ANKETA
Považujete kálení v Národní galerii za únosný způsob vyjádření nesouhlasu s jejím šéfem Knížákem?
Od 20. listopadu až do zveřejnění události v médiích Národní galerie (NG) událost řešila interně.
"Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o počin skupiny duševně nebo zdravotně postižených občanů," uvedla tisková mluvčí NG Petra Jungwirthová.
"Jelikož jmenovaní nedokáží objektivním způsobem, třeba i kriticky zhodnotit činnost této renomované instituce, rozhodlo se vedení Národní galerie v Praze předat podnět orgánům činným v trestním řízení, aby toto chování posoudily z hlediska trestní odpovědnosti," uvedla dále mluvčí.
Vedení galerie se podle ní domnívá, že kritici poměrů v galerii mohou svůj názor vyjádřit kultivovaným způsobem, a ne pomocí exkrementů, rozesetých ve výstavních prostorách muzea mezi exponáty moderního umění.
"Do doby řádného uzavření našeho podání se Národní galerie v Praze nebude k této politováníhodné záležitosti dále vyjadřovat," sdělila mluvčí.
Aktéři události uvedli, že do Veletržního paláce přišli jako řádní návštěvníci. "Zde jsme se v expozici českého a slovenského umění šedesátých let veřejně a společně vykáleli na zem, očistili se a nikým nerušeni odešli z galerie," popsal jeden z nich akci.
Pracovníci ochranky podle NG zjistili "celou věc" během několika desítek sekund. "Exkrementy byly ihned odstraněny a žádný z návštěvníků tento nesmyslný počin nemohl zaznamenat. Samozřejmě, že celá skupina byla po celou dobu monitorována bezpečnostním kamerovým systémem," sdělila mluvčí.