Katolíci chtějí prohlásit za svatého i faráře, kterého ubili zloději

  15:33aktualizováno  15:33
Nacisty a komunisty pronásledované duchovní se chystá poslat mezi elitu svatých a blahoslavených katolická církev. Čeští katolíci navrhují Vatikánu, aby blahořečil či svatořečil 30 nových jmen, z nichž dvě mají vztah k litoměřické diecézi a Libereckému kraji. Jedním z nich je i farář, kterého zavraždili zloději.

Ladislav Kubíček | foto: Kniha Vůle Boží

Sbírání materiálů k zahájení procesu blahořečení bývalého biskupa litoměřické diecéze Štěpána Trochty už začalo. A stejně tak dokumentů k někdejšímu faráři ze Sloupu na Českolipsku Ladislavu Kubíčkovi. Ten byl v roce 2004 zavražděn, když nachytal na faře zloděje.

Rozhodne papež

Konečné slovo bude mít papež Benedikt XVI. nebo jeho nástupce. Vatikánské úřady nejprve prozkoumají životy kandidátů. Papež pak prohlásí, že kandidát může být nazýván "ctihodným". Završením dalšího procesu, který může trvat i celá staletí, může být vyhlášení termínu obřadu, kdy bude kandidát prohlášen za blahoslaveného.

"Já to nemůžu potvrdit. Myslím, že se to připravuje, ale to je všechno. Říká se to," připouští liberecký vikář, páter Pavel Tomáš Genrt, který oba velmi dobře znal.

"V roce 1970 jsem nastoupil do Hrádku nad Nisou a Štěpán Trochta byl mým nadřízeným. Několikrát se u mě stavil, mám od něj krásné dopisy. Byl to neuvěřitelně vzdělaný a pokorný člověk," vzpomíná Tomáš Genrt na litoměřického biskupa, který byl za války v koncentračním táboře.

Po ní ho papež Pius XII. jmenoval biskupem litoměřickým. Komunisté ho však poslali do vězení, kde strávil celých 7 let.

Trochta vysvětil Kubíčka na kněze. Vše se odehrálo tajně

Podle katolické církve je blahořečení prvním stupněm k následnému svatořečení. Obyčejně to je proces velmi dlouhý. Například Zdislava z Lemberka, která žila a pracovala v našem regionu, zemřela v roce 1252, blahořečená byla v roce 1907, svatořečená papežem 1995.

Blahořečení znamená, že se církev zaručuje za to, že je dotyčná osoba v nebi. Platí však jen v jedné zemi, zatímco svatořečený se dostává do církevního kalendáře svatých, jenž je platný v celém světě.

"Znal jsem i faráře Ladislava Kubíčka, který působil několik let ve Frýdlantu. Byl také lékař, za nímž chodili lidé nejen s duší, ale se svými zdravotními problémy. Byl to vyhledávaný zpovědník," říká Tomáš Genrt.

Oba kandidáty na blahořečení spojuje jeden zajímavý detail. Ladislav Kubíček vystudoval v padesátých letech medicínu, ale při své lékařské praxi externě studoval teologii. V únoru 1967 byl tajně vysvěcen na katolického kněze biskupem Štěpánem Trochtou. Státní souhlas k výkonu služby dostal až o dva roky později.

Kubíčka zloději praštili do hlavy a zapálili pod ním koberec

"My jsme se s Láďou Kubíčkem znali z Frýdlantu, občas jsme spolu měli ekumenické bohoslužby," vzpomíná farář Církve československé husitské Ivo Šimůnek.

Podle něj to byl svatý člověk už za života. "Jen jsme si to tenkrát neuvědomovali. Chodili jsme kolem něj, mluvili s ním, prostě jsme žili, aniž bychom jeho výjimečnost cítili. Jaký byl, jsem si zřejmě uvědomil až nad knihou Marie Svatošové Až k prolití krve, kterou o něm napsala," míní Šimůnek.

Naráží tím na jeho tragickou smrt, když ve svém novém působišti na faře v Třebenicích nachytal dva mladé zloděje. Slíbil jim, že když odejdou, že to nenahlásí policii. Praštili ho do hlavy a zapálili pod ním koberec. Umíral čtyři hodiny.

"Znal jsem Ladislav Kubíčka dobře, a i když naše církev blahořečení ani svatořečení neuznává, myslím, že si tu pozornost zaslouží. Kdyby mu ale někdo o blahořečení řekl, zřejmě by se mu vysmál. Byl to neuvěřitelně skromný člověk," dodává farář Ivo Šimůnek.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Liberecká nemocnice přestavěla panelák na školku, bere i nenarozené děti

V panelovém domě v Klášterní ulici bývaly dříve byty. Od září se sem nastěhují...

Lešení z čelní fasády už brzy zmizí z bývalého paneláku nad poliklinikou Klášter. V přestavovaném objektu už ale...

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

V liberecké kavárně Pošta vystavuje Jiří Pačinek

Když chce cizinec vidět šikovného českého skláře, často dostane doporučení na Jiřího Pačinka z Lindavy. Ve svém oboru...

Podvodníci s energiemi obelhali Chrastavu, soud dal městu za pravdu

Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze...

Chrastava vyhrála v těchto dnech soud nad podvodníky na trhu s energiemi. Ti se oháněli neplatnou smlouvou s městem.

Najdete na iDNES.cz