Českolipské náměstí oživí architekti. Mají za úkol dostat odsud auta

  8:27aktualizováno  8:27
Nový kabát získá Škroupovo náměstí v České Lípě. Tomu se občas v nadsázce přezdívá Škroupovo parkoviště, většinu plochy náměstí totiž zabírají odstavená auta. Radnice je chce dostat pryč a celý prostor upravit do podoby klidové zóny. Pomoci v tom má architektonická soutěž.

Škroupovo náměstí v České Lípě bývalo tržištěm a stínily jej stromy. Dnes se tu trhy sice konají, ale je tu víc aut než lidí. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„K architektonické soutěži jsme přistoupili proto, že jde o centrum města a navíc památkovou zónu. Chceme vybírat jen z kvalitních návrhů,“ zdůvodnila starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Zadání, jak má Škroupovo náměstí vypadat, je vcelku volné: radnice si přeje odpočinkovou zónu, kde bude nadále fungovat tržiště.

Vrátit se sem mají vzrostlé stromy. Lidem mají sloužit lavičky, vzniknout mají veřejné toalety. Část náměstí má být vyčleněna pro pořádání kulturních akcí. Změna vzhledu se má týkat i přilehlé ulice Prokopa Holého a historických schodů, které spojují náměstí s ulicí Jindřicha z Lipé. Veškeré náklady se musejí vejít do 55 milionů korun.

„Vycházíme z historické podoby tohoto náměstí. V minulosti se tam hlavně provozovaly trhy, stín zajišťovaly stromy. Automobilů bylo logicky méně, čehož hodláme opět docílit,“ doplňuje místostarosta Martin Brož (ANO), který je zároveň členem hodnotící poroty. 

Tu dále doplní ještě další zástupci města a hlavně odborníci z České komory architektů. Omezení parkovacích ploch se radnice neobává, třebaže tyto kroky obvykle veřejnost nese nelibě. Ponechat zde hodlá jen několik míst pro dočasné zpoplatněné stání. 

„Většina aut je od lidí, kteří vozí své děti do Domu dětí a mládeže Libertin. Ten se za čas přestěhuje do Kounicova domu, takže neočekávám, že by zde byla nějaká poptávka po větším počtu parkovacích míst,“ vysvětluje starostka.

Na náměstí stával kostel

Jediné omezení, kterým se architekti musejí řídit, je hloubka případné nové výstavby. Na místě dnešního Škroupova náměstí totiž kdysi stával děkanský kostel sv. Petra a Pavla, který se do dnešních dnů nedochoval. Zůstala po něm ale řada archeologických artefaktů. 

„Poslední průzkumy georadarem potvrdily, že jsou poměrně mělko, jen asi 20 až 30 cm pod zemí. Z toho vyplývá, že žádná mohutná výstavba tu být nesmí,“ líčí Martin Brož.

Právě archeologický průzkum bude celé rekultivaci náměstí předcházet. Starostka věří, že archeologové pouze zmapují a popíší své nálezy a většinu nebudou ze země vyzvedávat. To by vše zdrželo. „Pro archeologické nálezy je nejlepší, když zůstanou v zemi,“ dodává Jitka Volfová.

Vítěz architektonické soutěže získá odměnu 350 tisíc korun, autor návrhu, který se umístí na druhém místě, pak 225 tisíc korun. Autor na třetím místě si odnese 125 tisíc korun. Dalších 50 tisíc si město nechalo jako rezervu pro udělení případné mimořádné odměny.

  • Nejčtenější

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Zápasníka MMA soudí za bití družky, každý jeho krok hlídají ozbrojenci

Před Okresním soudem v Liberci stanul zápasník MMA Tomáš Penz, který je obžalovaný z bití a týrání partnerky. Než se...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pan rozhodčí měl asi zavřené oči. Liberečtí jedou z Plzně ukřivdění

Byli pořádně rozzuření. Cítí křivdu. Libereckým fotbalistům se hodně nelíbil výkon rozhodčího Zbyňka Proskeho během...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Sluha dvou pánů se v Liberci promění v komiksový balet

Groteska, gangsterka, komiksový balet. Tak by měl vypadat Sluha dvou pánů v podání libereckého baletního souboru....

Zápasníka MMA soudí za bití družky, každý jeho krok hlídají ozbrojenci

Před Okresním soudem v Liberci stanul zápasník MMA Tomáš Penz, který je obžalovaný z bití a týrání partnerky. Než se...

Obří sud mění majitele, na původního vlastníka poslala obec policii

Zkrachovalý Všesportovní areál Obří sud Javorník mění majitele. Jestli se ale lanovka rozjede během zimní sezony, je...

Řidič tramvaje roznášel letáky proti režimu. StB mu ničila život až do revoluce

Na hanebné praktiky, kterými bojovníky proti totalitě otravovala komunistická tajná policie, nikdy nezapomene Jiří...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz