Daniel Piršč - Zátka Torpédo (2005)

Daniel Piršč - Zátka Torpédo (2005) | foto: Repro z knihy Tereza Bruthansová - Český design 01

Český design 01 - hezká grafika, ale to je vše

Kniha Český design 01 mapuje domácí designérskou tvorbu za posledních sedm let. Nepřináší však mnoho informací.

Kniha Český design 01 je určena především laické veřejnosti, která se s designem teprve seznamuje a po podrobnějším kontextu současné designové tvorby příliš netouží. Textu je totiž v knize, která mapuje tvorbu mladých designérů a módních návrhářů za posledních sedm let, velmi poskrovnu.

Zmínka o Desing Centru chybí
Kniha však stojí i za pozornost lidí, kteří se o design zajímají soustavněji, a to hlavně kvůli grafickému řešení, které velice originálně zpracovalo Studio Najbrt. Právě za grafickou podobu knihy jsou Aleš Najbrt a Zuzana Lednická nominováni na Cenu Czech Grand Design 2007.

Autorka Tereza Bruthansová v úvodním textu čtenáře seznamuje se základními informacemi o tom, kde design vzniká, kdo patří mezi současné výrazné tvůrce a studia, zmiňuje přehlídky, které umožňují prezentaci i propagaci designových produktů (Designblok, Prague fashion week, Mezinárodní grafické bienále v Brně…), nezapomíná na zmínku o časopisech věnující se designu (Blok, Dolce Vita, Design Trend aj.) ani na ocenění (Národní cena za design, Czech Grand Design Awards), která každoročně vyhlašují mimo jiné Designéra roku.

Vzhledem k tomu, že kniha vyšla loni, je překvapivé, že chybí zmínka o nedávnému zániku Design Centra, které ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo s odůvodněním, že jeho činnost je příliš umělecky zaměřená. Bruthansová se ve své knize nezamýšlí nad hlubšími souvislostmi současného designu ani nad tím, jaké jsou hlavní trendy, jež ovlivnily uvedenou designérskou tvorbu.

Kniha je tedy graficky povedeně zpracovanou obrázkovou dokumentací produktů s estetickou a funkční hodnotou seřazených do základních kategorií (produktový, oděvní, grafický, módní design). Vždyť je taky určena laické veřejnosti.

Spíš jenom katalog
Avšak i pro laickou veřejnost je její obsah relativně slabší. Právě amatéři, kteří se o design zajímají, by totiž ocenili, kdyby autorka více odhalila komerční záměr knihy a bez ostychu koncipovala knihu jako katalog či fotoprůvodce českým designem let 2000-2007 doplněný nejen o jmenný rejstřík, ale také o adresy designérských studií a obchodů.

Parametry katalogu kniha přesahuje snad jen dovětky vybraných designérů o tom, jak který návrh vznikal, požadavky, které si při realizaci kladli, či jejich životními krédy.

Ve čtyřech kapitolách Interiér, Průmysl, Móda a Grafika autorka čtenáře seznamuje s výběrem více než tří set padesáti produktů a s jejich tvůrci. Významnějším designérům, například Barboře Škorpilové, Maximu Velčovskému, Jiřímu Pelcovi, Janu Čapkovi či Kláře Nademlýnské je věnována dvojstrana.

Sklo, nábytek, móda, šperky, elektronika a další designové výrobky pohybující se na hranici užitého a volného umění jsou ve většině určeny zatím stále pro náročnější i movitější spotřebitele toužící po originalitě a jedinečnosti. Ne však vždycky.

Kniha současně poukazuje na to, že některým designérům se podařilo to, co je často cílem jejich tvorby - z návrhů se staly průmyslově vyráběné a běžně používané výrobky. Mezi takové produkty se zařadily například PET lahev Mattoni Sport Jana Čapka či Sklenice Staropramen Ronyho Plesla.

TEREZA BRUTHANSOVÁ - Český design 01
Prostor, Praha, 280 stran, doporučená cena 760 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %