Zdrogovaný polský kurýr ujížděl kradeným BMW, zastavil ho náraz do zdi

  16:29aktualizováno  16:29
Náraz do zdi zastavil zdrogovaného polského kurýra, který přes Česko republiku převážel kradené BMW. Při honičce s policisty přejížděl plnou čáru, ohrožoval ostatní řidiče a nakonec se vyboural v České Lípě. Muži hrozí až deset let ve vězení.

Luxusní vůz pocházel z německého městečka Obernburg am Main. Majitel jeho krádež ohlásil v sobotu v půl sedmé ráno s tím, že vůz má zabezpečený GPS lokátorem, a tudíž je jeho pohyb možné sledovat.

„Téhož dne ve tři čtvrtě na tři jsme přijali od ústeckých kolegů informaci o tom, že se odcizené BMW objevilo na hranicích Usteckého a Libereckého kraje a směřuje na Českolipsko,“ přiblížila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Liberecké operační středisko proto okamžitě zmobilizovalo nejbližší hlídky, které na BMW nemusely dlouho čekat. Do několika minut se objevilo v Zákupech. Odtud ho ve směru na Českou Lípu začalo pronásledovat jedno policejní vozidlo, na které řidič kradeného vozu reagoval zvýšením rychlosti a bezohlednou jízdou, při níž předjížděl vozidla přes plnou čáru a vytlačoval je v protisměru ze silnice. „Jen šťastnou náhodou přitom nikoho nezranil,“ poznamenala Baláková. 

Od České Lípy mu vyjely naproti další policejní vozy, kterým se snažil vyhnout. Ve vysoké rychlosti přitom zavadil kolem o okraj kruhového objezdu, vozidlo rozkolísal, řízení už nesrovnal a naboural do zdi místní prodejny. 

„Po havárii se snažil z místa uprchnout, ale to mu policisté nedovolili a za použití donucovacích prostředků ho zadrželi. Bylo to přesně osm hodin potom, co majitel ohlásil krádež svého vozidla bavorské policii,“ zmínila Baláková.

Poláka si najali neznámí lidé

Policisté zjistili, že šlo o jednatřicetiletého Poláka, kterého si neznámí lidé najali k tomu, aby odcizené vozidlo převezl z Německa do Polska. 

„Že je BMW kradené nebylo pochyb, protože mu ho předali nastartované bez klíče s tím, že po cestě nesmí vypnout motor, protože by ho už nenastartoval. Za to mu přislíbili finanční odměnu. V době zadržení byl pod vlivem drog, což prokázal orientační test,“ popsala mluvčí.

Státní zástupce v Bavorsku na muže ještě v sobotu vydal evropský zatykač za účelem předání k trestnímu stíhání do Německa. V úterý rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem o jeho vzetí do předběžné vazby. 

„Poté, co český krajský státní zástupce prověří a zdokumentuje právní podmínky jeho předání do ciziny, bude Krajský soud v Ústí nad Labem o tomto muži rozhodovat znovu, a to konkrétně o tom, zda jeho předběžnou vazbu promění ve vazbu předávací,“ zmínila mluvčí. 

Teprve v případě, že na něj předávací vazbu uvalí, může být Polák předán německé straně. Tamní státní zástupce v Bavorsku je připraven ho obžalovat ze zvlášť závažného případu krádeže, za který mu v Německu hrozí deset let ve vězení.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Další z rubriky

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz