Chybující úředník připravil kraj o 26 milionů, sebrali mu několik platů

  11:42aktualizováno  11:42
Draho přišla Liberecký kraj chyba jednoho z úředníků. Hejtmanství muselo vrátit dotaci téměř 26 milionů na projekt sociální prevence. O penále ve stejné výši se teď kraj soudí s finančním úřadem.

Sídlo krajského úřadu v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Krajský úředník způsobil chybu, kvůli které přišel Liberecký kraj o téměř 26 milionů korun. Stejně vysokou sumu možná ještě kraj v souvislosti s projektem IP 1 - Služby sociální prevence zaplatí.

Úředníka bude porušení pracovních povinností z nedbalosti „stát“ několik platů.

Uložení pokuty pro krajského úředníka doporučila škodní komise, kterou jmenoval ředitel krajského úřadu. Zjistila, že úředník stál na počátku mnohamilionového problému.

„Doporučili jsme, aby se uplatnila náhrada škody podle zákoníku práce ve výši čtyř a půl násobku průměrného měsíčního výdělku vůči zaměstnanci oddělení veřejných zakázek,“ řekl za škodní komisi její předseda Jiří Němec.

Vyšší pokutu zákoník práce nedovoluje uložit. Nejmenovaný zaměstnanec pokutu zaplatil. Dál na krajském úřadě pracuje.

Kraj zrušil výběrové řízení až po podepsání smlouvy

Projekt Služby sociální prevence běžel v letech 2009 - 2012, krajským radním pro sociální oblast byl tehdy sociální demokrat Radek Petráček.

Zaměření projektu bylo velmi široké. Cílil zejména na oblast dostupnosti a rozvoje vybraných sociálních služeb. Pomáhal sociálně slabým od Romů po znevýhodněnou mládež. Finanční úřad vytkl kraji při kontrole celkem sedm chyb.

Podle předsedy škodní komise se zásadní problém objevil na samém začátku projektu. Kraj měl totiž zrušit výběrová řízení, když dodavatel služby neprokázal svoji kvalifikaci už při podání nabídky. Učinil tak až do 30 dnů od podepsání smlouvy.

„Vyšli jsme z toho, že to bylo základní pochybení, prvotní hřích projektu IP 1. Z dnešního pohledu je to jednoznačné porušení zákona o veřejných zakázkách. Tak to prostě být nemělo,“ uvedl Jiří Němec.

Chybu mohli odhalit a projekt zastavit ještě pracovníci sociálního odboru. To se ale nestalo. Rozšíření pokuty i na další osoby však ve škodní komisi neprošlo.

Policie zjišťovala, zda nedošlo k tunelování dotací

„Celý problém je způsobený formální chybou, která ale neměla vliv na čerpání finančních prostředků a na poskytování služeb v území. Ostatně, ani žádný kontrolní orgán, a vyšetřovala to i policie, nikdy neprokázal žádné zneužití,“ řekl ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje René Havlík.

Peníze podle něj šly tam, kam měly. Policie v souvislosti s projektem zjišťovala, jestli nedošlo k tunelování dotací. Pochybnosti se vznášely například nad Libereckým romským sdružením, které vyhrálo jedno z výběrových řízení projektu. Čerpalo pak dotace na provoz nízkoprahových center a terénních pracovníků.

Tito pracovníci měli vysoce nadstandardní platy. Platilo se jim třeba i 50 tisíc korun měsíčně. Přemrštěné náklady byly i na provoz budov nebo pronájem vozidel. Kontrola mimo jiné odhalila, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu jeden tisíc korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24 tisíc korun.

Organizace si nechala proplatit šroubovák i tablet

Podle kontroly si organizace nechala v souvislosti s poskytováním sociálních služeb proplatit třeba i lešenářskou kozu, příklepový šroubovák či tablet iPad za 15 490 korun.

Kraji původně v souvislosti s projektem hrozilo, že bude muset vrátit téměř polovinu z 210 milionů korun, které z evropských a státních fondů dostal. Vznášela se nad ním i hrozba, že bude muset odvést také penále ve stejné výši. Finanční úřad ale nakonec sankce snížil na čtvrtinu.

Téměř 26 milionů dotace už kraj vrátil. O penále ve stejné výši se s finančním úřadem soudí. Krajský soud žalobu kraje zamítl. Ten se proto s kasační stížností obrátil na Nejvyšší správní soud v Brně. Pokud neuspěje, chce znovu žádat o prominutí penále.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Dárky z bižuterie už Čechy nelákají, zájem ze zahraniční naopak roste

Tradiční akce Made in Jablonec, která měla premiéru minulý čtvrtek.

Tuzemští zákazníci ztrácejí zájem o bižuterní výrobky. Oproti roku 2017 byly loňské prodeje na českém trhu slabší. Svaz...

Běžkaři v Liberci se zlobí, kvůli závodu Spartan Race mají zničené stopy

Rozježděné  louky ve Vratislavicích

Pořadatelé extrémního závodu Spartan Race rozlítili běžkaře. Při přípravách akce, která se v sobotu uskuteční na...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz