Liberecký kraj zdražil od Nového roku jednotlivé jízdenky v regionální dopravě,...

Liberecký kraj zdražil od Nového roku jednotlivé jízdenky v regionální dopravě, jako hlavní důvod tohoto kroku uvádí růst nákladů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Cestování, teplo či voda. Život v Libereckém kraji podraží i o desítky procent

  • 0
Stejně jako loni i předloni si obyvatelé Libereckého kraje budou muset v novém roce sáhnout hlouběji do peněženky. Více peněz pošlou nejenom za elektřinu a plyn, ale také za teplo či dopravu a někde vzrostou i poplatky za svoz odpadů.

Všech, kdo využívají k přepravě autobusy, vlaky či tramvaje, se dotkne zdražení jízdného. Ceny jednotlivých jízdenek se zvýší o deset až dvanáct procent. Důvodem k navýšení cen je nárůst nákladů, zvláště u pohonných hmot.

Nejvíce si od ledna připlatí cestující, kteří za jednotlivou jízdenku budou platit v hotovosti a nebudou využívat krajskou Opuscard. „Například na trase Liberec – Hrádek nad Nisou stojí jízdenka při platbě v hotovosti 45 korun a od Nového roku to je 50 korun. U platby kartou zdraží z 36 na 40,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Až o pětinu zdražila jednotlivá jízdenka při bezhotovostní platbě krajskou kartou Opuscard, stále bude ale levnější než při platbě v hotovosti. Pro pravidelné cestující se cena nezmění, předplatné kraj nezvýší.

„Nechceme zdražovat jízdné pro pravidelné cestující, kteří veřejnou dopravu používají denně k cestě do škol nebo do zaměstnání, ale zdražujeme jízdenky pro lidi, kteří jezdí jen občas,“ doplnil hejtman Martin Půta (SLK).

Dražší vodné a stočné

Víc zaplatí obyvatelé kraje i na vodném a stočném. Severočeská vodárenská společnost, která zásobuje většinu obyvatel regionu, zvýšila ceny o čtrnáct procent.

Za metr krychlový tak odběratelé zaplatí včetně DPH 128,11 koruny, o šestnáct korun víc než vloni. Pro průměrnou čtyřčlennou domácnost to znamená měsíčně zhruba 150 korun navíc.

Nákladné budou v roce s trojkou na konci také poplatky za teplo a vodu. Třeba v Jablonci zaplatí domácnosti napojené na centrální zásobování podle tarifu 1500 korun, respektive 1550 za gigajoule. To je dvakrát víc než na začátku loňského roku.

Přesto jde o zlevnění, jelikož Jablonecká teplárenská v průběhu roku 2022 zdražovala dokonce třikrát. Naposledy tomu bylo v září, kdy se cena zvedla téměř o 138 procent.

„Našim odběratelům můžeme oznámit dobrou zprávu, že ceny za teplo klesnou od Nového roku o bezmála třicet procent. Do cen pro rok 2023 tak promítáme zastropování cen plynu, jak jsme avizovali při poslední úpravě cen v září 2022,“ popsal předseda představenstva městské společnosti Petr Roubíček. „Jaký bude další vývoj cen energií na světových trzích je otázka pro křišťálovou kouli, ale dokud bude platit strop pro ceny plynu, zůstanou naše ceny na úrovni kolem 1500 korun za gigajoule.“

O polovinu nákladnější teplo

Víc než o polovinu zdražilo od Nového roku též teplo dodávané Českolipskou teplárenskou. Zatímco vloni platili odběratelé za teplo a teplou vodu 908 korun za gigajoule, v tomto roce jim cena stoupne na 1393 korun. Zákazníci s dlouhodobými smlouvami mají cenu o čtyři procenta nižší.

V krajském městě pak zdraží Liberecká teplárna o 39 procent, zákazníci s dlouhodobými smlouvami zaplatí za gigajoule 995 korun, to je o 278 korun víc než nyní.

V Liberci pak nepůjde o jediné zvednutí cen. Více lidé vytáhnou z peněženek i za likvidaci odpadů. Liberečané tak od roku 2023 za odpad vydají namísto dosavadních 720 korun 840, ročně to znamená nárůst o 120 korun na osobu.

„I nadále budeme tuto službu dotovat z rozpočtu města. A to několika miliony korun ročně. Rozhodně není naším cílem Liberečany zatěžovat v současné náročné ekonomické situaci jakýmkoliv nefér zvyšováním poplatků. V tomto případě se ale Rada města rozhodla hledat řešení, jak zdražení ze strany společnosti, která má svoz a likvidaci odpadu na starosti, ale například i spalovny, která odpady likviduje, alespoň částečně vyrovnat,“ řekl náměstek primátora Jiří Janďourek.

Liberec však není jediným městem, které pro rok 2023 poplatek zvedlo. Ještě více - 900 korun - budou v tomto roce platit obyvatelé v Semilech. Zdražení je tam ale nižší, cena se navýšila z loňských 800 korun o stokorunu.