Knížák si váží lidí, kteří se nebojí riskovat

Přestože šéf Národní galerie Milan Knížák strávil v redakci iDNES jen necelou hodinu, stihl odpovědět všem čtenářům. "Jsem zvyklý rychle reagovat," vysvětlil svou pohotovost během on-line rozhovoru. Někteří čtenáři mu vyčítali špatný vkus a nonkonformitu. "Žiju tak, jak si myslím, že je to nejsprávnější a vše ostatní je mi jedno," odpověděl jednomu ze svých kritiků. Na rozdíl od věčných stěžovatelů si Knížák váží lidí, kteří se nebojí riskovat. "Blízcí jsou mi tvůrci, kteří se nechtějí podobat současným trendům," dodal.

Prof. Milan Knížák, Dr. A. v současnosti zastává funkci ředitele Národní galerie, do konce roku 1997 byl rektorem pražské Akademie výtvarných umění. Malíř, sochař, designér a hudebník má za sebou víc než 90 samostatných výstav, mimo jiné v USA, Nizozemí, Belgii nebo Francii. Milan Knížák se snažil zapojit i do politiky - v roce 1998 neúspěšně kandidoval za ODS do Senátu. V dubnu tohoto roku oslavil své šedesáté narozeniny.

Milan Knížák považován za člověka, který se snaží své okolí provokovat, což on sám rázně popírá: "Není to pravda, nikdy jsem netoužil po tom někoho šokovat". Nicméně svým vystupováním a názory dokázal několikrát rozpoutat veřejnou diskusi, za všechny, vedle dlouhého copánku vlasů nebo křiklavých kontrastů oblečení, připomeňme kontroverzní reklamní plakát, který propagoval boty značky Raveli s výtvarnou kompozicí "Václavka a Dášeňka" (foxteriér podobný Čapkově Dášeňce olizuje zelenou hlavu V. Havla v podobě houby).

Odpovědi Milana Knížáka naleznete ZDE

Na otázku, proč chtěl vstoupit do politiky, Milan Knižák odpovídá: "Politiku chápu jako správu věcí veřejných, odmítám ji chápat jako špinavou hru, i když špinavou hrou někdy je. Ale to není věc politiky jako takové, nýbrž lidí, kteří s ní tímto způsobem zacházejí. Jsem naivní a naivní být chci, věřím tedy, že politika je služba. Chtěl jsem do ní vnést princip takové úporné naivity. Možná by se mi nepovedl zásadní politický čin - o to mi ostatně ani nejde -, ale rozhodně bych narušil stereotyp. Některé věci bych "proflákl", zkrátka odmítal bych politiku za zavřenými dveřmi. Zákulisní intriky se mi nelíbí. Vstupoval bych do věcí notoricky přímo a rovně. A snad by se mohlo říkám mohlo - podařit otevřít trhlinu, která by se snad někdy mohla stát počátkem nějakého jiného typu politického chování. Nic jiného jsem si od toho nesliboval."

Do Národní Galerie nastoupil Milan Knížák v červenci minulého roku s vizí kompletní reorganizace. Tu také začal okamžitě realizovat a přetvářet Galerii v přirozeně fungující kulturní instituci. Řadu čelních míst obsadili odborníci, díky jednáním s vládou se podařil nákup řady uměleckých děl z restitucí rodině Waldesově a Morawetzově. V Národní galerii proběhlo několik mimořádných výstav, nyní se připravuje na otevření Stálé expozice moderního umění.

Svůj život chápe Milan Knížák jako výzvu. Při autogramiádě své knihy v Českých Budějovicích se svěřil přítomným, že život je pro něj velkou výzvou a pozemský čas, který je mu vyměřen, chce plně a důstojně využít. Neohlíží se na věk a jeho šedesátka mu připadá normální. "Nedá se stejně nic dělat, vrátit se to nedá. Věk nemá na můj život destruktivní vliv," dodává Milan Knížák.

Milan Knížák přemýšlí nad dotazem čtenáře iDNES.

Ředitel Národní galerie Praha Milan Knížák.

Milan Knížák přišel na on-line rozhovor v tričku s logem Raveli. Knížák byl spoluautorem reklamního plakátu, který propagoval boty značky Raveli s výtvarnou kompozicí "Václavka a Dášeňka" (foxteriér podobný Čapkově Dášeňce olizuje zelenou hlavu V. Havla v podobě houby).

Milan Knížák formuluje odpověď.