Jan Merta: E.T. II (V jeho kůži), 2002 - 2004, akryl na plátně | foto: iDNES.cz

E.T. se v Brně zdrží přes prázdniny

  • 2
Co se děje přes léto ve výtvarném světě? Kromě oslňujících obrazů Jana Merty můžete s Barborou Klímovou zkoumat, jaké to je stát pod právě rozsvícenou lampou, popřípadě s britským architektonickým studiem FOA koumat nad tím, že není nutné žít mezi nudnými paneláky.

TIP TÝDNE
Jan Merta (1952) je nejvýznamnějším malířem střední generace, jehož dílo je sice známé užšímu okruhu odborníků a kritiků, avšak široká veřejnost se s ním dosud neměla možnost obsáhleji seznámit.

Jan Merta (1952)
Dílo Jana Merty je v prostoru českého současného umění významně přítomné už od druhé poloviny 80. let, především v souvislosti s nástupem generace Tvrdohlavých. Mertovo dílo se vyznačuje neobyčejně kultivovanou technikou malby, která na jedné straně navazuje na tradici českého malířství a na straně druhé otevírá nové cesty, jež jsou v našem prostředí výjimečné.

Moravská galerie v Brně proto v Pražákově paláci uspořádala první výběrovou retrospektivu jeho malířského díla, která představí především umělcovy velké formáty. Výstava trvá do 18. září 2005.

Retrospektiva Jana Merty se soustřeďuje především na jeho rozměrná plátna (nechybí ani "E.T. mimozemšťan"), ale bodově se výstava dotýká také autorových obrazů vysloveně malých rozměrů.

Samostatně, ve dvou výstavních sálech prvního patra Pražákova paláce, jsou představeny i autorovy kresby a práce na papíře.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
FOA_Breeding ArchitectureZnačková architektura. Milovníci architektury mají do 4. září možnost shlédnout v pražské Galerii Jaroslava Fragnera přehlídku Foa_Breeding Architecture, shrnující nejdůležitější projekty a vize předního britského studia.

Pod lampou. V prostorách brněnského Uměleckoprůmyslového muzea a Atria Pražákova paláce je kromě Mertovy výstavy k vidění i instalace SLIders absolventky brněnské Fakulty výtvarných umění Barbory Klímové. Vychází ze zkušenosti městského poutníka, nad kterým se právě rozsvítí či naopak zhasne pouliční lampa.

Kintera vs. Warhol. Nenechte si ujít přehlídku současného a moderního zahraničního i domácího umění v pražské Galerii Jiřího Švestky, která končí 2. září.  Jak jinak byste měli šanci vidět, co vzejde ze setkání Kryštofa Kintery a Andyho Warhola?

CO SE DĚJE
Václav Klaus a Gabriela Beňačková Kupka á la Čína. Unikátní výstava probíhá v pražské Galerii Zdeněk Sklenář na Smetanově nábřeží. Obsahuje jen jedinou knihu, ta je však zvláštním edičním počinem, neboť zahrnuje reprodukce obrazového souboru Františka Kupky v exkluzivním provedení podle tradice čínské knižní kultury. Reprodukce představují díla, která budou od 26. července do 7. srpna vystavena v Národním muzeum Číny v Pekingu. 

Čechy slaví úspěch na Expu. V českém pavilonu na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku během padl posledních tří dnů dvakrát návštěvnický rekord. V pátek 8. července objektem prošlo 11 148 lidí a vzápětí v sobotu 9. července Zahrada fantazie a hudby přilákala 11 236 návštěvníků.

Kdo opraví vilu Tugendhat? Brněnská vila Tugendhat, jediná moderní stavba zapsaná za Českou republiku na seznam světového dědictví UNESCO, stále čeká na nutnou rekonstrukci. Soutěž, z níž by vzešel autor rekonstrukce, by mohla být vypsaná počátkem příštího roku. Rekonstrukce by měla stát asi 120 milionů korun.  

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Ztracená dovolenáZtracená dovolená. V prvním patře pražské galerie Mánes končí 25. července unikátní fotografická výstava Ztracená dovolená. Sestává ze snímků z náhodně nalezených kinofilmů, které zobrazují cestu skupiny čínských turistů po Evropě. Organizátoři výstavy se snaží tyto lidi nalézt a jejich "ztracenou dovolenou" jim navrátit.

Brooklyn, Brooklyn. Pražské galerie Futura uzavře 31. července výstavu Brooklyn, Brooklyn. Představuje díla tří amerických umělců z new yorkského Brooklynu, která vznikla během jejich účasti na jednoměsíčním rezidenčním programu na zámku v Třebešicích v červenci 2004.

Jiří Hampl. V pražské galerii Jaksmanický máte do 31. července možnost shlédnout výběrovou výstava fotografií, objektů a loutek českého fotografa Jiřího Hampla, známého především prací na uměleckých publikacích.