Do břehu Nisy se zakousne náplavka, u kraje vyroste parkovací dům

  11:48aktualizováno  11:48
Na víc než sto milionů korun vyjde přebudování zanedbaného území před krajským úřadem v Liberci. Počítá se s úpravou nábřežní zdi, aby u vody vznikla náplavka, obnovou parku a zeleně, překlenutím Nisy, zřízením občerstvení nebo vybudováním parkovacího domu.

Architekti z pražského studia re:architekti počítají ve svých návrzích s náplavkou u řeky Nisy, se zřízením občerstvení nebo vybudováním parkovacího domu a dětského hřiště. | foto: re:architekti

Místo se má stát především atraktivním pro lidi, aby tu chtěli trávit volný čas. Architektonickou soutěž vyhrálo už na podzim 2017 pražské studio re:architekti. To zpracovalo studii proveditelnosti architektonického návrhu.

„Architekti v původním návrhu mluvili o částce zhruba sto milionů korun, dnes víme, že suma bude vyšší. Ale podrobná částka vyplyne z dalších stupňů přípravy projektu,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Kraj bude podle něj obnovu hradit ze svého rozpočtu. „Na dotace se neupínáme,“ zmínil hejtman Martin Půta. 

Parkování bude večer a o víkendu zdarma

Stavba nezačne dřív než příští rok. Projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení se teprve bude zpracovávat. Příprava se podle hejtmana protáhla kvůli tomu, že dlouho vázla spolupráce s městem Liberec. 

Fotogalerie

„Teď máme k dispozici studii, ze které je patrné, že lze architektonický návrh uvést do praxe. Některé nedořešené otázky, jako je například protější břeh řeky Nisy, jsme mohli vyřešit až na základě dohody s novým vedením statutárního města Liberec,“ uvedl hejtman Půta. Termín dostavby ještě nechtěl upřesnit.

Jisté ale je, že jako první vyroste nový parkovací dům s asi dvěma sty parkovacími místy. Ve všední dny bude sloužit zaměstnancům úřadu. Vedení kraje slibuje, že místa dá večer nebo o víkendech zdarma k dispozici ostatním řidičům. Ti budou vyjíždět a vjíždět do a z Náchodské ulice. 

Projekt původně nesl název Parkovací dům, lávka a kultivace sídla Libereckého kraje. Nyní se jmenuje Revitalizace dolního centra Liberce, neboť řeší výjezd z parkovacího domu do ulice Náchodská, který je ve vlastnictví města. Stejně jako přilehlý protější břeh řeky Nisy. 

„Město připraví návrh na dokumentaci k přilehlému parčíku za řekou. Usilujeme o to, aby měl projekt jednotné vyznění,“ dodal hejtman Půta. 

U kraje vyroste i dětské hřiště

Záměr počítá s tím, že na lávku přes řeku naváží dvě rampy, které je nutné do budoucna vystavět s dostatečnou šířkou. „Z tohoto důvodu je potřeba odstranit zhruba sedm parkovacích míst, na které je ovšem vázán dotační program města Liberec. To přislíbilo veškerou součinnost,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Sviták. 

„Stěžejní je spojení s dolním centrem Liberce. Nebudeme se omezovat jen na přímé okolí budovy úřadu a na jeho potřeby, ale chceme celé území řešit jako klidovou zónu a místo, kde budou moci lidé trávit volný čas. Celý koncept je pod drobnohledem komise architektů,“ doplnil Jan Sviták.

„Řeší se i takové detaily jako je třeba velikost dlažby v areálu nebo poměr asfaltových a dlážděných ploch. Pro provoz to do budoucna bude velmi důležité,“ zmínil Jan Sviták.

Součástí má být například občerstvení s posezením nebo dětské hřiště. Úpravy okolí krajského sídla mají být poslední fází stavebních prací, které u krajského mrakodrapu skončily nebo právě běží. Kraj předloni přestavěl někdejší Výzkumný ústav textilních strojů za téměř 97 milionů korun na Evropský dům. Teď je v běhu rekonstrukce bývalé budovy dílen. 

Konečná suma se má vyšplhat na 268 milionů korun. Součástí má být mimo jiné podnikatelský inkubátor. Do budovy se přesune i jídelna krajského úřadu. Stavba má skončit v polovině příštího roku. 

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Autofotka týdne: Český pionýr motorismu měl první řidičský průkaz i auto

Theodor von Liebieg na své dálkové jízdě z Liberce do Gondorfu

Liberec si připomíná zakladatele motorismu a významného průmyslníka Theodora von Liebiega, od jehož smrti uplynulo ve...

Najdete na iDNES.cz