V Českém ráji se zřejmě nacházejí ohrožení sýčci, jednoho srazilo auto

  6:39aktualizováno  6:39
Sýček obecný, kdysi nejběžnější česká sova, je na pokraji vyhubení. V Libereckém kraji přežívá již pouze v České Lípě. Pozornost odborníků se ale teď upnula k Českému ráji, kde možná několik jedinců žije také. První potvrzený výskyt sýčka ovšem nedopadl dobře – našli ho sraženého autem kousek od příšovických písečáků.

Sýček skončil po kolizi s autem v záchranné stanici. Sice to s ním nevypadalo dobře, ale nehodu asi přežije. | foto: Marián Kábele, Piny.cz

„Byl jsem si ráno zaběhat nedaleko Doubravy a našel na kraji silnice zraněného dravce s hlavou od krve. Několikrát do roka nalézám u silnic uhynulé zajíce, srny, mnoho ptáků, které srážejí spěchající řidiči řítící se po okreskách i více než stovkou. V Ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi poznali, že jde o sýčka,“ popsal nálezce vzácného ptáka Marián Kábele.

Zraněná sovička skončila až v Záchranné stanici pro zraněné živočichy na Huslíku v Poděbradech. Tamní vedoucí Luboš Vaněk zvíře ošetřil a chce ho po uzdravení pustit do přírody v místě, kde jej našli. 

Sýček přišel o oko

„Přišel o jedno oko, jinak se snad zotaví. Uvidíme, jestli ho to bude nějak omezovat. Je to ale zázrak, sýčci jsou křehcí a je div, že to vůbec přežil,“ podotkl Vaněk.

Fotogalerie

„Dříve jsme zraněné sýčky přijímali snad denně, byla to běžná sova, dnes se postaráme sotva o jednoho za pět let,“ dodal.

V celé České republice podle odhadů žije maximálně 150 párů sýčků.

Odborníci se shodují, že nález sýčka na hranicích Českého ráje je sice dobrá zpráva, ale k radosti je zatím daleko. 

„Řekněme, že je to v nadsázce první vlaštovka. O nějaké trvalé a stabilnější populaci sýčka ještě nemůže být řeč. Snad šlo o jedince, který jen někam přelétal, těžko říct. Každopádně dokud se něco nezmění v české krajině, tak sýček nebude mít vyhráno nikdy,“ říká šéf CHKO Český ráj Jiří Klápště v narážce na ztrátu přirozeného prostředí sýčka, která vedla k jeho vymírání.

Sýčci jako drobné sovy dokážou lovit jen v nízké trávě, nejlépe v pokosených loukách. A těch na českém venkově ubylo. Nesvědčí jim monokulturní lány plodin, kde je minimum hmyzu, stejně jako jim vadí hnojiva a pesticidy. 

Diktafony zaznamenaly houkání sýčka

Podle libereckého ornitologa Martina Pudila je přítomnost sýčků v Českém ráji zatím neprokázaná, ale pravděpodobná.

„Právě v okolí, kde našli sýčka sraženého autem, jsme nedávno instalovali diktafony, které přes noc nahrávají zvuky. Sýčkovo typické houkání jsme tam zaznamenali. Víme o tom, že je zde velký zemědělský statek, snad zde by mohl žít. Ale pozorování sýčků tu zatím žádná nejsou,“ posteskl si Pudil.

Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky tvrdí, že pro sýčky je letos dobrý rok, navzdory tomu, že jsou na pokraji vyhubení. 

„Letos je hlášeno poměrně dost mláďat sýčků, přemnožili se také hraboši, což je pro sýčky též dobrá zpráva. Měli bychom se soustředit na družstvo v Českém ráji, v jehož okolí se zraněný sýček našel. Dospělý sýček má loviště i více než deset kilometrů, je šance, že se zde prokáže,“ zadoufal Šálek. 

Sýčci se usazují ve starých panelácích

Prozatím jedinou lokalitou v Libereckém kraji, kde sýčci trvale žijí, je Česká Lípa. Zde se usadili ve větracích otvorech paneláků na sídlištích Špičák a Sever. Dokazuje to, že s úbytkem svých přirozených lovišť se tito dravci umějí vypořádat po svém. 

„Jak paneláky v minulosti chátraly, mřížky zakrývající tyto otvory vypadly. Sýčci je osídlili. Ty větrací otvory mají průměr třeba jen osm centimetrů, což jim velikostně vyhovuje,“ potvrdil ředitel a zoolog Vlastivědného muzea v České Lípě Zdeněk Vitáček.

Letos zde ornitologové zaznamenali tři samečky a dvě mláďata, je tak zřejmé, že několik párů sýčků zde trvale žije. Vyhráno ale nemají. Při zateplování paneláků se otvory ruší nebo se opatří novými mřížkami.

„Setkal jsem se s tím, že zateplovali dům, dali tam nové mřížky a živé ptáky tam zaživa odsoudili k smrti,“ dodal Vitáček.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že...

Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích...

Podvodníci s energiemi obelhali Chrastavu, soud dal městu za pravdu

Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze...

Chrastava vyhrála v těchto dnech soud nad podvodníky na trhu s energiemi. Ti se oháněli neplatnou smlouvou s městem.

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz