Nádrže a tůně oživí vysychající lesy, pomůžou i od povodní

  12:12aktualizováno  12:12
Lesníci se snaží v dobrém smyslu slova uvěznit vodu v krajině, aby se řekami neodvalila rychle pryč. V posledních pěti letech Lesy ČR vybudovaly a obnovily v Libereckém kraji devět malých nádrží, letos začaly stavět dvě. Na třetí chtějí získat stavební povolení. Příští rok se pustí do dalších pěti.

Nádrž Sant | foto: Lesy ČR

V bývalém vojenském prostoru Ralsko, kde bývá sucho mnohem větší než na většině území Libereckého kraje, chystají obnovu dvou bývalých rybníků a výstavbu nové nádrže Vojenské lesy a statky.

„Extrémní sucho v letech 2015 a 2018 ukázalo, jak je důležité, aby voda v krajině zůstávala,“ říká Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody na libereckém krajském ředitelství Lesů České republiky. „Na horách sice spadlo během zimy hodně srážek, ale na Českolipsku a na jih od Turnova máme v lesích velký nedostatek vláhy.“ 

Nádrží se dočká dolem ohrožované Frýdlantsko

V kraji trápí velké horko a sucho v posledních letech Frýdlantsko. Kvůli plánovanému rozšíření hnědouhelného polského dolu Turów se navíc lidé z pohraničí obávají ztráty podzemní vody.

Letos a příští rok opraví státní lesy právě na Frýdlantsku vodní nádrž Na Pískách. Rozkládá se na Arnoltickém potoce v Dolní Řasnici a její rozloha dosáhne skoro jednoho hektaru. Náklady na rekonstrukci přesáhnou čtyři miliony korun.

Fotogalerie

Frýdlantsko se již letos dočká vodní nádrže Pod Hůrkou. Vyroste na Červeném potoce v Předláncích na ploše jednoho hektaru. Vyjde na takřka čtyři miliony korun.

„Na Českolipsku vybudujeme v Lindavě v letech 2019 až 2020 malou vodní nádrž Pod Ortelem,“ konstatuje Kavková. Nové vodní dílo za pět milionů korun bude velké bezmála tři čtvrtě hektaru.

V letech 2020 až 2021 plánují státní lesy na Frýdlantsku malé nádrže na Saňském potoce ve Višňové – Andělce a na Ztraceném potoce v Ludvíkově pod Smrkem. První přijde na pět a půl milionu a druhá na pět milionů korun. „Nádrž na Saňském potoce zapadne krásně do krajiny, což se dá říci také o všech ostatních,“ tvrdí Kavková. „Navíc na sebe navážou obojživelníky, vodní ptáky a mokřadní rostliny.“

Na Frýdlantsku plánují státní lesy rovněž vyhloubení pěti až šesti tůní. Jedna bude stát kolem 150 tisíc korun. Kromě zadržování vody v krajině slouží malé vodní nádrže také k ochraně měst a obcí před povodněmi. Třeba v prameništi Rokytky na Ještědu vybudují lesníci do roku 2021 malé nádrže za dva miliony korun. Při přívalových deštích zachytí alespoň část vody, jež by natekla do potoka Rokytka a valila se na Kryštofovo Údolí. 

Tůně pomohou proti povodním

„Každé malé jezírko nebo rybníček jsou dobrá věc,“ podotýká Pravoslav Svačinka, starosta Kryštofova Údolí. „Pokud tůně na prameništi Rokytky pomohou proti povodním, budeme rádi. A i kdyby ne, tak vznikne v lese pěkné místo.“ 

Voda oživí ještědský hřeben i na Křížovém potoce, kde vyroste do roku 2021 skoro půlhektarová nádrž. Přispěje rovněž k ochraně před povodněmi v Bílém Kostele nad Nisou. Její cena se vyšplhá na pět milionů korun.

„Podobné kroky vítáme. K vodě jsme se v minulosti nechovali pokaždé správně a musíme se s ní zase skamarádit,“ uvádí starosta Bílého Kostela Jiří Formánek.

V příštích čtyřech letech se objeví malé nádrže také na Vranském potoce na Malé Skále, v Liberci – Starém Harcově, na potoku Olšina v Jilemnici, v Českém ráji na Hrubé Skále a na potoku Libchava ve Volfarticích. Vojenské lesy obnoví dva zabahněné a propustné rybníky na Novodvorské kaskádě na Svébořickém potoce. Rozloha každého z nich činí dva hektary.

„Soustředíme se na obnovu historických vodních děl, která zanikla v poválečných letech, kdy se z Ralska stal vojenský výcvikový prostor,“ vysvětluje Roman Vohradský, ředitel divize Vojenských lesů Mimoň.

V Hradčanských stěnách v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko připravují Vojenské lesy Mimoň novou nádrž na zachycování vody. Vznikne v oboře Velký Dub nedaleko brány v pískovcových skalách, jež se nazývá Senná.

O nutnosti budovat nové nádrže hovořil v Rozstřelu rektor ČZU:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Po srážce s kamionem se auto otočilo na střechu, řidič musel do nemocnice

U Jítravy se srazilo osobní a nákladní auto.

Středně těžká zranění utrpěl řidič osobního vozu, který se ráno střetl s nákladním vozem na frekventované silnici u...

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Kůrovec má hody, za dva týdny se rozleze z pěti smrků na tři sta

V Libereckém kraji se množí kůrovec.

Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají stromy napadené zkázonosným...

Najdete na iDNES.cz