Kavárenský život se do Pošty asi nevrátí, o pronájem je však zájem

  16:44aktualizováno  16:44
O pronájem proslulé secesní kavárny Pošta v Liberci na jednorázové akce je čím dál větší zájem. Naděje na to, že se sem vrátí kavárenský život, je ale zatím mizivá.

Prostory kavárny si pronajímají školy, úřady či soukromé instituce. V sálech se konají výstavy, koncerty, svatby či bály nebo narozeninové oslavy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dům, jehož součástí kavárna je, má dnes ve správě policie. Ještě před pěti lety uvažovala o tom, že by ji dlouhodobě pronajala. Nenašla ale vhodného podnikatele. 

„Různé nabídky chodí. Kavárna tu ale určitě nebude. Není už reálné, že bychom ji někomu dávali do dlouhodobého pronájmu. Třeba nevládní organizace měly představu, že bychom vše platili a ony si to za korunu pronajaly,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

„Investice, jež by sem musely přijít, by byly značné. I náklady na vytápění a na provoz jsou tak velké, že by si prostor na sebe dortíky a kávou nevydělal,“ dodal Husák. 

Policie ale prostory někdejší slavné kavárny se zachovalým interiérem asi pátým rokem pronajímá alespoň krátkodobě na jednorázové akce. Zájem je podle Jany Světlé z tiskového odboru krajské policie značný. A to i přesto, že policie možnost pronájmu na svém webu neuvádí. 

„Akce byly na začátku spíš sporadické, bylo jich tak třicet za rok. Když se to mezi lidmi rozneslo, loni už jich bylo na 150. Teď už proběhlo nebo máme nasmlouváno šedesát akcí,“ spočítala Světlá. 

Prostory kavárny si pronajímají školy, úřady či soukromé instituce. V sálech se konají výstavy, koncerty, svatby či bály nebo narozeninové oslavy. Secesní prostory si vybírají i filmaři. Natáčel se tu například seriál Genius o Albertu Einsteinovi. 

Fotogalerie

„Letos do listopadu je kavárna zadaná, ty prostory jsou opravdu krásné,“ řekla Světlá. Policie si však vždy zjišťuje, k jakému účelu chce zájemce prostory využít. Pronájem schvaluje vedení policie.

Částku za pronájem mluvčí nesdělila, ale pohybuje se v jednotkách tisíc. Peníze z pronájmu policistům nezůstanou, putují do státního rozpočtu. Například školy či veřejné instituce mívají pronájem zdarma.

Kavárnu otevřel už v roce 1892 Theodor Cloin. „Je hrozná škoda, že je kavárna zavřená. Myslím, že by sem lidé rádi znovu chodili. I pro mě je to jeden ze symbolů Liberce. Navíc je kavárenský boom,“ míní jeden z občanů města Stanislav Lamač. 

Autor:

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Otravy krve v Nemocnici Frýdlant policie odložila, nestal se trestný čin

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Kauza z frýdlantské nemocnice, kde loni v listopadu dostalo devět pacientů otravu krve, nemá jasného viníka. Policisté...

Stoleté lípy u hejnické baziliky se rozpadají, půjdou k zemi

Stoleté lípy u baziliky se rozpadají.

Je nejstarším mariánským poutním místem v celé diecézi. Pohled na kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kam proudí...

Máchův kraj není jen Bezděz a jezero, turisty láká na cyklostezky i vlky

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Kraj vody, romantických borových lesů, dramatické historie, cyklostezek, vlků i zaniklých obcí. Tak se chce prezentovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz