Úterý 9. března 2021, svátek má Františka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. března 2021 Františka

Jako jediný přežil pouť do Persie. Zapomenutého hrdinu oživují v Liberci

  15:45
Šel z Čech až do Persie. Jako jediný z výpravy přežil. Pozapomenutý hrdina George Tektander z Jablonného v Podještědí teď v Liberci znovu ožívá a to ve spojení s pečeným čajem.

Portrét Georga Tektandera nebyl zřejmě nikdy pořízen. Rodák z Jablonného podle všeho prožil velká dobrodružství, fungoval jako diplomat mezi habsburským císařem Rudolfem II. (1552 – 1612) a perským šáhem Abbásem Velikým (1571 – 1629). Rudolf II. na dobové olejomalbě. | foto: archiv Mafra

Hollywoodští scénáristé a režiséři by měli začít urputně přemýšlet, koho obsadí do hlavní role nového blockbusteru. Výživný námět na akční, dobrodružný trhák se možná ukrývá v Jablonném v Podještědí. 

V tomto městečku roku 1581 přišel do rodiny luteránského pastora na svět George Tektander. Muž, který se jako jediný na začátku 17. století dokázal živý vrátit ze strastiplné, dvouleté výpravy směřující z Prahy k perskému šáhu Abbásovi Velikému. 

Cílem poutě bylo na Blízkém východě předat depeši od habsburského císaře Rudolfa II. Obsahovala prosbu o uzavření spojenectví proti rozpínavosti Osmanské říše. Ze své cesty sepsal Tektander (někdy psáno i jako Tectander -pozn. red.) poutavý cestopis, který se stal ve své době bestsellerem.

Nyní příběh polozapomenutého hrdiny a prvního Čecha, který navštívil a popsal Perskou říši a Arménii, oživuje Ondřej Linhart, student doktoranského studia na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci (TUL). 

Cestopis a čaje

Tektanderovu story propojil s malou rodinnou firmou na výrobu pečených čajů. Se svým nápadem získal cenu v soutěži o nejlepší Start-up TUL. A rád by v budoucnu poprvé v historii pomohl dostat do literatury první celý český překlad cestopisu z jeho originálu psaného německým švabachem.

Výrobou pečených čajů se Linhartova rodina zabývá již delší dobu. Dózičky s obsahem na přípravu horkých drinků z višní, meruňek, švestek či kdoulí zatím rozdávala příbuzným nebo přátelům. Nyní se na malé sklenice připojil název Tektandr a pečené čaje touží student nabízet i dalším lidem.

Jak vlastně došlo k propojení čaje a Tektanderova příběhu? Ondřej Linhart říká, že na počátku byla zaprášená kniha. 

„Kdysi na gymnáziu jsem zabodoval v dějepisné olympiádě a jako cenu dostal velikou bichli. Zapadla do poličky a dlouho na ní nikdo nesáhl. Až jednoho večera jsem ji z knihovny vyndal, už ani nevím proč. Když jsem v ní listoval, narazil jsem na krátkou zmínku o Tektanderově pouti. Popisoval, jak v Persii popíjel velmi slazený, ovocný nápoj. V tu chvíli mě trklo a řekl jsem si, že to je příběh, který by se výborně hodil k našim pečeným čajům, protože jde vlastně o podobný druh pití. A tak jsem začal na této myšlence více pracovat,“ odhaluje Linhart.

Z německého originálu ještě nikdo nepřekládal

Pak se začal o strhující Tektanderovo dobrodružství hlouběji zajímat a zjistil, že jeho cestopis nesoucí titul Krátký a pravdivý popis putování z Prahy přes Slezsko, Polsko, Moskvu, Tatarsko k carskému dvoru v Persii v letech 1602-1604 nikdy nebyl přeložen přímo z německého originálu. 

V češtině vyšlo jen pár ukázek z díla a zabývala se jím například diplomová práce studentky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celý cestopis v češtině opatřený kritickou studií sice vyšel v roce 2014 v překladu Pavla Bočka v nakladatelství Refugium Velehrad Roma, avšak překladatel vycházel z ruské verze publikace. 

První vydání knihy se považuje za bibliofilskou vzácnost a dochovalo se pouze ve dvou exemplářích. Jeden skrývá vídeňská Hofbibliothek, druhý knihovna Národního muzea v Praze.

„Do překladu bychom se chtěli pustit za nějaké tři roky, až rozjedeme více firmu. Nebudu na tom pracovat přímo já, jelikož nejsem němčinář, ale mám hodně kontaktů a přátel, kteří se zabývají archivnictvím i překladem a chtěl bych je oslovit,“ říká Linhart.

Zemřel při čištění zbraně

Ke skleničkám s čajem ovšem již nyní knížku v kolibřím vydání přikládá. Jde o zhuštěný popis části Tektanderovy anabáze. Zatímco čaje vyrábí studentova máma, na knížečce se podílí studentův bratr. „V příběhu jsou zachovány historické postavy a místa, kudy Tektander prošel, ale přidali jsme smyšlenou postavičku myšáka Pišty, aby byl děj poutavější i pro děti,“ upozorňuje Ondřej Linhart.

Proč si vlastně řekl, že touží po prvním českém překladu původního cestopisu? „Protože jsem přesvědčen, že Tektanderův příběh je strhující a mohl by zaujmout i dnešního čtenáře. Navíc ve své době byl jeho cestopis bestsellerem. Bohužel se na rodáka z Jablonného i na jeho knihu později zapomnělo. Přišla bitva na Bílé hoře, Třicetiletá válka a ještě k tomu Tektander přišel v pouhých třiatřiceti letech nešťastně o život, když se smrtelně postřelil při čistění své pušky,“ vypravuje Linhart.

George Tektander se s družinou z Prahy do Persie vydal přes Moskvu. Zde ho přivítal sám car Boris Godunov. „Na popisu jeho setkání s ním se například ukazuje, jak Tektander nebyl nestranným pozorovatelem. Nesnášel totiž ruskou pravoslavou víru. V Moskvě ho car dal vsadit do domácího vězení, aby neviděl, jak to ve skutečnosti vypadá za zdmi města. Ukazovali mu jen to, co sami určili, nechtěli, aby viděl, jaké Rusko ve skutečnosi je,“ upozorňuje mladý podnikatel.

Toho zaujala i řada Tektanderových zážitků, kdy se ocitl v těsném sousedství smrti. „Byl to bez nadsázky fakt borec. Nejen, že se na výpravu do Persie vydal ve svých jednadvaceti letech a jako jediný živý se z ní vrátil zpět do Prahy, ale byl svědkem řady událostí, u nichž vás ani nenapadne, že by se mohly přihodit. Nechci prozrazovat všechno, abychom neochudili budoucí čtenáře, ale zmíním třeba Tektanderovo ztroskotání na ostrově, který byl odříznutý širokým mořem. Když moře zamrzlo, hrdina po něm pěšky přešel, aby se dostal na pevninu. Jeho život by opravdu mohl být zfilmovaný,“ hovoří Linhart.

Nejprve do Ruska

Poselstvo Rudolfa II. se vydalo na cestu 27. srpna roku 1602. Jak již bylo zmíněno, nejprve zamířilo k caru Borisi Godunovovi do Moskvy, kde vyřídilo diplomatické úkoly, a poté pokračovalo přes Kaspické moře do Persie. 

„Kvůli mnoha strastiplným okolnostem přežil cestu k perskému šáhovi pouze Jiří Tektander. Vůdce výpravy Štěpán Kakaš zemřel již při cestě do Persie a podle svého přání byl pochován v Lanzanu v zahradě domu, v němž přebývali. Před smrtí pověřil Tektandera a Jiřího Agelasta, který zemřel záhy poté, aby výpravu dovedli do cíle a předali šáhovi poselství. K panovníkovi Tektander dorazil 15. listopadu 1603 a strávil s ním 2 měsíce, během nichž šáha doprovázel při jeho dobyvačných taženích Arménií. V lednu roku 1604 se konečně vydal na cestu domů a po několika nedobrovolných zdrženích dorazil na přelomu roku 1604 a 1605 zpátky do vlasti,“ popisuje šílenou pouť Jitka Anderlová v diplomové práci Cestopis Jiřího Tektandera z Jablonného.

Autorka dále upozorňuje, že kniha George Tektandera vnesla do cestopisného žánru téma dosud neprobádané, tajemné a exotické země, jakou Persie tehdy byla. V Evropě sice již kvetl obchod s Orientem, na němž se perská říše velkou měrou podílela, avšak o Peršanech samotných, jejich krajině, zvycích a tradicích neexistovalo mnoho záznamů. 

„Teprve Tektanderův cestopis však přináší unikátní svědectví nejen o vizuálních objektech, jako byla města, uspořádání jejich staveb či zdejší příroda, ale především o obyvatelích perské říše, jejich smýšlení, náboženských zvyklostech, stravovacích návycích a způsobu boje,“ stojí v diplomové práci.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Policisté zaskočili běžkaře v Jizerkách, do stop vjeli na čtyřkolkách

Policejní čtyřkolky s pásy dnes způsobily rozruch na magistrále v Jizerských horách. Policisté tu kontrolovali, zda...

Těhotenství pro mě bylo vysvobozením. Vítková o konci kariéry i aféře s fotkou

Premium Její život se během posledního roku otočil vzhůru nohama. Namísto tréninkového drilu se bývalá biatlonistka Veronika...

Českému ráji došla trpělivost, cyklisté se už malebným údolím neprojedou

Český ráj letos očekává turisticky nejvypjatější sezonu. Za běžných okolností sem ročně zamíří dva miliony turistů....

Slavia dostala v poháru tři góly, ale deset jich dala. Dál postupují Liberec i Teplice

Slávističtí fotbalisté v osmifinálovém utkání domácího poháru od třetiligového outsidera inkasovali doma tři góly, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé se bouří proti zahrádkám, rekreační zóna vzniká bez povolení

Premium Předimenzované a bez povolení. Obyvatelé Ruprechtic kritizují záměr nové rekreační zóny s chatičkami uprostřed...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

  • Další z rubriky

Policisté zaskočili běžkaře v Jizerkách, do stop vjeli na čtyřkolkách

Policejní čtyřkolky s pásy dnes způsobily rozruch na magistrále v Jizerských horách. Policisté tu kontrolovali, zda...

Ukrývali Židovku. Ale od odsunu je to nezachránilo, vypráví badatel

Premium Mladý historik Milan Votava mapuje nešťastné osudy židovských rodin, které za války žily v Hejnicích na Liberecku.

Málem se poprali, teď muzikanti z Nanday chystají desku

Zavřené kluby ani zrušené koncerty neodradily liberecko-pražskou kapelu Nanday od nahrávání debutového alba Rovně....

Těžba je pro Tlustec jediným řešením, hlásá spolek z Brniště

Jediným řešením pro kopec Tlustec je jeho dotěžení a rekultivace. Tuto myšlenku chce ve veřejném prostoru prosazovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Meghan uvažovala o sebevraždě, člena královské rodiny viní z rasismu

Vévodkyně Meghan (39) přiznala, že měla velmi naivní představy o přivdání se do královské rodiny. V pořadu Oprah...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

Fotbalistka Voňková s manželkou Claudií oznámily, že čekají miminko

Fotbalistka týmu Ajax Amsterdam Lucie Voňková (29) a její partnerka Claudia Voňková (35), za svobodna van den...

Velká ňadra mi zničila sexuální život, říká žena

Pětatřicetiletá Lyndsey Nurse z Velké Británie nechápe ženy, které si za velké sumy nechávají zvětšovat ňadra do obřích...