Breuningova díla jsou ironická a osobitě praštěná

  14:42aktualizováno  14:42
Manželé Zuzana Meisnerová-Wismer a Rolf Wismer, kteří organizačně i majetkově stojí za Langhans Galerií Praha, roky působili ve Švýcarsku. Nyní do české metropole dovezli výběr z díla Olafa Breuninga, jenž se roku 1970 narodil ve švýcarském Schaffhausenu.

Olaf Breuning: Tape Brian | foto: Langhans Galery

Ovšem: výstava se sice koná pod záštitou velvyslance Švýcarska v ČR a za podpory několika švýcarských institucí, nicméně umělec – podle rozhovoru pro Aktuálně.cz – je rád, že z rodiště před deseti lety odešel, nebaví ho zajištěnost a naplánovanost života v blahobytné vlasti.

Bydlí v New Yorku a pracuje, kde zrovna potřebuje. Tvoří díla ironická, po všech stránkách barevná, osobitě "praštěná". Máme-li v sobě zakódovány jakési kulturní stereotypy o kultuře a mentalitě jednotlivých zemí a národů, potom u Breuningových prací bychom bez znalosti umělcova původu sotva uhadovali švýcarskou provenienci.

Breuningova pražská expozice nemá název, respektive jejím titulem je protagonistovo jméno. Vlastně je to tak v pořádku. Svorníkem, scelujícím principem pro fotografie, videa, kresby, instalace i plastiku, z nichž se výstava sestává, je živel jménem Olaf Breuning.

Prostředky sdělení se zde liší, ale diváka nejímá pocit roztříštěnosti: v životní velikosti vyvedená plastika padlého rytíře, divoce proklátá rozmanitými replikami mečů (Jen jeden, 2000), instalovaná v jindy uzavřené skladovací suterénní místnosti galerie, se ve výsledném dojmu netluče s titěrnými kresbami tužkou, výtečnými glosičkami, umístěnými v nejvyšším podlaží členité galerie.

Pro Breuninga je typická nerozmělňující uvolněnost, neboť autor disponuje značnou vyprávěcí energií a záviděníhodnou kreativitou. Jednoduše řečeno: má dobré nápady. Okamžitě patrné je to u barevných a velkoformátových fotografií v přízemí.

Olaf Breuning: Velikonoční zajíčci

Vynikající jsou například Velikonoční zajíčci (2004): Breuning se svým spolupracovníkem Brianem Kerstetterem navštívili Velikonoční ostrovy a před tamní legendární sochy umně rozestavěli vlastnoručně vyrobené konstrukce tak, že na fotce ty sochy vypadají, jako by měly "přidělány" zaječí tlamy a ušiska.

Je to jemná, překvapivá, vtipná a neškodná intervence do památky zprofanované turismem. O podlaží výš jsou rozvěšeny Barevné studie (2009), na první pohled velmi jednoduché, ale působivé snímky: jasnými barvami postříkané plochy, obdobnými odstíny natření a do nápaditých poloh aranžovaní lidé.

Soubor má spontaneitu i řád, s "fórky" se nevytrácí výtvarný cit. Částečně si lze o Barevných studiích udělat představu poté, co se na umělcových stránkách (www.olafbreuning. com) proklikáte až do jeho pracovny a tam si naleznete kapitolku Photos; soubor je tam celý, avšak účinek nevelkých reprodukcí na internetu nemůže mít intenzitu originálů, které stavějí na svítivosti ploch, na energickém povrchu a plodné povrchnosti.

Výstava v Langhans Galerii představuje osobnost svobodnou a tvořivou, prostou mindráků, tvůrce lehkonohého, v mezinárodním kontextu uznávaného. Dobře to na letošní léto v pražské Vodičkově ulici vybrali!

Olaf Breuning
Langhans Galerie, Vodičkova 37, Praha 1, koncepce výstavy O. Breuning, R. Wismer, D. Korecký. Výstava trvá do 27. září 2009.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Lisbeth Salanderová z Milénia se definitivně loučí. Přijíždí Lagercrantz

Spisovatel David Lagercrantz

Po dvou letech se do Prahy vrací švédský spisovatel a novinář David Lagercrantz, aby uzavřel knižní ságu Milénium,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Umění z celé Evropy. Prahu čeká první ročník přehlídky Friend of a Friend

FOAF, Polansky Gallery, umělec Botond Keresztesi, The Stone Mixer, 2019

Pražské galerie ode dneška až do neděle hostí výstavy svých zahraničních protějšků v rámci projektu Friend of a Friend....

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Najdete na iDNES.cz