„Cenově jsme více než konkurenceschopní, takže vstup na liberecký trh je logickým krokem,“ říká ředitel jablonecké teplárny Petr Roubíček.

„Cenově jsme více než konkurenceschopní, takže vstup na liberecký trh je logickým krokem,“ říká ředitel jablonecké teplárny Petr Roubíček. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na jabloneckou teplárnu se napojují i Liberečané. Má nižší ceny tepla

  • 2
Jablonecká energetická začala napojovat zákazníky z Liberce. Tam sice také mají svoji teplárnu, ale ta jablonecká nabízí výrazně levnější ceny. Její služby tak využívají například desítky bytů na libereckém sídlišti Gagarinova.

„Cena tepla se pro první zákazníky v Liberci pohybuje v hodnotě 430 korun za gigajoule,“ informovala mluvčí Jablonecké energetické Lenka Vrátná.

To je o dost méně, než platí lidé napojení na teplárnu v Liberci. Tady je základní cena pro tento rok stanovena na něco málo přes 676 korun za gigajoule tepla. Navíc připojit se k Jablonecké energetické mohou jen Liberečané, kteří zatím služeb „domácí“ výtopny nevyužívají.

Teplárna má totiž se zákazníky uzavřené dvouleté i pětileté kontrakty. Pokud se chce někdo z Liberečanů napojit na sousední teplárnu v Jablonci, v praxi to znamená, že Jablonecká energetická převezme do své správy stávající kotelnu.

„Nebo, pokud zákazník kotelnu nemá, její vybudování a napojení zajistí,“ dodala Vrátná.

Jablonecká teplárna navíc majitelům objektů s vlastní plynovou kotelnou nejen v Liberci, ale i v Jablonci nabízí zajištění jejich správy a provozu, s nepřetržitým on-line dispečinkem.

„Pokud nastanou komplikace nebo závada, systém problém nahlásí a technici situaci bezodkladně vyřeší, aniž by to odběratele omezilo v komfortu,“ řekla Vrátná.

Na teplárnu se připojil Central i škola

Podle společnosti zájem o jejich služby vzrostl již loni. „Například v Jablonci se začali o znovupřipojení zajímat zákazníci, kteří se v minulosti od centrálního zásobování teplem odpojili a investovali do vlastních kotelen, jež jsou nyní na hranici životnosti. Přibylo i nově připojených - obchodní dům Central nebo Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie. Kromě toho Jablonecká energetická vstupuje na trh se správou a provozem plynových kotelen, nových i dříve vybudovaných,“ upozornila mluvčí společnosti.

Jediným vlastníkem Jablonecké energetické je od poloviny roku 2013 město Jablonec, které za 203 milionů korun odkoupilo většinový balík akcií od MVV Energie CZ, která je vlastníkem liberecké výtopny. V roce 2016 teplárna měla zakázky za 131 milionů korun, její hospodaření skončilo ztrátou 31 milionů korun. Systém vytápění v Jablonci byl v letech 2015 a 2016 revitalizován.

Z ulic zmizely parovody

Obnova začala vybudováním čtyř velkých kotelen a jednoho malého zdroje. Předloni pokračovala výstavbou dalších deseti velkých a osmi malých kotelen. Ztrátové parovodní rozvody nahradily teplovody a navíc se síť zhruba o 15 kilometrů zkrátila. Na nové zdroje tepla se v Jablonci napojilo 3900 domácností a 70 firem a institucí.

Ještě v roce 2014 platily domácnosti v Jablonci bezmála 900 korun za gigajoule tepla, v letošním roce už se cena včetně DPH pohybuje od 564 do 579 korun za gigajoule. Jsou ale i odběratelé s dlouhodobými smlouvami, kterým se díky revitalizaci systému cena snížila pod 500 korun za gigajoule.

„Cenově jsme, ať už při odběru z centrální soustavy nebo z plynových kotelen, více než konkurenceschopní, takže vstup na liberecký trh je logickým krokem,“ poznamenal ředitel společnosti Petr Roubíček.