Po firmě, která prováděla sondu podloží, zůstala v lese rozrytá zem i poškozené stromy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kraj kamenolom na Jablonecku nechce, ale Lesy se mu nebrání

  • 4
Liberecký kraj nesouhlasí s potenciální těžbou kamene na kopci Hradešín v Rádle na Jablonecku, s těžbou v této lokalitě nepočítá do roku 2030. Potvrdil to ve svém dokumentu Aktualizace Surovinové politiky. Poslední slovo, zda a kdy se na Jablonecku začne těžit, ale bude mít stát.

„Neobdrželi jsme žádný záměr, neběží žádný povolovací proces,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek.

Liberecký kraj reagoval na výzvu města Jablonec nad Nisou a obcí Rádlo a Rychnov u Jablonce. Zdejší zastupitelstva odmítla možnou těžbu nerostných surovin na Hradešíně kvůli zhoršení životního prostředí.

„Znamená to výrazné ohrožení podzemních vod, zrušení cyklostezky, zrušení významu blízké lávky,“ popsal už dříve Václav Vít z jabloneckého osadního výboru.

„Místo je nadregionálním biotopem. Určitě by došlo ke zvýšení prašnosti, hluku i dopravy. Budeme se bránit všemi možnostmi,“ dodal starosta Rádla Miroslav Šikola, který do budoucna nevyloučil ani možné referendum.

S protestním usnesením obec oslovila kromě Libereckého kraje i majitele pozemku Lesy ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Radní Židek se domnívá, že vzhledem k tomu, kolik se na Rádle potkává veřejných zájmů, k zahájení těžby pravděpodobně v dohledné době nedojde. Liberecký kraj ale podle něj zatím nemá žádné konkrétní informace.

„Nikdo nám nepředstavil záměr budoucí těžby, její rozsah ani možné vlivy na přírodu i obyvatele,“ vysvětlil Židek.

Těžbu musí odsouhlasit báňský úřad

Případnou těžbu musí podle něj odsouhlasit Český báňský úřad. Předtím by však muselo proběhnout posouzení dopadů těžby, což může trvat i několik let.

„Například práce na biologické zprávě trvá nejméně rok, protože zahrnuje všechna roční období. Musí také dokázat, že udělají maximum pro chráněné živočichy, kteří tam žijí,“ dodal Židek.

Zatím bez výsledku Průzkumné vrty skončily na kopci Hradešín v katastru obce Rádlo na konci února. Prováděla je firma České štěrkopísky. Výsledky průzkumu zatím neohlásila.

„Vyhodnocení geologického průzkumu a příprava těžebního záměru se běžně nepočítá na měsíce, ale spíše na roky. Lokalita Rádlo v tomto ohledu není výjimkou,“ sdělil mluvčí firmy Petr Dušek.

Česku hrozí nedostatek kamene

Další kroky se budou odvíjet až od výsledku průzkumu. „Následoval by náročný povolovací proces, který může trvat i přes deset let a velmi často ani nevede k povolení těžby,“ vysvětlil mluvčí, který už dříve upozornil, že Česká geologická služba dlouhodobě varuje před nedostatkem stavebního kamene.

Do deseti let má podle něj skončit 60 procent aktivních kamenolomů a nové se neotevírají. O kritickém úbytku disponibilních zdrojů hovoří podle něj i nově vydaná Surovinová politika Libereckého kraje, kde je lokalita Hradešín zanesena jako jedna z možných zdrojů.

„Při této příležitosti připomínám, že poslední kamenolom byl na českém území otevřen ještě před rokem 1989. Stavebnictví žije stále z toho, co se otevřelo ještě za socialismu,“ poznamenal Dušek.

Lesy ČR uzavřely se společností České štěrkopísky pachtovní smlouvu pro ložiskový průzkum zahrnující 7 vrtů s hloubkou od 30 do 80 metrů o konečném průměru 76 milimetrů.

„Bude-li na základě výsledků průzkumu určeno chráněné ložiskové území a splněné podmínky pro rozhodnutí báňského úřadu umožňujícího provedení těžby nerostných zásob, Lesy ČR těžbu nerostů umožní, stejně jako v jiných případech,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Průzkumné práce neprobíhají podle ní ve zvláště chráněném území přírody, nezasahují do území ani ochranných pásem vodních zdrojů, ochranných pásem přírodních léčivých zdrojů nebo přírodní minerální vody.