místa k odstavení auta na improvizovaném parkovišti.

Všechny díly seriálu Ostudná místa

Naděje, že se jámy Liberec zbaví, je ale dnes velmi hmatatelná. V místě se připravuje stavba nové čtvrti s byty, kancelářemi, domovem důchodců a velkým parkem. Počítá se i s datovým centrem. Liberečtí zastupitelé kývli na změnu územního plánu, která přípravu stavby společnosti Liberecké inovační centrum odstartovala.

„Územní studie je projednaná a schválená. Teď pracujeme na dokumentaci pro územní rozhodnutí,“ řekl manažer společnosti Liberecké inovační centrum Jiří Šolc. „Je to velký projekt a to území je nesmírně složité. Jsem ale optimista a věřím, že bychom stavební povolení mohli dostat už příští rok,“ doufá Šolc.

5.„Strašidelný“ les u přehrady

Za zeleň se v Liberci schová kdeco. Třeba i přerostlé stromy a keře, které zakrývají domy a stíní. Lidé, kteří míří od polikliniky Klášter nebo Liebiegovy vily směrem k přehradě procházejí typickým příkladem neudržované změti křovisek a stromů. Nebo spíš temným strašidelným lesem, vybízejícím leda tak k loupežným přepadením.

Neudržované cesty s popraskaným asfaltem a vydrolené schody už jen vzpomínají na svoji někdejší procházkovou slávu. Atmosféru zmaru dokreslují uschlé a poházené větve, obnažené kořeny stromů, hromady stavební suti nasypané hned vedle cesty, rozbitá pouliční lampa s „vykuchanými“ a otevřenými elektrickými vnitřnostmi.

„Strašidelný“ les u přehrady.

„Strašidelný“ les u přehrady.

Ohavnost místa rámují polorozbořené a posprejované betonové stavby, nouzové východy z bunkru pod Liebiegovou vilou i zhroucená zeď. To všechno smutně sleduje socha zkormouceného světce. Místo, které by po vyčištění a osazení lampami, lavičkami i odpadkovými koši mohlo lákat k odpočinku, dělá městu jen ostudu. „Večer bych tudy nešla,“ říká maminka, která rychle míří s kočárkem k bezpečnější přehradě.

Možná má ale zarostlý kout přeci jen naději na lepší budoucnost. „Koncem loňského roku jsme tento pozemek se souhlasem zastupitelů koupili. Odbor správy veřejného majetku teď zpracovává projektovou dokumentaci na celkovou proměnu tohoto prostoru,“ uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány. „Nutnou podmínkou je zbudování přístupové komunikace k Mateřské škole Klášterní. A dále vznikne pěší cesta k přehradě a celkově projde okolí revitalizací,“ slíbil primátor.

6.Nádraží Horní Růžodol

Na nádraží v Horním Růžodole se zastavil čas. Snad i proto si nádražní budovu nedávno vybrali jako kulisy filmaři pro snímek Tenkrát v ráji. Byť cihlovou budovu pokryly hákové kříže, alespoň načas prokoukla a ožila. Paradoxně měla imitovat nádraží v Turnově, protože to je na válečný film příliš opravené. To Horní Růžodol na trati do České Lípy je jiná káva.

Nádraží Horní Růžodol.

Nádraží Horní Růžodol.

Zatlučená a vytlučená okna, tráva obrůstající cihlové zdivo. Zavřená čekárna i pokladna. A to už léta. Letmý pohled oknem nenabízí nic vábného. Z vybledlého plakátu se usmívají lidé pro dnes už antireklamu na České dráhy. Nádraží je navíc silně napadeno dřevomorkou. Budova je kromě dopravního pracoviště uzavřena.

Správa železniční dopravní cesty ale překvapivě počítá s opravou. Předpokládá, že začne už letos.

„Projekt předpokládá provedení objemových změn budovy, opravu služebních prostor, zřízení prostoru pro cestující, provedení zpevněných ploch při zachování pohledového stylu budovy z režného zdiva,“ uvedl za Správu železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Které z ostudných míst Liberce podle vás nejvíc potřebuje nápravu?

celkem hlasů: 1431

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. července 2018. Anketa je uzavřena.

Okolí Papírového náměstí 949
Jáma Perštýn 160
Rumiště po Textilaně 134
Liberecká tiskárna 84
Nádraží Horní Růžodol 58
„Strašidelný“ les u přehrady 46
Autor:

Nejostudnějším místem Jihlavy se stalo nádraží, kde se zastavil čas

Stanice by mohla sloužit i jako železniční muzeum. Výpravčí zde obsluhuje...

VIDEO Budova městského vlakového nádraží je podle čtenářů portálu iDNES.cz nejošklivějším místem Jihlavy....

Ostudná místa Ostravy: módní dům, čtvrť plná odpadků nebo zastávka hrůzy

V tak zuboženém stavu bylo Přednádraží v Ostravě-Přívozu loni v červnu, od té...

VIDEO Seriál Silnice, které k dokončení chybí „pouhých“ čtyři sta metrů, nebo polorozpadlá někdejší...

Ostudná místa Pardubic: v Tesle lze točit horor, podchod zmizí i s nádražím

Továrna  bývalé Tesly v Pardubicích (květen 2011)

VIDEO Seriál Cestu kolem některých míst v Pardubicích lidé raději zrychlí krok. Patří mezi ně například podchod...

Ostudná místa Olomouce: schodiště do parku, toalety, podchod či hřiště

Schodiště spojující olomoucké centrum včetně secesní Vily Primavesi s...

VIDEO Seriál Odpudivý průchod mezi dvěma klenoty města, roky zavřené a zdevastované toalety, které byly v hojně...

Ostudná místa Zlína: na nádražích se vrátíte v čase, podchod se nepovedl

Autobusové nádraží ve Zlíně.

VIDEO Seriál Dávno přežitá nádraží, zdevastovaný areál Družby nebo podchod, jehož oprava za desítky milionů...

  • Nejčtenější

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Chalupa přežila stovky let díky dřevu, které snese víc než současné

Nenápadná roubenka na Františkově je nejstarším obytným domem v Liberci. Aktuálně má nad sebou památkovou ochranu.

Likvidační, kritizuje pravidla pro obchody pekař Bláha, poslanec za ANO

Majitel libereckého pekařství a poslanec za vládní hnutí ANO Jiří Bláha vnímá pravidla platná pro počet lidí v...

Kubišovou utnulo protivládní vysílání, Turnov hledá rozhlasového narušitele

Neznámý ‚pirát‘ přerušil v úterý vysílání městského rozhlasu v Turnově. Zpěv Marty Kubišové z amplionů po pár sekundách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak Rada burcoval: Dusil jsem to v sobě deset dní a pak se to ze mě vysypalo

Pro jabloneckého trenéra Petra Radu byla výhra 3:1 v Podještědském derby na hřišti Liberce obzvlášť sladká. Jablonec U...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

U benzínky na Liberecku se převrátil kamion, o kus minul stojany s palivem

U benzínové stanice u Jablonného v Podještědí na Liberecku vyjel ze silnice kamion, převrátil se a zůstal ležet na boku...

Penzion v Krkonoších zachvátil požár, hašení komplikoval materiál střechy

Turisty a lyžaři oblíbenou Jilemnickou boudu v Horních Mísečkách v Krkonoších ráno zachvátil požár. Hořet začalo v...

Liberec nemá využití pro vilu, kterou loni koupil. Nabízí ji i s pozemky

Minimálně 20 milionů korun chce Liberec získat prodejem areálu bývalé oční léčebny v Machníně. Místo, které připomíná...

Soud zrušil osvobozující verdikt nad libereckým hejtmanem Půtou

Odvolací soud zrušil osvobozující verdikt v kauze údajné korupce, ve které byl jedním z obžalovaných liberecký hejtman...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...