Stav krematoria, když ho Liberec přebíral.

Stav krematoria, když ho Liberec přebíral. | foto: Město Liberec

Plíseň, špína, haraburdí. Liberec převzal krematorium ve zbídačeném stavu

  • 6
Plesnivé a promočené zdi, opadaná omítka, špína, všude haraburdí. Zázemí pro obřadníka, do kterého by se člověk bál vejít, a místnost pro zaměstnance připomínající holobyt. Tak vypadal vnitřek krematoria, když ho od pohřební služby Likrem přebíralo před třemi týdny město Liberec.

Likrem měl krematorium pronajaté od roku 2001, na konci letošního června ale smlouva vypršela. Teď kremaci a pohřby zajišťuje samo město.

„Aby zůstal provoz nepřerušen, museli jsme převzít prostory i ve špatném a zanedbaném stavu. Obzvlášť neutěšený pohled skýtaly prostory, které jsou veřejnosti nepřístupné jako místnost pro obřadníka, hlavní schodiště k varhanám, archiv s dokumentací, kompresorovna, kotelna, skladovací prostor u zdvihacího zařízení na rakve a podobně,“ uvedl David Novotný, vedoucí Odboru správy veřejného majetku města Liberec.

Firma do zázemí neinvestovala

Fotografie z přebírání dokládají, že do údržby těchto prostor Likrem neinvestoval a ani se nesnažil o nějaké opravy.

„Za dva týdny od převzetí se nám podařilo ve spolupráci s technickými službami a dalšími zhotoviteli opravit velkou smuteční síň, včetně místnosti pro obřadníka a vstupu pro pozůstalé. Momentálně probíhá oprava chladícího zařízení včetně strojovny a administrativního a sociálního zázemí krematoria, které bude dokončeno nejpozději v první dekádě srpna,“ dodal Novotný.

V nově upravených prostorách si pozůstalí budou moci vyřídit veškerou agendu spojenou se všemi hřbitovy na území Liberce kromě Vratislavic nad Nisou.

„V nedávné minulosti nebylo možné vyřídit v kanceláři krematoria agendu spojenou i s jinými hřbitovy vyjma urnového háje u krematoria, jelikož tuto agendu vyřizovaly nejdříve technické služby a společnost Likrem a následně město Liberec v budově Liebiegovy vily,“ vysvětlil vedoucí právního odboru magistrátu Jan Audy.

Úpravy čekají i na malou obřadní síň

Kancelář v Liebiegově vile ale bude i nadále v provozu. Lidé si v ní budou moci vyřídit vše jako dosud, tedy prodloužení nájmu hrobových míst, nové smlouvy, ukládání uren do hrobů včetně možnosti sjednání pohřbu a tak dále.

„Museli jsme také odstranit výdechové zařízení z klimatizace malé obřadní síně, které bylo umístěno v místnosti archivu, čímž se znehodnocovaly tam uložené dokumenty,“ sdělil Novotný.

Samotná malá obřadní síň také projde časem stavebními úpravami. „Rádi bychom malou obřadní síň vrátili do podoby její výstavby, která proběhla v roce 1974 a to ještě v letošním roce. Tato síň byla postavena prostorově větší s prosvětlenou stropní konstrukcí.

Úpravy jsou nutné i kvůli tomu, že v příštím roce musí být opraveno stávající historické zdvihací zařízení na rakve do velké obřadní síně a bude se také opravovat měděná střecha nad ní, protože tam zatéká. Velká obřadní síň tak bude muset být zavřená a tudíž se pak smuteční rozloučení budou dělat dočasně jen v malé síni,“ řekl náměstek primátora Tomáš Kysela.

V průměru vykazuje krematorium dva tisíce kremací ročně. Město, které od července provozuje pohřební služby, přitom sází na cenově dostupnější pohřby než nabízel Likrem, ovšem s plnohodnotnými službami.