Kokoschkův obraz za 20 milionů útočí na rekord

  12:46aktualizováno  12:46
Hned jedna z prvních letošních aukcí výtvarného umění by mohla překonat tuzemský aukční rekord. Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha bude 3. února nabízet obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky za vyvolávací cenu 19,5 milionu korun.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach | foto: 1. Art Consulting

Je to dosud nejvyšší vyvolávací cena, za niž byl obraz na domácí dražbě nabízen. Aukční rekord je jen o necelé tři miliony vyšší.

František Kupka: Élévation IVObraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV byl loni v říjnu vydražen za 22,1 milionu korun, když výsledná suma oproti jeho vyvolávací ceně vzrostla o deset milionů. Překonal tak tehdejší rekord díla nazvaného Abstraktní kompozice od stejného autora, který byl loni v květnu vydražen za 13,4 milionu korun; vyvolávací cena tehdy činila 8,5 milionu.

Jindřich Štyrský: StanAukce nabídne i několik dalších děl za vysoké ceny. Za 7,8 milionu korun se bude nabízet obraz Jindřicha Štyrského s názvem Stan. Štyrský figuruje v žebříčku deseti nejdráže prodaných děl na českých aukcích dvakrát, jeho obraz Krajina v oblacích je s loni dosaženou cenou 10,25 milionu na čtvrtém místě.

Toyen: Nuit apres nuitV katalogu jsou dvě díla malířky Toyen − olej Buditelka něhy má vyvolávací cenu 5,5 milionu, obraz s názvem Nuit apres Nuit začíná na 2,8 milionu korun. Dvakrát je zastoupen i Mikuláš Medek − dva obrazy se budou vyvolávat každý po 1,5 milionu korun. Za 4,5 milionu korun se bude nabízet olej Josefa Šímy Místo nepřítomnosti; také Šíma figuruje mezi nejdráže prodanými obrazy na tuzemských aukcích, aktuálně jsou jeho díla ale už za první desítkou.

Josef Čapek: TouhaZa více než milion se budou vyvolávat ještě tři díla − obraz Josefa Čapka Touha (1,45 milionu) a dvě díla z druhé poloviny 20. století. Kompozice ve žluté Václava Boštíka startuje na 1,8 milionu a Dva trojúhelníky Zdeňka Sýkory mají vyvolávací cenu 3,9 milionu korun.

Mnohokrát vystavovaný obraz malíře Oskara Kokoschky London, Chelsea Reach z roku 1957 je dalším pokusem nabídnout českým sběratelům významné dílo zahraničního autora. Dosud jsou mezi nejdráže prodanými obrazy na domácím aukčním trhu téměř výhradně díla představitelů české moderny.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea ReachKokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století a jeho obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži je podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře vrcholným galerijním dílem. Kokoschkovo dílo této kvality se již dlouho neobjevilo na světovém aukčním trhu. Většina z osmi obrazů londýnského cyklu je umístěna ve státních světových galeriích či nadačních sbírkách, vyzdvihuje v aukčním katalogu Rybář výjimečnost nabídky.

Oskar Kokoschka: AutoportrétOskar Kokoschka (1886 až 1980) byl po otci českého původu a na útěku před fašismem prožil v Praze roky 1934 až 1938. Československým státním občanem zůstal až do roku 1947. Válku prožil Kokoschka v anglickém exilu. Od 50. let žil ve Švýcarsku, ale do Anglie, kde poprvé maloval už v letech 1925 a 1926, se vracel.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky
Premium

Letos padají aukční rekordy, dražila se dokonce i zlatá medaile z Nagana

Sběratele umění sice trendy příliš neovlivňují, poslední dobou se nicméně začínají prosazovat pováleční autoři a zájem...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Padl český rekord, Kokoschkův obraz se prodal za 78,5 milionu korun

Obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera od malíře Oskara Kokoschky se v aukci prodal za 78,5 milionu korun včetně...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz