Liberecký kraj zruší školám 2 200 míst, gymnázia musí zavřít ročníky

  17:37aktualizováno  17:37
Liberecký kraj schválil plán na optimalizaci středních škol, který počítá s rozsáhlým rušením tříd a míst ve školách. Krajskou radu nezlomily ani velké protesty opozice a veřejnosti.

Proti rušení středních škol opakovaně protestovali také studenti gymnázií v Libereckém kraji. Takto demonstrovali před sídlem krajského úřadu letos 31. ledna. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecký kraj tak přijde například o čtyři ročníky víceletých gymnázií. Na školách pak v budoucnu ubude přes dva tisíce míst.

Rušení se bude týkat třeba osmiletého Gymnázia U Balvanu, od září příštího roku zmizí také osmiletý ročník na gymnáziu v České Lípě. V Liberci postupně skončí šestiletý obor se zaměřením na francouzštinu na škole Na Bojišti. Na jilemnickém gymnáziu přestane fungovat speciální sportovní třída.

Je to likvidace prestižní školy, zlobí se starosta Jablonce

Rušení osmiletého Gymnázia U Balvanu nejemotivněji komentoval starosta Jablonce Petr Beitl. "Tou informací jsem naprosto šokován. Je to cílený útok na likvidaci jednoho z nejlepších gymnázií v kraji," uvedl. Reaguje tak na výsledky státních maturit. Gymnázium v nich uspělo jako třetí nejlepší z celého kraje.

Změny od září 2012

Zrušeny budou osmileté ročníky na gymnáziích U Balvanu v Jablonci a České Lípě. Střední odborná škola a gymnázium Na Bojišti v Liberci přijde o šestiletý obor se zaměřením na francouzský jazyk. Na jilemnickém gymnáziu skončí jedna sportovní třída.

Celkem se do osmi let ztratí až 2 200 míst na středních školách. Původně však měl kraj přijít asi o 3 500 míst.

Odborné školy přestanou nabízet nástavbové obory zaměřené na management a ekonomiku. Naopak přibudou některé nové obory, a to zejména na Českolipsku.

Dle Beitlových slov jde o totální nerespektování vůle krajského zastupitelstva. To se totiž shodlo na tom, že gymnázium rušit nebude.

"Rada šla proti zastupitelstvu. Příště ať tedy rozhodnou oni a nás vynechají. Navíc v odůvodnění stálo, že rozhodli na základě pozměňovacího návrhu ODS. Návrh jsme ale neuplatnili, a navíc počítal se zřízením šestiletého gymnázia," doplnil starosta.

Nevím, proč chce paniku, odmítá kritiku náměstek hejtmana

Šestileté gymnázium ovšem zatím zřízeno nebude. "Musíme počkat, až doběhne stávající osmiletý obor. Všechny změny jsme schválili po dohodě se všemi politickými stranami," odůvodnil rozhodnutí rady náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

S názorem Beitla nesouhlasí. "Štve mě soukromý názor pana starosty. Nevím, proč se mu hodí vyvolávat paniku. Opozice celou optimalizaci zbytečně zpolitizovala," doplnil náměstek.

Petici za záchranu gymnázia podepsalo 11 tisíc lidí

Gymnázium tak nezachránilo ani přes 11 tisíc podpisů na petici za jeho zachování, školu podpořil například i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který ji vystudoval a nyní gymnázium navštěvuje i jeho syn.

"Je to velký podraz a je mi z toho smutno. Navíc se to celé schválilo o prázdninách a nikdo o tom pořádně neví. Jak je vůbec možné, že zastupitelstvo řekne ano, gymnázium zůstane a pak to devět lidí v radě změní. Pan Cikl asi musel vědět, co dělá," netajila se Romana Hlaváčková z petičního výboru.

Podle Cikla letní termín nebyl úmyslem. "Předkládal jsem materiál o optimalizaci už v březnu. Bohužel se hlasování na nátlak opozice neustále odkládalo," vysvětlil.

S optimalizací nesouhlasí ani nedávno odvolaný ředitel jilemnického gymnázia. "Ruší nám něco, co fungovalo. Měli jsme třeba asi 12 žáků na olympiádě ve Vancouveru, máme velké úspěchy. Nevím, co se tím ušetří, ta částka ale bude mizivá. Je to systémové a nás to už ani nepřekvapuje," domnívá se Jiří Šorm.

"Jako ve fabrice: Když šéf rozhodne, nikdo nemá šanci"

Na rušení tříd reagoval i Zdeněk Krabs, ředitel liberecké Střední odborné školy Na Bojišti: "Šestiletý obor se zaměřením na francouzštinu je určitě atraktivní. Ale zřizovatelem je kraj. Je to jako ve fabrice, když šéf rozhodne, že to tak bude, tak nikdo nemá šanci proti tomu vystoupit. Ty třídy jsou naplněné, ale to gymnázia budou vždycky."

Změny se nedotknou pouze gymnázií. Například na odborných školách už nebudou nástavbové obory z oblasti ekonomie a podnikání.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Konec kroužení s kolečkem. Policisté změří místo nehody laserem

Nové přístroje policistů

Desítky let zažité kroužení kolem nabouraného auta s měřicím kolečkem, blokem a tužkou se stává pro policisty...

Starý bazén v Liberci neopraví. Pro nás je to likvidační, bojí se plavci

Bazén v ZŠ Švermova v Liberci

Plavecké oddíly v Liberci nesouhlasí s tím, že město opustilo plány na obnovu bazénu na ZŠ Švermova. Městský bazén...

Školy si nepřipouštějí šikanu, budou proti ní bojovat herci i youtubeři

Ilustrační snímek

Liberecká radnice chce zamezit šikaně na základních školách. Pro učitele chystá školení, zapojit chce i známé...

Najdete na iDNES.cz