V brněnské galerii vybuchne ohňostroj barev českých koloristů

  15:21aktualizováno  15:21
Na koloristy české malby od minulého století po současnost upozorní výstava O barvě v Moravské galerii v Brně, která je v kalendáři naplánovaná na listopad. K vidění budou mimo jiné díla Karla Purkyněho, Václava Boštíka, či Emila Filly.

Jiří Sopko - Jablíčko (1981) - z výstavy O barvě | foto: Archiv Moravská galerie v Brně

Když v roce 1906 francouzský malíř a představitel fauvismu Henri Matisse namaloval svou slavnou Radost ze života, oslavil v ní zhroucení autority akademického kánonu. Hlavní výrazovou silou Matissova výjevu s dovádějícími nymfami nebyla kresba, ale barva, respektive velké plochy teplých zářivých neodstíněných barev.

Matisse byl spolu s Bonnardem považován za předního koloristu moderního umění – tedy za malíře, který svůj pohled na svět, své duševní rozpoložení primárně vyjadřuje silou barevných tónů, přechody jednoho tónu do druhého nebo jejich kontrasty.

Jan Merta - Košík (1990)

Významné koloristy české malby od minulého století po současnost představí výstava O barvě v Moravské galerii v Brně. Kurátor Dušan Brozman ji připravuje na listopad příštího roku.

"V české malbě najdeme výrazná koloristická díla už v dávné minulosti (Theodorik, Brandl, Navrátil, Purkyně). Kolorismus v české malbě silně rezonuje. Je jím poznamenané i celé 20. století," vysvětluje Brozman. Právě na tuto tradici, stejně jako na bohaté a různorodé souvislosti mezi tvorbou jednotlivých autorů, chce výstava upozornit.

Světlo versus tma

"Nechci, aby výstava byla didaktická, chci spíše evokovat tyto příbuznosti, poskytnout divákům radost z objevování a překvapit souvislostmi, které dosud nejsou pojmenované," popisuje kurátor.

Václav Boštík - Možnost 1/1 (1968)

Na začátku přehlídky se návštěvníci budou moci seznámit s dílem Karla Purkyněho, který je podle kurátora nepopiratelným začátkem kolorismu v českém umění. V první části výstavy pak budou díla malířů různých generací Jana Preislera, Josefa Šímy, Jana Merty či Václava Boštíka – českých koloristů, kteří spojují romantické a existenciální prvky a motiv touhy po jiném světě.

Naopak chladný a analytický přístup k obrazu najdeme v druhé sekci výstavy Světlo v tmě v obrazech Emila Filly a Milana Grygara. Vybraná díla v této kapitole zobrazují svět ve tmě, přes kterou proniká světlo z hloubky obrazu.

Chybět nebude Jiří Sopko, jehož díla z let 1986 zobrazují hlavy se zavřenýma očima. Ty kurátor ve čtvrté části výstavy postavil do konfrontace s portréty zachycujícími člověka v tíživém rozpoložení, které namaloval Josef Čapek v průběhu první světové války.

Jan Preisler - Žena u Černého jezera (1904)

Vedle podobného motivu a dalších souvislostí spojuje Sopka s Čapkem kompozice obrazu složená z monochromních geometrických ploch. Vyvrcholením a barevným ohňostrojem výstavy bude kapitola věnovaná obrazům čtyř autorů – vedle Sopka to jsou František Kupka, Zdeněk Sýkora a Otakar Slavík, kteří pracují s agresivními kontrasty barev, vycházejíce z francouzského kolorismu Bonnarda a Matisse.

Výstava O barvě, jež představuje velké očekávání příštího roku, by měla vnímavému divákovi zhmotnit představu, odkud kam až zanícenost barvou v českém umění dvou století sahá.

KULTURA 2009

Tipy z kulturního kalendáře podle MF DNES

FILM
Z filmu Doba ledová 3Horké prázdniny přinesou třetí Dobu ledovou
První dva díly vydělaly více než miliardu dolarů, třetí ochladí horké léto 2009. Stane se animovaná Doba ledová 3 hitem roku?

Z filmu Saxana 3DKajínek a další běžci na dlouhou trať se konečně blíží ke kinům
Všichni o nich mluví, kdekdo je na ně zvědavý, ale málokdo věří, že se jich dočká. Filmy dávno ohlášené a několikrát odložené se vynořily i v plánu premiér na rok 2009. Vzniknou konečně?

HUDBA
AC/DCRokenrolový rychlík AC/DC se řítí plnou parou na Prahu
Jedna z událostí příštího roku je už nalinkovaná. Australští AC/DC spustí 17. března svůj rokenrolový bengálský stroj v Praze. A právě na to se fandové těší, jinak by nevykoupili lístky do pražské O2 Areny za dva dny.

Kapela U2U2 odvážně křičí do světa: Rok 2009 bude náš
Čas odpočinku a příprav skončil. U2 se vracejí – 2. března 2009 vyjde fandy očekávaná, dlouho slibovaná nová deska a kapela se vydá na velké světové turné.

DIVADLO
ABBADivadlo nabídne roboty a pátrání po otci s písněmi od skupiny ABBA
Volné dílo Karla Čapka, muzikál na motivy skladeb skupiny ABBA, který letos dostal veleúspěšnou filmovou podobu, či vzácné hostování Francouzského národního divadla. Takové jsou perličky divadelního světa roku 2009.

Textař Michal HoráčekPootevřely se dveře Horáčkova tajemného penzionu Svět
Textař Michal Horáček se rozmáchl. Na podzim v pražské Státní opeře představí svůj projekt velkorysých rozměrů – hudební drama Kudykam. Premiéra inscenace inspirované textem písně Penzion Svět bude 22. října.

LITERATURA
Cormac McCarthySpisovatel McCarthy se vydává na cestu po Krvavém poledníku
Šest knih s charakteristickou obálkou od Gertiho Danglára z nakladatelství Argo mají doma skalní příznivci amerického spisovatele, klasika Středozápadu a držitele Pulitzerovy ceny Cormaca McCarthyho. A v dubnu k nim přibude další. Argo totiž vydá jeho Krvavý poledník.

Předseda Obce spisovatelů Vladimír KřivánekPotřebujeme nové Čapky
Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek čte hlavně poezii, dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi a přemýšlí o tom, jak českou literaturu vyvážet do Evropy.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm)

Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz