Výstava ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově

Výstava ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Výstava pojí tváře Masaryka a Karla IV. s motivem lůna a pozadí

  • 2
Krása ženského těla a výraz lidské tváře vyjadřující charakter člověka. To jsou nejčastější motivy umělecké tvorby Františka Janáka, jednoho z nejdůležitějších českých sklářských výtvarníků. Vidět průřez jeho provokativní tvorbou lze ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově.

Výstava se jmenuje Studio Vedvou, Janák zde totiž vystavuje společně se svojí manželkou, výtvarnicí Martinou, tvořící v podobném duchu. 

„Jednu z částí Františkovy tvorby zastupují portrétní reliéfy tváří, které vynikají niternou charakteristikou zobrazovaných osobností. Druhá část zachycuje jeho věčnou a vděčnou inspiraci – ženské tělo. V díle zvaném Pyramidion například zachytil prvotní pahorek jako prvopočátek všeho i místo, jímž při svém zrození každý z nás prošel,“ přibližuje Janákovu výstavu ředitelka muzea Helena Braunová. 

Díla Janákových vznikají tavením převážně barevného skla do formy, které jsou dokončované broušením, leštěním a ručním lapováním.

Janák je známý též jako bývalý pedagog a později i ředitel kamenickošenovské sklářské školy, kterou bránil před sloučením s novoborskou. Výstava trvá do 26. května.