Singltrek vede jižní částí lesa pod kopcem Špičák a celý okruh začíná i končí u cesty ze směru od Východní ulice na sídlišti Špičák.
„Jde o jeden propojený okruh, v němž je mírné stoupání i klesání, nejsou tam žádné složité skoky. Myslím, že každý od pěti let výš tu trať v pohodě zvládne,“ komentuje Tomáš Kvasnička, zakladatel a duchovní otec Singltreku pod Smrkem, který spolupracuje a dozoruje i ten českolipský.
„I z reakcí prvních jezdců je zjevné, že v blízké budoucnosti síť stezek prodloužíme o dalších sedm kilometrů, které budou již vyšší náročnosti na schopnosti jezdců,“ dodal.
Prodloužení do dvou let
K prodloužení sigltreku je třeba sehnat potřebná povolení a peníze, ředitel Městských lesů Česká Lípa Petr Kreisinger odhaduje zprovoznění druhé části stezky na rok 2020.
„Zatím máme k dispozici studii, je potřeba podat si potřebné žádosti a třeba se i pokusit získat na to dotaci,“ uvedl Kreisinger.
Právě dotace 1,4 milionu pokryla téměř celou stavbu první části singltreku v České Lípě. Městské lesy doplácely jen necelých 54 tisíc korun. Další provoz je již téměř beznákladový. Je třeba pouze občas prosekat kopřivy a další rostliny zasahující do stezky. Dvakrát ročně provedou městské lesy revizi, jestli je stezka dobře průjezdná.
Petr Kreisinger si myslí, že singltrek přiláká hlavně cyklisty z blízkého sídliště Špičák, kde žije více než třetina obyvatel téměř čtyřicetitisícové České Lípy.
„Vím, že sigltrek si projížděli ještě před oficiálním otevřením. Jejich ohlasy byly příznivé, zatím nevím o žádném negativním,“ sdělil Kreisinger.
Jezdci musí dodržovat jednosměrnost stezky
„O návštěvníky rozhodně nouze nebude,“ doplňuje starostka města Romana Žatecká, která singltrek označuje za další zajímavé zpestření cykloturistické nabídky města Česká Lípa.
Přístup na singltrek je zdarma 365 dní v roce, jezdci pouze musí dodržovat jednosměrnost stezky.
Otevření singltreku v České Lípě je významným milníkem. Pokud totiž nepočítáme sjezdovky horských středisek, které se přes léto proměňují v cyklistické areály, míst pro vyznavače terénní cyklistiky v Libereckém kraji mnoho není.
Doposud jediným skutečným singltrekem byl areál založený v Novém Městě pod Smrkem, kde vede na české a polské straně hor 80 kilometrů stezek různé obtížnosti. Podle Tomáše Kvasničky přijde doba, kdy bude alespoň malý singltrek u každého města, které má nějaký kopec a lesík.
Další singltrek na Benecku
„Povědomí lidí o tom co je singltrek, se zvyšuje. Společnost si uvědomuje potřebu, aby se děti hýbaly. Jsem v tomhle ohledu střízlivý optimista,“ konstatoval Kvasnička.
Další podobný singltrek jako je v České Lípě se otevře už příští rok v Benecku poblíž Jilemnice. Přibližně dva kilometry lesních tras jsou již vyprojektovány, zčásti povedou Krkonošským národním parkem, což pozdrželo povolovací proces.
Největším nepřítelem singltreků jsou právě české úřady. „Postavit fabriku na zpracování jaderného odpadu v místě bývalého praslovanského pohřebiště vyžaduje méně papírování než postavit jeden singltrek,“ posteskl si nedávno Kvasnička.
Městské lesy připravují další investici podporující příměstskou turistiku v českolipských lesích.
„Jde o cestu na vyhlídku na Hůrce, kterou tam chceme upravit a přitom využít dotačních prostředků. I s touto žádostí jsme totiž uspěli. Pro nás i město skvělá zpráva, neboť tato dotace by nám dokonce měla pokrýt veškeré náklady odhadované na 350 tisíc korun,“ upřesňuje Petr Kreisinger.