Divoké francouzské jaro 1968 se vrátilo ve výtečných fotografiích

  19:43aktualizováno  19:43
Galerie Štěpánská 35 představuje tvorbu Francouze Bruna Barbeye (1941), který je od roku 1968 řádným členem proslulé agentury Magnum Photos. Instalovaná půlstovka fotografií se vrací k letopočtu, v němž pouliční nepokoje a vážné politické krize zmítaly světem od Západu na Východ, od USA až po Japonsko.

Bruno Barbey zachytil demonstranty na bulváru Saint-Germain (Paříž, 6. května 1968) | foto: Bruno Barbey/Magnum Photos

Barbeyho výstava se nazývá Květen 1968 ve Francii (v originále Mai 68), ale z Francie tu jde zejména o Paříž a snímky autor exponoval nejen v květnu, nýbrž i v červnu. Ale "Mai 68" je zde spíše než věcným označením námětu symbolem určitých dějinných událostí.

Událostí, při nichž se studenti bouřili, policie tvrdě zasahovala, Francii paralyzovala generální stávka a vyhrocenou občanskou a politickou situaci otupilo až rozpuštění Národního shromáždění a podstatné zvýšení mezd. Bruno Barbey byl při tom, protože být tam, kde se něco důležitého děje, bylo tehdy jeho ambicí; vždyť do Francie se vrátil na jaře 1968 z cest po jihovýchodní Asii, kde hořela vietnamská válka.

Ve Vietnamu fotografoval i v sedmdesátých letech, dokumentoval nepokoje v Polsku počátkem následující dekády, v roce 1991 odcestoval do Perského zálivu, kde Američané smetli irácký vpád do Kuvajtu.

Barbey a válečná fotografie

Ale Barbey nikdy nebyl válečným reportérem v nejvlastnějším slova smyslu, autorskou povahou byl a je dokumentarista i zakázkový (portrétní) fotograf. Už před květnem 1968 vytvořil soubor výborných expresivních pouličních snímků ve stylu Američana Roberta Franka a jeho knihy Američané (Barbey později vydal publikaci Italové).

A už od 60. let Barbey kreativně využívá barvy a od takzvané humanistické fotografie pozvolna přešel k subjektivnímu dokumentu, v němž klade důraz na důmyslnou tvarovou kompozici a barevnou skladbu; zejména je to patrné na záběrech z Maroka (viz www.brunobarbey.com).

Expozice ve Francouzském institutu v Praze představuje vzornou ukázku fotoreportérství své doby: černobílé fotky, snímání při existujícím světle, tedy i za cenu pohybové neostrosti, autorská vůle zaznamenat dění dle klasických (foto)reportérských pravidel, tedy jak v dramatických detailech, tak v působivých celcích.

Barbeyho Mai 68 obsahuje jednak nekomplikované obrazové informace – snímky z poslucháren či továrních hal, které v oněch dnech měly za úkol podávat zprávy, co se v zemi vlastně děje, neboť stávkovali i zaměstnanci francouzského státního rozhlasu a televize; jednak z Barbeyho souboru vystupuje několik výtečných "obrazů", které jsou součástí dějin světové fotografie.

Galerie Štěpánská 35 se touto expozicí – za spolupráce agentury Magnum Photos – rozvzpomíná na svoji slavnější minulost, na devadesátá léta, kdy hostila jednu výbornou fotografickou výstavu za druhou.

Bruno Barbey - Květen 1968 ve Francii
Galerie Francouzského institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1. Výstava trvá do 29. listopadu, vstup je volný. 
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Umění z celé Evropy. Prahu čeká první ročník přehlídky Friend of a Friend

FOAF, Polansky Gallery, umělec Botond Keresztesi, The Stone Mixer, 2019

Pražské galerie ode dneška až do neděle hostí výstavy svých zahraničních protějšků v rámci projektu Friend of a Friend....

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz